ΑΠΟΕΛ-Σούντουβα 1-0: Αποκλείστηκε από το Champions League

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ παρά τον μονόλογο στο παιχνίδι

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Σε ένα αγώνα όπου ο ΑΠΟΕΛ έπαιζε μονότερμα την Σούντουβα κέρδισε με 1-0 όμως αποκλείστηκε απ’ το Champions League. Ήταν ένας αγώνας στον οποίο οι «Γαλαζοκίτρινοι» έχασαν απίστευτα πολλές ευκαιρίες, και άνοιξαν το σκορ με τον Ποτέ, όμως το δεύτερο τέρμα δεν ήρθε ποτέ. Έτσι ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει στο Europa League με αντίπαλο την Φλόρα Ταλίν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στον αγώνα καθώς ήθελε να πάρει το προβάδισμα νωρίς. Μόλις στο 7’ οι «Γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν μια ξεκάθαρη ευκαιρία όταν ο Τάμαρι έκανε τη μπαλιά από αριστερά, ο Ντελατόρε την προβολή όμως έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Έξι λεπτά αργότερα ο Εφραίμ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε τη μπαλιά, όμως ο πορτιέρο της Σούντουβα έπεσε σωστά. Στο 15’ ο Τάμαρι δοκίμασε να βρει τον Ντελατόρε στην περιοχή με τον Λεϊμόνας όμως να σταματά τη μπάλα τελευταία στιγμή. Και αφού προειδοποίησαν οι «Γαλαζοκίτρινοι» στο 21’ ο Εφραίμ έστειλε μια μπαλιά ξυράφι στην περιοχή και ο Ποτέ με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Στο 25’ ο Τάμαρι βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ έφυγα πάνω απ’ τα δοκάρια. Τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από κόρνερ, ο Καρλάο κέρδισε την κεφαλιά, η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα όμως χτύπησε στον Ντελατόρε που ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 33’ ο Νικόλας Ιωάννου έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Ντελατόρε έπιασε την γυριστή κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εφραίμ με ένα τεχνικό σουτ δοκίμασε να σκοράρει, με τον πορτιέρο της Σούντουβα να λέει όχι. Πάνω απ’ τα δοκάρια έφυγε και το σουτ του ίδιου στο 43’. Δυο λεπτά αργότερα και σε χρόνους καθυστερήσεων ο Εφραίμ πέρασε από δυο ποδοσφαιριστές, βρέθηκε μπροστά στον πορτιέρο των Λιθουανών, με τον δεύτερο να βγαίνει νικητής.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο μέρος και σφυροκοπούσε ανελέητα την εστία της Σούντουβα. Στο 49’ ο Τάμαρι εκτέλεσε ένα στημένο αλλά ο Σόουζα με κεφαλιά έστειλε έξω την μπάλα. Στο 50’ ο Τάμαρι, έβαλε τη μπάλα μπροστά, πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Ποτέ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ευκαιρία. Στο 52’ ο Σόουζα έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Κάρντουμ κράτησε το 1-0. Στο 57’ είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ για το 2-0 όταν η βολίδα-σουτ του Εφραίμ σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Ντελατόρε δεν μπορεί να σκοράρει προ κενής εστίας αφού καθυστέρησε. Στο 68’ ο Εφραίμ σε θέση βολής, έκανε το σουτ η μπάλα όμως κόντραρε στον Ποτέ και έφυγε έξω. Στο 74’ ο Κασπαραβίσιους έφυγε σε επικίνδυνη αντεπίθεση, αλλά ο Βάτερμαν απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 80’ έπειτα από κόρνερ ο Καρλάο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας την έβγαλε κυριολεκτικά μέσα από την εστία. Στο 82’ σε ένα φάουλ σε καλό σημείο εκτέλεσε ο Αλωνεύτης και ο Σάλαϊ έχασε καλή στιγμή με γυριστό. Στο 88’ η Σούντουβα λίγο έλειψε να σκοράρει εκεί που ο ΑΠΟΕΛ πίεζε.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Μπαλταζάρ (ΑΠΟΕΛ): Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ άλλαξε σχήμα και πρόσωπα στην ενδεκάδα του με σκοπό να αιφνιδιάσει την Λιθουανική ομάδα και να ενισχύσει όσο γίνεται επιθετικά τους γαλαζοκίτρινους. Παρέταξε την ομάδα της Λευκωσίας σε ένα 4-4-2 με τους Εφραίμ να παίρνουν θέση στο αρχικό σχήμα και τους Ντελατόρε-Ποτέ να είναι το δίδυμο της επίθεσης. Τελικά ο ΑΠΟΕΛ αν και καλύτερος δεν έφτασε ποτέ στο δεύτερο πολυπόθητο τέρμα.

