ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ 0-0: Σίγησε επιθετικά και το πλήρωσε

Χωρίς τέρματα και νικητή το ντέρμπι

Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να είχε την υπεροχή, να έχασε πολλές ευκαιρίες όμως δεν βρήκε το τέρμα που θα ήθελε. Η ομάδα του Δώνη έμεινε στο μηδέν και έτσι έχασε δυο πολύτιμους βαθμούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα. Από την άλλη η ΑΕΚ αρκέστηκε μόνο στα αμυντικά της καθήκοντα και δεν παρουσίασε κάτι αξιόλογο στο επιθετικό κομμάτι. Η ουσία όμως είναι το τελικό σκορ και αυτό είναι το 0-0.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ορεξάτος μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στον αγώνα. Μόλις στο 3’ ο Ζαχίντ βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, όμως ο Πάμπλο έπεσε σωστά στη γωνιά του και μπλόκαρε σταθερά. Πέντε λεπτά αργότερα ο Εμπεσίλιο δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση με τον Πάμπλο με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει τη μπάλα. Στα επόμενα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο και δυο φόρες έφυγε μόνος ο Ντελατόρε όμως και τις δυο ο διαιτητής έδωσε οφσάιντ. Στο 22’ ένα σουτ του Εμπεσίλιο πέρασε έξω, ενώ στο 27’ ο Πάμπλο έπαιξε με την φωτιά καθώς έδωσε πάσα προς τον Καταλά με τον Εμπεσίλιο να κάνει το τάκλιν προς την μπάλα και αυτή να φεύγει έξω. Στο 40’ ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ από καλή θέση, όμως ο Πάμπλο είπε όχι με δυσκολία. Στο 44’ ήρθε και η πρώτη φάση της ΑΕΚ, σε αντεπίθεση, όταν ο Κάσες βρήκε το χώρο για σουτ, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο επόμενο λεπτό με τον Ντελατόρε να πατά περιοχή, να κάνει το πλασέ και τον Πάμπλο να διώχνει σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε νέα φάση, με τον Σάλαϊ να κάνει το σουτ απ’ την μικρή περιοχή, και τον Πάμπλο να λέει και πάλι όχι.

B’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ. Στο 47’ ο Εμπεσίλιο δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει έξω. Τρία λεπτά αργότερα σε αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ, ο Ζαχίντ έδωσε στον αμαρκάριστο Νσούε, που εντός περιοχής δεν κατάφερε να κάνει σωστά το σουτ. Στο 57’ ο Γιάννου δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακριά, με τη μπάλα να φθάνει εύκολα στον Πέρεθ. Στο 65’ ο Ακοράν πάτησε περιοχή από πλάγια όμως, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 72’ ο Εμπεσίλιο, έστειλε μαγική πάσα στον Ποτέ που από πλάγια θέση πέρασε τον Πάμπλο όμως δεν βρήκε εστία. Στο 76’ και στο 77’ ο Νσούε έχασε δυο τεράστιες ευκαιρίες με τον Πάμπλο να βγάζει τα άβγαλτα, πρώτα σε πλασέ και μετά σε κεφαλιά. Στο 81’ ο Ποτέ πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Στο 89’ ο Μόισοφ έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, όμως ο Πέρεθ είπε όχι. Στο 92’ ένα σουτ του Ορ πέρασε μόλις έξω.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Πολύ δυνατά μπήκε η ομάδα του Δώνη στο πρώτο ημίχρονο. Κυριάρχησε και το γεγονός πως δεν σκόραρε ήταν μάλλον θέμα τύχης. Ο Σάλαϊ ταλαιπωρήθηκε στο αριστερό άκρο της επίθεσης, όμως βοήθησε και αυτός όχι στο βαθμό που θα αναμέναμε. Σε κάποιες φάσεις οι παίκτες του Δώνη πιάστηκαν στον ύπνο με αποτέλεσμα να βγαίνει η ΑΕΚ σε αντεπιθέσεις. Με τις οδηγίες του προσπάθησε να το διορθώσει αυτό.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Δεν λειτούργησε η τακτική του Ιδιάκεθ στο πρώτο ημίχρονο. Οι γραμμές δεν είχαν συνοχή και το γεγονός πως δεν δέχθηκε κάποιο τέρμα ήταν θέμα τύχης.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Καλό παιχνίδι από τον Νσούε, που το πάλεψε και αμυντικά και επιθετικά. Θα έπρεπε να σκοράρει όμως μιας και έχασε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες.

ΑΕΚ: Ο Πάμπλο ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ. Έσωσε την ομάδα του πολλές φορές, και έβγαλε μερικά άβγαλτα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Ο Σάλαϊ δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι όπως θα ήθελε ο Γιώργος Δώνης. Βέβαια είναι και θέμα θέσης καθώς ο Σάλαϊ δεν είναι φτερό και αυτό έχει γίνει ξεκάθαρο. Μέτριο παιχνίδι και από τον Αλωνεύτη που δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία όταν μπήκε στον αγώνα, όμως το γεγονός πως έπαιξε μόλις 30 λεπτά αλλάζει πολλά δεδομένα.

ΑΕΚ: Δεν φάνηκε ιδιαίτερα ο Ακοράν, όπως άλλωστε ούτε ο Τομάς και ο Τρισκόφσκι. Η ΑΕΚ δεν βρήκε φάσεις και ήταν μέτρια επιθετικά, αντίθετα με την αμυτνική της γραμμή.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Δεν τα πήγε άσχημα ο Σωτηρίου, αν και λάθη υπήρξαν και για τις δυο ομάδες. Σταματούσε αρκετά συχνά το παιχνίδι και αυτό ήταν ένα πρόβλημα για τον ρυθμό του αγώνα. Γενικά όμως δεν μπορεί να έχει παράπονο κανείς.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Πέρεθ, Νσούε, Ιωάννου, Καρλάο, Πολιάκοφ, Φαριάς, Μοράις (68' Αλωνεύτης), Εμπεσίλιο, Σάλαϊ (59' Ποτέ), Ζαχίντ, Ντελατόρε (68' Ορ)

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Πάμπλο, Νέλσον, Αντωνιάδης (86' Μουρίγιο), Καταλά, Μοΐσοφ, Κάσες (80' Λαμπάν), Λαρένα, Τομάς (72' Χέφελ), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Γιάννου

Σκόρερς: - / -

Κίτρινες Κάρτες: Ιωάννου, Φαρίας / Αντωνιάδης, Κάσες, Μόισοφ, Καταλά

Κόκκινες Κάρτες: - / -