Στεναχώρια μεγάλη, περηφάνια μεγαλύτερη!

Κατέθεσε ψυχή η Ανόρθωση στο Βελιγράδι όμως δεν τα κατάφερε

Αντίο με ψηλά το κεφάλι για την Ανόρθωση από την Ευρώπη. Η ομάδα της Αμμοχώστου προσπάθησε κόντρα στην Παρτίζαν, όμως έμεινε στην ισοπαλία με 1-1 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Ο Μιλοβάνοβιτς έβαλε μπροστά στο σκορ τους Σέρβους στο 21', με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 33' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο στη Σερβία βρήκε την Παρτίζαν να σκοράρει πρώτη στο 21'. Ο Γιόγιτς βρήκε τον Μιλοβάνοβιτς στην περιοχή, αυτός ξέφυγε από την επιτήρηση του Αντωνιάδη και με καρφωτή κεφαλιά από κοντινή απόσταση σκόραρε για το 1-0! Η ομάδα της Αμμοχώστου αντέδρασε άμεσα και κέρδισε πέναλτι στο 32', μετά από τραγικό λάθος του Πόποβιτς και παράβασή του στον Μίλος Ντέλετιτς. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, ισοφαρίζοντας το σκορ! Η Ανόρθωση λίγο έλειψε να πετύχει την ολική ανατροπή στο σκορ, όταν ο Αντωνιάδης δεν έπιασε καλά το γυριστό σουτ μετά από φάουλ του Λάζαρου και ασταθή απόκρουση του Πόποβιτς Οι Σέρβοι, από την άλλη, έχασαν τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις, όταν ο Τζουρ απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Ουρόσεβιτς από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ντένις Πόποβιτς να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 48'. Ο Σλοβένος υποδέχθηκε πολύ ωραία την μπάλα από την πάσα του Ντέλετιτς, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ! Η ομάδα της Αμμοχώστου επέδειξε υποδειγματική αμυντική λειτουργία στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, μη επιτρέποντας στους Σέρβους να φανούν απειλητικοί. Μάλιστα, αν ήταν λίγο πιο εύστοχη στην τελευταία φάση του αγώνα, ίσως να έπαιρνε και την πρόκριση, αλλά πρώτα ο Χριστοφή και στη συνέχεια ο Ουάρντα απέτυχαν να σκοράρουν!

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Παρτίζαν: Πόποβιτς, Μίλκοβιτς, Ουρόσεβιτς (88' Ζίφκοβιτς), Βούγιασιτς, Σανιτσάνιν, Γιόγιτς (88' Μίλετιτς), Ζντιέλαρ, Πάβλοβιτς (46' Σέκιτς), Γιόβιτς (62' Λούτοβατς), Μένινγκ (62' Χόλεντερ), Μιλοβάνοβιτς

Ανόρθωση: Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αραγιούρι, Αντωνιάδης (78' Κορρέα), Χουσμπάουερ, Αρτυματάς, Ιωάννου (46' Πόποβιτς), Ντέλετιτς (71' Χριστοφή), Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος (69' Κατσιαράβα)

Σκόρερ: 21' Μιλοβάνοβιτς/33' Χριστοδουυλόπουλος (πέν.)

Κίτρινες: Σέκιτς, Βούγιασιτς, Πόποβιτς