Νέα Σαλαμίνα-Ανόρθωση 0-2: Στο γήπεδο ήταν «Κυρία»!

Σημαντική νίκη της Ανόρθωσης στο βαρωσιώτικο ντέρμπι

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ανόρθωση στο βαρωσιώτικο ντέρμπι με 0-2 επί της Νέας Σαλαμίνας. Εγγλέζου και Σίλντενφελντ οι σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο. Στους 33 η Ανόρθωση, στους 30 η Νέα Σαλαμίνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά άρχισε το παιχνίδι στη Λάρνακα, το οποίο είχε πολύ καλό ρυθμό στα αρχικά του στάδια. Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 21’ για τους γηπεδούχους. Η σέντρα του Μιντίκκη βρήκε τον Σικόρσκι , ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα χέρια του Δημητρίου. Η Ανόρθωση, όμως, από την άλλη προηγήθηκε στο σκορ στην πρώτη της τελική στο παιχνίδι. Ο Ντούρις έκανε την σέντρα, οι αμυντικοί της Νέας Σαλαμίνας έδιωξαν προσωρινά και ο επερχόμενος Εγγλέζου με ευθύβουλο σουτ εκτός περιοχής σκόραρε για το 0-1 στο 27’. Η Νέα Σαλαμίνα λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 31’, όταν ο Κίνγκσλεϊ με προβολή ανάγκασε τον Δημητρίου σε πολύ δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Η Ανόρθωση στο 39’ σκόραρε και δεύτερο γκολ. Ο Πράνιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά πέτυχε το 0-2. Οι «κυανόλευκοι» της Αμμοχώστου λίγο έλειψε να πετύχουν και τρίτο γκολ στο 44’. Ο Ιωάννου βρήκε τον Στεφανέλι, αυτός έκανε το πλασέ, όμως ο Ρέινολτς έδιωξε προ της γραμμής τέρματος.

Β΄' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε στο ίδιο τέμπο. Η Νέα Σαλαμίνα είχε την φλύαρη υπεροχή και την κατοχή της μπάλας και από την άλλη, η Ανόρθωση ήταν πολύ καλά στημένη στον μεσοαμυντικό της χώρο και δεν απειλείτο ουσιαστικά. Στο 70’, ο Τιάγκο εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ πλάγια αριστερά και ο Δημήτρης Δημητρίου απέκρουσε σωτήρια και με την βοήθεια του δοκαριού. Στη συνέχεια, έγινε ένα μέτριο σε ευκαιρίες παιχνίδι και η Ανόρθωση εν τέλει πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Σίλντενφελντ και Αρτυματάς οι κορυφαίοι της Ανόρθωσης. Από την Νέα Σαλαμίνα ξεχώρισε ο Μιντίκκης.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από πλευράς Νέας Σαλαμίνας ο Κίνγκσλεϊ υστέρησε. Από την Ανόρθωση, δεν υπήρχε κάποιος που υστέρησε.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Τέσσερις αλλαγές για την Νέα Σαλαμίνα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Οι Σικόρσκι, Νουρ, Μιντίκκης και Ρέινολτς μπήκαν στις θέσεις των Ελουντού, Κωστή, Φουστάρ και Τζαϊλσον. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.

Δύο αλλαγές για την Ανόρθωση σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Οι Δημητρίου και Μικελτάντζε μπήκαν στις θέσεις των Ουζόχο και Στρούνα. Οι αλλαγές των «κυανόλευκων» ήταν για να διαχειριστεί τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και τα κατάφεραν στον απόλυτο βαθμό.