ΑΠΟΕΛ–ΕΝΠ 3-0: Πήρε το ζητούμενο χωρίς να θέλξει

Καθαρή νίκη για τους «γαλαζοκιτρινους»

Νίκησε χωρίς να πείσει ο ΑΠΟΕΛ με καθαρό σκορ 3-0 την ομάδα της  Ένωσης. Ο ΑΠΟΕΛ που είχε κάλα διαστήματα στο πρώτο μέρος κατάφερε να πάρει κεφάλι και αέρα δυο τερμάτων  που του έδωσε την δυνατότητα να διατηρήσει το σκορ στην επανάληψη. Από την άλλη η ομάδα της ΕΝΠ έκανε ένα καλό παιχνίδι και θα μπορούσε να είχε σκοράρει εαν οι επιθετικοί της είχαν καλύτερα τελειώματα.

Α’ Μέρος

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι πολύ χαλαρά. Αναγνωριστηκά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τον ΑΠΟΕΛ με την πάροδο του χρόνου να αρχίζει να ανεβάζει στροφές και να γίνεται πιο επιθετικό. Η επιθετική του υπεροχή μετουσιώθηκε σε τέρμα με τον Νατέλ να σκοράρει, ανοίγοντας το σκορ στο ΓΣΠ. Συγκεκριμένα, το γκολ προήλθε μετά από προσπάθεια του Ρέζα στην περιοχή που γύρισε την μπάλα στον Νατέλ, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Άμεση ήταν η αντίδραση από την ΕΝΠ, χάνοντας δυο ευκαρίες με τους Ζαράτε και Ριέρα να δοκιμάζουν τα σουτ με τον Ρομό να είναι σε ετοιμότητα. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βγάλει επιθέσεις με τον Ρέζα να κάνει αρκετές προσπάθειες για γκολ στο πρώτο μέρος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Πριν από τη φάση που το σκορ έγινε 2-0, ο Νατέλ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση ετκός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκάγιας Ζαχίντ με την μπάλα να εξοστρακίζεται και να φτάνει στον Εφραίμ κάνοντας το 2-0. Οι ποδοσφαιριστές του Παους προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και κυρίως με σουτ από τους Ροόυ και Ουντόντζι έβαλαν πίεση στους «γαλαζοκίτρινους».

Ένα πρώτο ημίχρονο που ο ΑΠΟΕΛ είχε αρκετές καλές ευκαιρίες για να σκοράρει περισσότερα τέρματα. Από τη άλλη όμως η κακή ανασταλτική του λειτουργία σε συνδυασμό με τα αρκετά λάθη που έγιναν στο χώρο του κέντρου έδωσαν στην ΕΝΠ την δυνατότητα να γίνει απείλητική.

Β' Μέρος

Οι αρχές του δεύτερου ημιχρόνου κυμάνθηκαν σε ίδιους ρυθμούς με αυτούς του πρώτου. Η οδηγία του Τραμετσάνι στους ποδοσφαιριστές του να προσέξουν την άμυνα τους έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα της ΕΝΠ να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να επιτεθεί. Αυτό έβαλε πίεση στην ομάδα του ΑΠΟΕΛ που με τις σωτήριες επεμβάσεις του Ρομό κράτησε το μηδέν στην άμυνα. Ουντόντζι και Ζάρατε κυρίως δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την εστία των «γαλαζοκιτρίνων». Τα αρκετά λάθη που έγιναν στο χώρου του κέντρου σε συνδυασμό με τα μέτρα που κέρδισε στο γήπεδο έδωσε ώθηση στην ομάδα της ΕΝΠ που είχε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ τιμώρησε και με τρίτο τέρμα. Ο Νικόλας Ιωάννου με κοντινή κεφαλιά έκανε το 3-0 και στην ουσία σφράγισε τη  νίκη περιμένοντας τα ντέρμπι που ακολουθούν.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Πάολο Τραμετσάνι (ΑΠΟΕΛ): Παρέταξε την ομάδα του με τρεις αλλαγές. Φανέλα βασικού πήραν οι Εφραίμ, Γκέντζογλου και Ρέζα που αντικατέστησαν Τάμαρι, Σόουζα(τιμωρημένος) και Ντελατόρε. Έδινε οδηγίες για να ανέβουν μπροστά οι ποδοσφαιριστές του με σκοπό το γρήγορο τέρμα. Μετά το τέρμα έδωσε οδηγίες για να προσέξουν στα μετόπισθεν.

Αντρέ Παους (ΕΝΠ): Στάθηκε καλά στο γήπεδο η ομάδα του Παους. Προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες και να σκοράρει αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Οι δυο σκόρερ από την ομάδα του ΑΠΟΕΛ έκαναν καλό παιχνίδι. Οι τοποθετήσεις του Ρέζα στο γήπεδο ήταν πολύ καλές και δημιούργησε αρκετές ευκαρίες και έψαξε το τέρμα. Ο Ρομό κάτω από τα δοκάρια έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις.

Ουτόντζι και Ζάρατε ήταν από τους ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν στην ομάδα του Παους. Δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Ρομό και αν είχαν καλύτερα τελειώματα θα μπορούσαν να σκοράρουν. Γενικά η επιθετική παρουσία της ομάδα της ΕΝΠ ήταν πολύ καλή.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ένα ΑΠΟΕΛ που προβλημάτισε σε ακόμη ένα αγώνα από τα πολλά λάθη που έγιναν στο χώρο του κέντρου. Γκέντζογλου και Μοράϊς με δυσκολία έλεγξαν το χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στην ΈΝΠ να κερδίζει χώρο.

Η ομάδα της ΈΝΠ που είχε ένα καλό παιχνίδι υστέρησε για ακόμη ένα παιχνίδι στο αμυντικό κομμάτι. Θα μπορούσε να είχε και βαθμολογικό όφελος αν είχε περισσότερο το μυαλό της στην άμυνα.

Διαιτησία:

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα ήσυχο παιχνίδι για τον διαιτητή της αναμέτρησης. Η μόνη που έχασε ο ρεφ της αναμέτρησης είναι το φαουλ πάνω στον Νατέλ που καταλόγισε εκτός περιοχής ενώ η παράβαση ήταν εντός.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι) : Ρομό, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Γκέντσογλου, Εφραίμ (62' Αλωνεύτης), Ζαχίντ(67' Ντε Βινσέντι), Νατέλ, Ρέζα (83' Ντελατόρε).

ΕΝΠ ( Αντρέ Παους): Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Μαϊσουράτζε, Ριέρα, Σερμπάκοφ (86' Κουμής), Ζάρατε (86' Πίττας), Κυριάκου, Ρόου(70' Κολοκούδιας), Ολίβα, Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν

Διαιτητής: Γιάννης Αναστασίου

Σκόρερ: Νατέλ (26'), Εφραίμ (45'), Ιωάννου (88') /-

Κίτρινες: Γκέντζογλου / Μαϊσουράντζε