Τσεμπούριν (Σούντουβα): Ο προπονητής των Λιθουανών δεν είχε και μεγάλο ρόστερ, 18 άτομα το αποτελούν για την ακρίβεια και έτσι δεν προέβη σε κάποια σημαντική αλλαγή. Με ένα σύστημα 5-3-2 κατήλθε στον αγωνιστικό χώρο με τους Καρντούμ, Λειμόνας, Σβρλούγκα, Ζιβάνοβιτς, Ματουλεβίτσιους, Σλάβισκας, Αζεβέδο, Βερμπίσκας, Τόπγκατσιτς, Γιανγκάουσκας και Σεσίλια. Όπως ήταν φυσικό η Σούντουβα είχε αμυντικούς προσανατολισμούς και προσπαθούσε να εκδηλώσει αντεπιθέσεις. Τελικά πήρε την πρόκριση αφού κατάφερε να αντέξει στην πίεση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Εν τέλει δεν ήταν καθοριστικό το γκολ του Ποτέ στο πρώτο μέρος, σίγουρα όμως για τα δεδομένα του πρώτου 45λεπτου έριξε την πίεση με το πρώτο τέρμα που έμελλε να είναι και το μοναδικό, με υπέροχη καρφωτή κεφαλιά. Σπουδαία προσπάθεια από τον Εφραίμ που επέστρεψε στο αρχικό σχήμα της ομάδας για να βοηθήσει στο μεσοεπιθετικό κομμάτι. Ο ποδοσφαιριστής αν και φάνηκε επηρεασμός από την πολύμηνη αποχή των πολλών τραυματισμών που είχε την περσινή σεζόν, έκανε πολύ καλές ενέργειες στον αγωνιστικό χώρο. Κορυφαία στιγμή το μακρινό σουτ του στο 57’ που σταμάτησε στο δοκάρι.
Σούντουβα: Δεν ξεχώρισε κάποιος ποδοσφαιριστής ιδιαίτερα από τον αγώνα της λιθουανικής ομάδας καθώς αμυνόταν συνολικά και ποικιλοτρόπως για να βγαίνουν οι φάσεις. Τελικά τα κατάφερε και πανηγύρισε την πρόκριση.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Ο Μοράις έμεινε στο πρώτο μέρος πίσω από τον καλό του εαυτό και έκανε αρκετά σκληρά φάουλ. Δέχθηκε μάλιστα και κίτρινη δυσκολεύοντας τον εαυτό του στο δεύτερο μέρος. Ο Σόουζα ήταν απογοητευτικός και ο Ντελατόρε ο μοιραίος του αγώνα. Έχασε δυο μεγάλες και κραυγαλέες φάσεις για γκολ. Γενικότερα οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ δεν είχαν καθαρό μυαλό στο τελείωμα των φάσεων.

Σούντουβα: Αγωνίστηκε και έδωσε ότι δυνάμεις είχε. Ήταν φανερό ότι υστερούσε σε ποιότητα συγκριτικά με τον ΑΠΟΕΛ, αλλά η μπάλα δεν είναι ένα δίκαιο άθλημα και έτσι η Λιθουανοί πήραν πρόκριση.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Σουηδός διαιτητής έχασε κάποιες φάσεις στον αγώνα και προκάλεσε τις αντιδράσεις των γηπεδούχων σε μερικές περιπτώσεις με κάποια φάουλ που δεν έδωσε ή που δεν άφησε πλεονέκτημα κάποιες φορές. Σε γενικές γραμμές ήταν μια μέτρια διαιτησία με αρκετά λάθη χωρίς τις πολύ δύσκολες φάσεις. Μάλιστα στο 61’ ο ΑΠΟΕΛ δικαιούται να φωνάζει για δεύτερη κίτρινη και επομένως αποβολή στον Σβρλούκα που δεν έγινε ποτέ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Εφραίμ, Σόουζα, Ποτέ, Αλ Ταμάρι, Μιλάνοφ, Ταβάρες, Μοράις, Ιωάννου, Καρλάο, Ντελατόρε

Σούντουβα (Τσεμπούριν): Καρντούμ, Λειμόνας, Σβρλούγκα, Ζιβάνοβιτς, Ματουλεβίτσιους, Σλάβισκας, Αζεβέδο, Βερμπίσκας, Τόπγκατσιτς, Γιανγκάουσκας, Σεσίλια

Σκόρερς: Ποτέ / -

Κίτρινες Κάρτες: Μοράις / Ματουβίτσιους,

Κόκκινες Κάρτες: - / -