ΑΠΟΕΛ-Νέα Σαλαμίνα 4-0: Tου πάει και δεν το αλλάζει

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους «γαλαζοκίτρινους»

Άλλη μια νίκη για το ΑΠΟΕΛ με καθαρό σκορ 4-0 απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και δυο στο δεύτερο πήραν το τρίποντο και βλέπουν το ντέρμπι με την Ομόνοια την ερχόμενη αγωνιστική. Φαίνεται να του πάει 3-5-2 και δεν το αλλάζει ο Τραμετσάνι. Από την άλλη η Σαλαμίνα προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι σε ένα καλύτερο αντίπαλο.

Ένα πρώτο ημίχρονο που και οι δυο ομάδες μπήκαν επιθετικά ψάχνοντας ένα γρήγορο τέρμα. Ο ΑΠΟΕΛ με το γνωστό πλέον 3-5-2 έβγαζε αρκετούς στην επίθεση με τους Τάμαρι, Νσούε και Ζαχίντ να κάνουν ένα πολύ καλό 45λεπτο. Από την άλλη ο Σάββας Πουρσαϊτίδης παράταξε την ομάδα του με ένα παράξενο 3-4-3. Με αυτό τον τρόπο έδωσε στην ομάδα του αρκετές βοήθειες στα μετόπισθεν αλλά και στην επίθεση ανέβαζε αρκετούς ποδοσφαιριστές. Από τα πρώτα λεπτά και οι δυο ομάδες θέλησαν να δείξουν τις επιθετικές τους αρετές. Αρχικά ο ΑΠΟΕΛ στο 4ο λεπτό κατάφερε να απειλήσει μετά από μια κομπίνα που έγινε στο κόρνερ του ΑΠΟΕΛ με το σουτ του Ζαχίντ να καταλήγει λίγο έξω από την εστία του Βεσελόφσκι. Άμεση ήταν η αντίδραση από την Νέα Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλεϊ να πιάνει ένα δυνατό σουτ αλλά ο Βάτερμαν δήλωσε παρόν. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά καλός με αποτέλεσμα ο Τάμαρι μετά από μια εκπληκτική κούρσα στο 11ο λεπτό να φτάνει φάτσα μπροστά από τον Βεσελόφκσι. Ο κήπερ της Σαλαμίνας νίκησε τον Ιορδανό και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Η Σαλαμίνα που σε κάθε φάση του ΑΠΟΕΛ είχε την δική της απάντηση απείλησε με το δυνατό σουτ του Κωστή που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν. Στο 28ο λεπτό όπου ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε το πέναλτι φάνηκε αρχικά πως ο Ζαχίντ έπεσε εύκολα αλλά στην επαναληπτική προβολή φαίνεται πως ο Γκολομπάρτ ακουμπά τον μέσο του ΑΠΟΕΛ και του κάνει την παράβαση. Ο Μοράις από τα έντεκα βήματα δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0 για τους «γαλαζοκίτρινους». Μετά και το πρώτο του τέρμα στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε και με σχετική ευκολία ήρθε και το 2-0. Μετά από μια ενέργεια του Καζού ο οποίος έκανε παράλληλο γύρισμα, στην προσπάθεια του ο Μιντίκκης να την διώξει την έστειλε στα δίκτια κάνοντας το 2-0 για το ΑΠΟΕΛ. Παρά την καλή προσπάθεια από την Νέα Σαλαμίνα ο ΑΠΟΕΛ πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με το ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί να επιτεθεί και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι. Η Νέα Σαλαμίνα σε ένα πιο παθητικό ρόλο περιορίστηκε στις αντεπιθέσεις και έδωσε χώρο στο ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν μερικές καλές προϋποθέσεις με τους Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι και Νσούε αλλά οι προσπάθειες τους δεν βρήκαν στόχο. Ντεμπούτο από πλευράς Σαλαμίνας έκανε ο Λεμέσιος. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε από την εστία της Νέας Σαλαμίνας μέχρι το κέντρο στο περισσότερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει και τρίτο τέρμα με τον Νσούε που έψαχνε για αρκετή ώρα ένα τέρμα. Ο Ζαχίντ με μια εκπληκτική σέντρα έστειλε την μπάλα στο κεφάλι του Νσούε και αυτός σαν επιθετικός έκανε το 3-0. Κάπου εκεί τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους «γαλαζοκίτρινους» που έσβησαν μηχανές και έπαιζαν χωρίς πίεση. Στο 93ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι μετά από την όμορφη πάσα του Μπάλογκ έκανε το 4-0 με δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Ένα πολύ καλό ΑΠΟΕΛ που πήρε το ζητούμενο και με καλό ποδόσφαιρο ταυτόχρονα. Σκόραρε ξανά ο Νσούε που φαίνεται πως κάνει μεγάλη διαφορά στην ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ. Από εκεί και πέρα άκρος θετική ήταν η παρουσία του Ζαχίντ και του Τάμαρι που εγκυμονούσαν μεγάλους κινδύνους μπροστά από την εστία του Βεσελίοφσκι. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα αν και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι έφτιαξε τις δικές τις ευκαιρίες αλλά με την πάροδο του χρόνου χάθηκε.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς ΑΠΟΕΛ έκαναν οι Τάμαρι, Ζαχίντ και Νσούε που ήταν αρκετά δραστήριοι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν αυτοί που κυκλοφορούσαν την μπάλα για την ομάδα των «γαλαζοκιτρίνων». Γενικά όλοι οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ είχαν μια καλή παρουσία.

