ΑΠΟΕΛ: Νέισμιθ από επιθετικός μέχρι… τερματοφύλακας

Στην κυριολεξία το παιδί για όλες τις δουλειές

Το όνομα του Καλ Νέισμιθ φιγουράρει εδώ και μερικά 24ωρα στο ρεπορτάζ του ΑΠΟΕΛ, μιας και ο 28χρονος Σκωτσέζος βρίσκεται ψηλά στη λίστα των «Γαλαζοκίτρινων». Ψάχνοντας την καριέρα του πάντως είναι εύκολα αντιληπτό πως πρόκειται για παίκτη πολυεργαλείο. Ο Νέισμιθ έχει αγωνιστεί κυριολεκτικά σε όλες τις θέσεις του γηπέδου.

Μόλις στα τελευταία 50 παιχνίδια της καριέρας του έπαιξε 14 φορές κεντρικός αμυντικός, 14 αριστερός μπακ και τις υπόλοιπες 22 στο κέντρο και μπροστά. Για να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο σημαίνει πως έχει φοβερά αθλητικά προσόντα αλλά και αντίληψη. Δεν βάζεις εύκολα ένα παίκτη από δεξί εξτρέμ, αριστερό μπακ και πόσο μάλλον ένα παίκτη σε όλες κυριολεκτικά τις θέσεις του γηπέδου.

Ακόμη και τερματοφύλακας έπαιξε ο Καλ Νέισμιθ. Την περίοδο 2018-19 και ενώ ο Σκωτσέζος φορούσε την φανέλα της Πόρτσμουθ, η ομάδα φιλοξενούσε την Ντόνκαστερ στην 31η αγωνιστική. Ο Νέισμιθ δεν ξεκίνησε βασικός, όμως πέρασε στον αγώνα στο 72’. Μόλις 9 λεπτά πέρασαν και η Πόρτσμουθ ισοφάρισε σε 2-2. Και ξαφνικά στο 85’ και αφού η Πόρτσμουθ είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές της ήρθε ο τραυματισμός του τερματοφύλακα της.

Η επιλογή του τεχνικού της Πόρτσμουθ (Κένι Τζάκετ) ήταν πολύ απλή. Ο Καλ Νέισμιθ έπρεπε να πάει στο τέρμα. Αφού στην καριέρα του έπαιξε παντού, ας μπει και τερματοφύλακας γιατί όχι; Υπάρχει μάλιστα και ένα βίντεο στο οποίο δείχνει και μια επέμβαση του με τα πόδια(!). Ως εκ τούτου ναι ο Νέισμιθ είναι απ’ τους λίγους ποδοσφαιριστές που έχουν να λένε πως έπαιξαν κυριολεκτικά σε όλες τις θέσεις του γήπεδου.