ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ 3-3: Πρόκριση δια ποδός Εφραίμ (vid)

Μετά από ένα χιτσκοκικό φινάλε οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν την πρόκριση

Και στο τέλος κερδίζει το ΑΠΟΕΛ. Μετά από ένα χιτσκοκικό φινάλε οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν την πρόκριση απέναντι στην ΑΕΚ. Το παιχνίδι πήρε απίστευτη τροπή από το 89ο λεπτό και μετά που κέρδισε το πέναλτι της ισοφάρισης το ΑΠΟΕΛ αφού μέχρι το τέλος οι δυο ομάδες σκόραραν ακόμη δυο τέρματα. Το τέρμα της πρόκρισης πέτυχε ο Εφραίμ στο 92ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τα πρώτα λεπτά ένα είναι αναγνωριστικά. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε συνεχώς από την μια άμυνα στην άλλη. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε στο 7ο λεπτό όταν ο Μπάλογκ έκανε την προσποίηση στην περιοχή με το τελείωμα του να μην είναι καλό και την μπάλα να βγαίνει εκτός. Στο 8ο λεπτό ο Νατέλ βρήκε τον Βιντιγκάλ με τον νεαρό να κά νει το σουτ και την μπάλα να κοντράρει αρχικά σε αμυνόμενο και στην συνέχεια να την μπλοκάρει ο Τόνιο. Στο 17ο λεπτό ο Χέφελ βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ ωστόσο το πλασέ του πέρασε εκτός. Στην πρώτη καλή στιγμή που βγήκε η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει. Ο Λαρένα έκανε εκτέλεσε το φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και τον Καταλά να γυρίζει την μπάλα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ με το κεφάλι. Ο Γιάννου με κοντινή προβολή νίκησε τον Ρομό γράφοντας το 1-0. Το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και στο 26ο λεπτό ο Ζαχίντ ανάγκασε τον Τόνιο σε εξεραιτική επέμβαση στην κλειστή του γωνία κρατώντας το μηδέν στην άμυνα του. Στο 37ο λεπτό ο Βιντιγκάλ πίεσε τον Ίγκορ στο χώρο του κέντρου κέρδισε την μπάλα και βγήκε φάτσα με τον Τόνιο. Ο νεαρός άσσος του ΑΠΟΕΛ με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Τόνιο για το 1-1. Ένα πολύ δυνατό πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να βγάζουν αρκετό πάθος αλλά και να βάζουν αρκετή πίεση στον αγώνα τους.

Με χαμηλό τέμπο άρχισε ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βρει την πρώτη του φάση στο 52ο λεπτό. Ο Ζαχίντ βρήκε τον Σόουζα που κινήθηκε στο δεύτερο δοκάρι αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Τόνιο. Στο 64ο λεπτό ο Φακινέτι ανέτρεψε τον Ίγκορ στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως την παράβαση. Ο Φλοριάν ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι νικώντας τον Ρομό από τα έντεκα βήματα για το 2-1. Από εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι με τις αλλαγές του Τραμετσάνι. Η εμφάνιση των «γαλαζοκιτρίνων» ήταν πραγματικά αποκαρδιωτική αλλά ο Γιώργος Μερκής ήρθε να λυτρώσει το ΑΠΟΕΛ με το πέναλτι που κέρδισε στο 89ο λεπτό. Ο Νατέλ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και από τα έντεκα βήματα κέρδισε τον Τόνιο για το 2-2. Και εκεί που όλοι περίμεναν αντίδραση από την ΑΕΚ ο Γιωργος Εφραίμ ήρθε να αποτελειώσει την ΑΕΚ. Ο Τάμαρι πάτησε περιοχή με κάνοντας το σουτ και τον Τόνιο να αποκρούει την μπάλα. Ο Εφραίμ πήρε το ριμπάουντ γυρίζοντας τούμπα το παιχνίδι για την ομάδα του. Η ΑΕΚ κατάφερε και αντέδρασε άμεσα με τον Καταλά να κάνει το 3-3 μετά από δυνατή καρφοτή κεφαλιά στο φάουλ που κέρδισε η ομάδα του. Το τελικό 3-3 έφερε την πρόκριση στην επόμενη φάση για το ΑΠΟΕΛ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

AEK: Καλή εμφάνιση έκανε η ομάδα της ΑΕΚ που κρατούσε την πρόκριση για 90 λεπτά στα πόδια της. Γιάννου και Ακοράν έκαναν με την σειρά τους πολύ καλή εμφάνιση

ΑΠΟΕΛ: Έκανε την διαφορά με το που πάτησε το πόδι του ο Γιώργος Εφραίμ και έδειξε πως πρέπει να αγωνίζεται βασικός

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

AEK: -

ΑΠΟΕΛ: Πολύ κακή αμυντική λειτουργία είχε το ΑΠΟΕΛ. Από το 62ο λεπτό και μετά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βγάλει μια μόνο επίθεση. Αυτό οφείλεται στις λανθασμένες πάσες που είχαν οι αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Με τριάδα στην άμυνα και πάλι ο Βάσκος τεχνικός. Με το γνωστό λοιπόν 3-4-3 που έκανε και αρκετές αλλαγές. Καταλά, Σάστρε, Χέφελ και Τέτε πήραν τις θέσεις των Γκονζάλες, Γκαρσία, Αντωνιάδη και Τζεφρέν. Με τον Τρισκόφκσκι να μένει εκτός τελικά. Κρατούσε την νίκη στα χέρια του για 90 λεπτά και στην πρώτη ολιγωρία στην άμυνα της ομάδας του δέχτηκε το τέρμα.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με τετράδα στην άμυνα το ΑΠΟΕΛ με τον Πάολο Τραμετσάνι να αλλάζει το σύστημα του σε 4-2-3-1. Εκτεταμένες αλλαγές έκανε και ο Ιταλός προπονητής αφού ο Μερκής αγωνίζεται αντί Καρλάο, ο Φακινέτι αντί του Καζού, ο Μοράις αντί του Γκέντσογλου, ο Σόουζα αντί του Γιάκολις, ο Βιντιγκάλ αντί του Τάμαρι και ο Μπάλογκ αντί του Μπέζιακ. Οι αλλαγές του Ιταλού τον έκθεσαν αφού για ακόμα μια φορά οι λύσεις ήρθα από τον πάγκο και κυρίως από τον Εφραίμ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Κράτησε πολύ καλά τις ισορροπίες σε ένα δύσκολο αγώνα. Σωστές οι αποφάσεις του και στις δυο παραβάσεις μέσα στην περιοχή.