Ολυμπιακός-Ανόρθωση 0-3: Είχε την ουσία στη Λευκωσία

Επέστρεψε στις επιτυχίες η ομάδα της Αμμοχώστου, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 0-3

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, η Ανόρθωση κέρδισε τον Ολυμπιακό με 0-3 στο Μακάρειο Στάδιο για την 24η αγωνιστική και έφτασε τους 50 βαθμούς. Ο Ντούρις με δύο ωραία γκολ στο 36’ και στο 41’ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, για να κλείσει το τελικό σκορ ο Πράνιτς στο 73’. Προσπάθησε αρκετά ο Ολυμπιακός, αλλά δεν απέφυγε την ήττα και έμεινε χαμηλά στη βαθμολογία με 17 βαθμούς.

Το παιχνίδι στο Μακάρειο άρχισε με την Ανόρθωση να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Ολυμπιακό να είναι σε παθητικό ρόλο στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες είχαν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο και η Ανόρθωση είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 23’ με σουτ του Ράγιος που απέκρουσε με γροθιές ο Χίντι. Ο Ολυμπιακός με την πάροδο του χρόνου ανέβηκε και είχε καλή ευκαιρία στο 27’. Ο Τόρες με κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Κάστρο έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Η Ανόρθωση ευτύχησε να προηγηθεί στο 36’. Ήταν η γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Βίκτορ που πάσαρε στον Καλό, αυτός έκανε την σέντρα και ο Ντούρις με πολύ ωραία κεφαλιά «έγραψε» το 0-1. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ευκαιρία στο 38’. Ο Τόρες έδωσε στον Τριμπό, ο οποίος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Ο Μιχάλ Ντούρις στο 41’ με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ έγραψε το 0-2 μέσα σε αποθέωση. Ο Βίκτορ στην τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου με πλασέ μετπά από κόρνερ του Ράγιος και άστοχη έξοδο του Χίντι λίγο έλειψε να πετύχει το 0-3.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ντούρις να έχει σουτ στο δοκάρι στο 48’ μετά από πάσα του Καλό. Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, μπήκε πιο επιθετικά στην επανάληψη και έχασε σημαντική ευκαιρία στο 57’. Ο Πολίτσι γύρισε στον Τόρες, ο οποίος έπιασε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Στο 61’, ο Πεχλιβάνης έκανε την σέντρα και ο Τόρες και πάλι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Η πίεση των «μαυροπρασίνων» του Χρύση Μιχαήλ συνεχίστηκε και στο 66’ ο Πολίτσι είχε μια καλή εκτέλεση άουτ. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε ένα καλό σουτ με τον Ζοάο Βίκτορ στο 71’, που απομάκρυνε με γροθιές ο Χίντι. Η Ανόρθωση, εν τέλει, πέτυχε και τρίτο γκολ μετά από ωραία αντεπίθεση της και ευθύβουλο σουτ του Πράνιτς στο 73’. Στο 80’, ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρία να μειώσει το σκορ με πλασέ του Τόρες που έφυγε λίγο άουτ. Στο 89’, ο Γκόρντον Σίλντενφελντ είχε κεφαλιά στο δοκάρι μετά από σέντρα του Κοφί.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός:  Χίντι, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο (82' Παντελή), Σεραφείμ (46' Πολίτσι), Βαλικάεφ, Αντωνίου, Σωτηρίου, Ζιαμπάρης, Τριμπό (46' Καπαρτής)

Ανόρθωση: Χάρους, Στρούνα, Πράνιτς (84' Οικονομίδης), Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος, Καλό (71' Κοφί), Παλάνγκα (62' Αμπντουλάγιεφ), Ντούρις