ΕΝΠ-Ανόρθωση 2-2: Ο Ράγιο την «βύθισε»!

Ισοπαλία στο Παραλίμνι μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, ΕΝΠ και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες με σκορ 2-2 για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πίττας και Ράγιο με δύο γκολ ο καθένας ήταν οι σκόρερ του αγώνα. Σε πολύ δύσκολη θέση η ομάδα του Παραλιμνίου, η οποία βρίσκεται στους 26 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι στο Παραλίμνι άρχισε με ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Οικονομίδης έδωσε στον Ράγιο, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα προς τον Στεφανέλι, το σουτ του οποίου απέκρουσε σταθερά ο Κλέιμαν. Η ΕΝΠ απάντησε με τρεις ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό, στις οποίες είχε απάντηση ο Δημητρίου. Η ομάδα της Αμμοχώστου ευτύχησε να προηγηθεί με πλασέ εν κινήσει του Ρούμπεν Ράγιο εκτός περιοχής μετά από γύρισμα του Μίχαλ Ντούρις. Στη συνέχεια, δεν είδαμε υψηλού επιπέδου αγώνα, με την ΕΝΠ να έχει ξεκάθαρη ευκαιρία στο 38’ για να ισοφαρίσει. Ο Ουντότζι βγήκε μόνος απέναντι στον Δημητρίου, όμως ο Κύπριος κίπερ τον πρόλαβε και απέκρουσε. Η ομάδα του Παραλιμνίου, όμως, ισοφάρισε με μακρινό σουτ του Γιάννη Πίττα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Στο γκολ φέρει μεγάλη ευθύνη ο Δημητρίου.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους. Στο 53’, ο Γιάννης Πίττας έκανε το πλασέ, ο Δημητρίου απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, δίνοντας της προβάδισμα στο σκορ. Στο 60’, η Ανόρθωση είχε ευκαιρία με ξαφνικό σουτ του Στεφανέλι εκτός περιοχής, το οποίο πέρασε μόλις άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν μια πολύ καλή ευκαιρία στο 65’, όταν το πολύ καλό σουτ του Γιάννη Πίττα ανάγκασε τον Δημητρίου σε πολύ δύσκολη απόκρουση. Στο 72’ ο Ριέρα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φυτανίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Δημητρίου έσωσε με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 81’, ο Ριέρα έκανε το γύρισμα προς τον Πίττα, αυτός έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ. Στο 85’, η Ανόρθωση ισοφάρισε με πλασέ του Ράγιο και πάλι μετά από γύρισμα του Μικελτάντζε. Στις καθυστερήσεις, ο Ριέρα έχασε σπουδαία ευκαιρία για τη νίκη, αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την ΕΝΠ ξεχώρισαν οι Μαϊσουράντζε και Πίττας. Από την Ανόρθωση κορυφαίος ήταν ο Ράγιο με τα δύο γκολ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την ΕΝΠ ήταν μοιραίος ο Αγγελή με λάθη και στα δύο γκολ. Από την Ανόρθωση, ο Δημητρίου έκανε τραγικά λάθη και στα δύο γκολ.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Δύο αλλαγές για τον τεχνικό της ΕΝΠ Κέριτ Φελκ σε σχέση με τον αγώνα Κυπέλλου κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Μπήκαν στο αρχικό σχήμα οι Ενόχ και Αγγελή αντί των Ζάρατε και Κοσμά. Είχε δύο αναγκαστικές αλλαγές στον αγώνα.

Από την άλλη, ο προπονητής της Ανόρθωσης Γιούργκεν Στρέπελ πραγματοποίησε τρεις αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον Ερμή. Οι Ράγιο, Οικονομίδης και Εγγλέζου μπήκαν στις θέσεις των Ιωάννου, Μπουφ και Μπεσάτ. Η αλλαγή του Πράνιτς ήταν αναγκαστική, ενώ οι άλλες δύο τακτικής.