ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 1-1: Όλα στα ίσα και ανοιχτοί λογαριασμοί

Χωρίς νικητή το πρώτο παιχνίδι

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ μετά το 1-1 του ΓΣΠ. Σε ένα μέτριο παιχνίδι που οι δυο ομάδες δεν μας χάρισαν ωραίο ποδόσφαιρο πέραν ενός 20λέπτου στο πρώτο μέρος έμειναν ισόπαλες και τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό του Αρένα την ερχόμενη εβδομάδα. Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με τον Ζαχίντ ενώ η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσα με τον Σάστρε.

Α’ ημίχρονο

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και θέλησε να βάλει αρκετή πίεση στην ΑΕΚ. Από το 3ο λεπτό ο Φακινέτι εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του αναγκάζοντας τον Τόνιο να απομακρύνει ενστικτωδώς την μπάλα. Από εκεί και πέρα ο Μπάλογκ στο 8ο λεπτό ελευθερώθηκε άψογα από τον Καταλά φάτσα στον Τόνιο αλλά το πλασέ του δεν ήταν καθόλου καλό. Η ΑΕΚ απάντησε στις καλές ευκαιρίες με τον Χέβελ να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή του Ρομό αλλά η μπάλα πέρασε πολύ μακριά από την εστία. Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να κρατά την μπάλα και να ζητά το τέρμα και τα κατάφερε με τον Ζαχίντ στο 18ο λεπτό από την άσπρη βούλα. Ο Φακούντο ανέτρεψε τον Εφραίμ στην περιοχή με τον ρεφ να δείχνει αμέσως την παράβαση. Στο 31ο λεπτό η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι καθώς ο Ρομό κατά την έξοδο του σώριασε στο έδαφος δυο ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ στο έδαφος με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Το ΑΠΟΕΛ αντίδρασε δυο λεπτά αργότερα και με τον Μπάλογκ στο 33ο λεπτό έφτασε κοντά στο τέρμα. Ο Ούγγρος πάτησε πλάγια στην περιοχή με τον Τόνιο να απομακρύνει σωτήρια το πλασέ του. Η ΑΕΚ στην μοναδική καλή στιγμή που βρήκε στο πρώτο μέρος κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σάστρε εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και με δυνατό πλασέ έκανε το 1-1 στο 39ο λεπτό. Στο 41ο λεπτό ο Ζαχίντ επιχείρησε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Τόνιο με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του Ισπανού κήπερ.

Καθόλου καλή ήταν η αρχή στο δεύτερο ημίχρονο με τους ποδοσφαιριστές να μπαίνουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο με ένταση και νεύρα. Το ΑΠΟΕΛ βρήκε την πρώτη καλή στιγμή με τον Εφραίμ να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή στο 55ο λεπτό ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω. Ο Σόουζα δοκίμασε και αυτός με την σειρά του στο 58ο λεπτό σουτ στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τόνιο. Το ΑΠΟΕΛ βρήκε εκ νέου ευκαιρία με τον Εφραίμ και πάλι να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Τόνιο να διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν ήταν καθόλου καλή στην συνέχεια με την επόμενη φάση να γίνεται στο 87ο λεπτό. Εφραίμ και Μπέζιακ αντάλλαξαν εκπληκτικά την μπάλα με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ κα τον Τόνιο να απομακρύνει για ακόμη μια φορά εκπληκτικά την μπάλα σε κόρνερ.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο θέαμα οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό του Αρένα την ερχόμενη εβδομάδα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Ακόμη μια καλή παρουσία από τον Μπάλογκ που φαίνεται να μπήκε καλά στο πετσί της ομάδας του που χάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Εντυπωσιακός για ακόμη μια φορά ο Βούρος

ΑΕΚ: Καλό παιχνίδι από τον Τρουγιόλς στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Φαίνεται να μην είναι έτοιμος ακόμη ο Βιντιγκάλ. Ο νεαρός χρειάζεται ακόμη χρόνο προσαρμογής στην ομάδα.

ΑΕΚ: Πίσω από τον καλό του εαυτό ήταν ο Ιβάν Τρισκόφκσι. Δεν φάνηκε καθόλου στην αναμέτρηση

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με τετράδα επέλεξε να αρχίσει τον σημερινό αγώνα ο Ιταλός τεχνικός. Έδωσε για πρώτη φορά φανέλα βασικού στον Φακινέτι ενώ επιβράβευσε τον Μπάλογκ δίνοντας του φανέλα βασικού μετά και το εξαιρετικό παιχνίδι που έκανε με τον Απόλλωνα. Άφησε εκτός και μερικούς ποδοσφαιριστές δίνοντας τους ανάσες.

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): 3-4-3 από τον Βάσκο τεχνικό που μέτρησε και τις επιστροφές τον Λαρένα και Μικέλ. Τρουγιόλς, Μοίσοφ και Καταλά οι 3 πίσω στην άμυνα με τους Τρισκόφκσι και Γιάννου να αναλαμβάνουν τα της επίθεσης.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Καθόλου καλή η διαιτησία του Γιώργου Νικολάου. Ο Κύπριος ρεφ έχασε αρκετές φάσεις δίνοντας αστεία φάουλ. Δεν ανταποκρίθηκε στον αγώνα.