Ποιος Ουάρντα - Άγιος Βασίλης; Ο Ντέλετιτς (vid)

Μπλε Χριστούγεννα... με τον Σέρβο να είναι πρωταγωνιστής στη νίκη επί της ΠΑΕΕΚ

Η Ανόρθωση απέδρασε με το «διπλό» από το Μακάρειο κερδίζοντας με 2-0 την ΠΑΕΕΚ. Πρόσωπο του αγώνα ο Μίλος Ντέλετιτς ο οποίος σκόραρε και τα δύο γκολ της Κυρίας στο 10' και στο 61'. Με αυτή της τη νίκη η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ανέβηκε στους 22 βαθμούς και τη 4η θέση προσπερνώντας την Πάφο που είναι στους 21.

Η Ανόρθωση μπήκε ορεξάτα στο παιχνίδι και έδειξε διάθεση να απειλήσει από νωρίς. Παρ’ όλα αυτά η άμυνα της ΠΑΕΕΚ ήταν αρκετά συμπαγής και έκλεινε καλά τους χώρους δυσκολεύοντας την προσπάθεια της Κυρίας να βρεθεί σε θέση βολής.

Αυτό κράτησε μέχρι το 10λεπτο όταν η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ευτύχησε να σκοράρει με τον Μίλος Ντέλετιτς. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την άμυνα των γηπεδούχων σε ανισορροπία και ο Χριστοφή έδωσε μια εξαιρετική κάθετη στον Σέρβο μεσοεπιθετικό ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Πρόσεκ καταλήγοντας στα δίκτυα.

Η ΠΑΕΕΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια φάση. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα και καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατέγραψε κάποια φάση.

Η αμέσως επόμενη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 32’ και ήταν για την Ανόρθωση. Ο Ντέλετιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Αραγιούρι να παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Πρόσεκ έδειξε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

Οι δύο ομάδες δεν έκαναν κάτι αξιόλογο στα εναπομείναντα λεπτά και πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα του ενός τέρματος.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα ήταν η ίδια με αυτή του πρώτου. Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την άλλη με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν απλά την μπάλα.

Στο 55’ η ΠΑΕΕΚ φλέρταρε με την ισοφάριση. Ο Μπάμπιτς μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Λόρια. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους.

Έξι λεπτά μετά το καρδιοχτύπημα στο δοκάρι του Μπάμπιτς, η Ανόρθωση πέτυχε και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Ντέλετιτς. Ο Σέρβος εκμεταλλεύτηκε λάθος διώξιμο των αμυντικών της ΠΑΕΕΚ και βρέθηκε μόνος του με τον Πρόσεκ τον οποίο ντρίμπλαρε στέλνοντας την μπάλα στη συνέχεια σε κενή εστία.

Η επόμενη φάση στο παιχνίδι ήταν και πάλι για τους φιλοξενούμενους. Στο 70’ ο Χρυσοστόμου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Πρόσεκ έκανε μια πολύ καλή απόκρουση διώχνοντας σε κόρνερ.

Η Κυρία έχασε κλασσική ευκαιρία και δύο λεπτά αργότερα με τον Ρουσιά. Ο επιθετικός της Ανόρθωσης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 3-0 στο 75’.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες έριξαν ταχύτητες με το 0-2 να μένει ως το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ανόρθωση ανέβηκε στην 4η θέση και τους 22 βαθμούς προσπερνώντας την Πάφο που είναι στους 21.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΕΕΚ (Σεργίδης): Πρόσεκ, Έσελινκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Νάντο (Νεοφύτου 80'), Χαραλάμπους (Τίμερμανς 80'), Αριστοτέλους (Καπαρτής 45'), Κούρος (Μασέδο 85'), Φραγκέσκου, Α. Νεοφύτου (Ντίας 45'), Μπάμπιτς

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (Ιωάννου 84'), Πόποβιτς (Χρυσοστόμου 45'), Χριστοδουλόπουλος (Ρισβάνης 57'), Ντέλετιτς (Ρουσιάς 66'), Χριστοφή (Αβραάμ 84')

Σκόρερ: -/ Ντέλετιτς 10', 61'

Κίτρινες κάρτες: -/ Πόποβιτς 24'