Νέα Σαλαμίνα: -

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: -

Νέα Σαλαμίνα: Σίγουρα και ο Σάββας Πουρσαϊτίδης περίμενε περισσότερα από τους Ελουντού και Κίνγκσλεϊ. Ο Μαργκάσα από την πλευρά του έκανε ένα κακό παιχνίδι και ανάγκασε τον προπονητή του να τον κάνει γρήγορα αλλαγή.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με την ίδια συνταγή ο Ιταλός τεχνικός που παράταξε με τον Απόλλωνα. Με το 3-5-2 χωρίς αλλαγές από το τελευταίο παιχνίδι. Άρχισε να βγάζει αυτοματισμούς η ομάδα του Ιταλού τεχνικού στο γήπεδο και να παράγει όμορφο ποδόσφαιρο.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Παράταξε την ομάδα του με τρείς αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Αλκή. Ο Ελλαδίτης τεχνικός μπήκε στο παιχνίδι με ένα 3-4-3 θέλοντας να δώσει μεγάλες βοήθειες στους κεντρικούς του αμυντικούς. Μπήκε καλά στην αναμέτρηση στην συνέχεια όμως χάθηκε από την ανωτερότητα του ΑΠΟΕΛ

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ένα σχετικά καλό παιχνίδι από τον Κώστα Ψευδιώτη που ήταν μέσα στις φάσεις και έλεγχε τον αγώνα. Σωστός στη παράβαση του πέναλτι που έδωσε για το ΑΠΟΕΛ.

H TAYTOTHTA TOY ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Βάτερμαν, Νσούε, Μερκής, Καρλάο (Βούρος), Ιωάννου, Μοράϊς (Γκέντζογλου), Καζού, Τάμαρι, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Νατέλ (Μπαλόγκ)

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφκσι, Φουστάρ (Χατζηκωνσταντή), Γκολομπάρτ, Μιντίκκης, Σεργίου, Κορέϊα, Μαργκάσα (Λεμέσιος), Κωστή, Σιαθάς, Ελουντού, Κίνγκσλεϊ(Σικόρσκι)

Διαιτητής: Κώστας Ψευδιώτης

Σκόρερ: Μοράις, Μιντίκκης (αυτογκόλ), Νσούε, Ντε Βισνέντι /-

Κίτρινες: Νσούε / Μιντίκκης