Τσούκου τσούκου... δεύτερη σερί

Χάρη σε γκολ του Καλτσά, η Ανόρθωση πανηγύρισε δεύτερο διαδοχικό τρίποντο ξανά με 1-0

Χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια η Ανόρθωση πήρε το ζητούμενο σήμερα απέναντι στη Πάφο (1-0) και χάρη σε γκολ του Νίκου Καλτσά στο 42’ μάζεψε τρείς πολύτιμους βαθμούς. Η φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε έκανε ευκαιρίες αλλά δεν βρήκε την κατάλληλη φάση για να σημειώσει κάποιο τέρμα.

Α' Μέρος

Δεν ίδρωσε ιδιαίτερα η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, αλλά ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο του σημερινού αγώνα. Με τη πρώτη της καλή εύκαιρα να έρχεται στο 36’, δεν έδειξε και κάτι αξιόλογο, προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις κυρίως από αριστερά και περισσότερο με τον Αμρ Ουάρντα, αλλά το γκολ ήρθε από τον Νίκο Καλτσά στο 43’ λεπτό. Φυσικά η φάση ξεκίνησε από τον Αιγύπτιο που πάτησε όμορφα τη μπάλα για τον Κορέια, έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, βρήκε τον Ελλαδίτη και με κεφαλιά από κοντά έγραψε το 1-0.

Από την άλλη η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν αυτή που είχε τη κατοχή της μπάλας και έγινε πιο απειλητική αφού έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ μέσα σε ένα λεπτό. Συγκεκριμένα στο 19’, ο Σεμέδο λίγο έξω από την μικρή περιοχή επιχείρησε το δυνατό σουτ αλλά ο Τζούρ απέκρουσε σε κόρνερ. Με τη εκτέλεση του κόρνερ ήρθε η δεύτερη ευκαιρία, με τη μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Πάνιτς ο οποίος έκανε τη προβολή αλλά ο Τζουρ και πάλι του αρνήθηκε το γκολ και με δύσκολη απόκρουση έσωσε την εστία του.

Μια κίτρινη κάρτα είχαμε στο πρώτο μέρος που την αντίκρισε ο Ντράγκομιρ στο 42’.

Β’ Μέρος

Χωρίς κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία ολοκληρώθηκε το δεύτερο ημίχρονο, αν και οι δυο ομάδες είχαν την ευκαιρία μέσα από αρκετά στημένα να απειλήσουν και να σκοράρουν, δεν τα εκμεταλλεύτηκαν. Πιο δυνατά ξεκίνησε η ομάδα της Πάφου που γινόταν απειλητική αλλά της έλειπε το τελικό τελείωμα, όπως επίσης και στην Ανόρθωση έλειπε το τελικό τελείωμα στις λιγοστές φάσεις που δημιούργησε.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι της Πάφου ζήτησαν δις πέναλτι για χέρι μέσα στη περιοχή από τον Αμπαρτζουμιάν και τον Πόποβιτς (77’ και 90+3’), οι φάσεις ελέγχθηκαν και έτσι δεν δόθηκε κάτι.

Εντεκα΄δες

Ανόρθωση: Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν (85' Κορέα), Ρισβάνης, Αραγιούρι, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (85' Ιωάννου), Χριστοδουλόπουλος (75' Αντωνιάδης), Καλτσάς (59' Χριστοφή), Ουάρντα και Κατσιαράβα (46' Πόποβιτς)

Πάφος FC: Ρούτκο, Αϊλτον (79' Μπαμπαγιάν), Κβίντα, Σεμέδο, Μπεριγκό (72' Αουρέλιο), Ζάιρο, Μπάιριτς, Πάνιτς (64' Φουρ), Πάγιτς, Ντράγκομιρ (46' Πάντσεον), Βαλακάρι (79' Φυλακτού)

Σκόρερ: 42' Καλτσάς /-

Κίτρινες: 64' Αρτυματάς / 42' Ντράγκομιρ, 85' Πάντσεον