Ας είναι καλά...ο Εντογκαλά

Πρόκριση με την ψυχή στο στόμα για τον ΑΠΟΕΛ

Δεινοπάθησέ αλλά κατάφερε να προκριθεί ο ΑΠΟΕΛ στο Κόσοβο, ο οποίος χρειάστηκε ημίωρη παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Τζιλάνι. Οι δυο αλλαγές του Ουζουνίδη, Εντογκαλά και Εφραίμ, σκόραραν στην παράταση και χάρισαν τη νίκη-πρόκριση στον ΑΠΟΕΛ με 2-0. Ο Κονγκολέζος με μια ασίστ και ένα γκολ ήταν ένας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του αγώνα.

Η ομάδα της Λευκωσίας είχε γενικά μια μέτρια παρουσία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα πλην κάποιων αναλαμπών, οι οποίες ωστόσο δεν είχαν καθόλου διάρκεια. Αυτό που μετρά ωστόσο στην τελική είναι ότι οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης για τον 2ο προκριματικό γύρο και την ερχόμενη Δευτέρα θα μάθουν τον επόμενο τους αντίπαλο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ «φτωχό» από πλευράς φάσεων ήταν το πρώτο ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με διάθεση στο ματς και πίεσε στο πρώτο 15λεπτο όμως η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Η πρώτη καλή φάση στα παιχνίδι καταγράφηκε στο 10ο λεπτό. Ο Κολίτσι απόκρουσε ασταθώς την κοντινή προβολή του Κλωναρίδης, ο Ντε Βινσέντι πήρε το ριμπάουντ και έκανε το πλασέ από τα πλάγια όμως και πάλι ο τερματοφύλακας της Τζιλάνι κατάφερε να αποκρούσει τη μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Αργεντινός προσπάθησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα σταμάτησε στο τείχος. Ο Τάμαρι πήρε το ριμπάουντ όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά. Στο 30’ ο Γένσεν έπιασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε έξω. Το τελευταίο τέταρτο ημίχρονο κύλησε χωρίς να καταγραφεί κάποια αξιόλογη φάση και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Η πρώτη αξιόλογη φάση στην επανάληψη καταγράφηκε στο 58ο λεπτό. Ο Ζαχίντ έστρωσε τη μπάλα στον Ντε Βινσέντι όμως το σουτ του τελευταίου σταμάτησε σε σώματα αμυντικών. Στο 60ο λεπτό ο Γένσεν έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Κολίτσι να διώχνει δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Τάμαρι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά. Στο 62’ ο Ιωάννου έκανε τη σέντρα-σουτ από τα αριστερά με τον Κολίτσι να αποκρούει τη μπάλα στη κλειστή του γωνία και να την διώχνει σε κόρνερ. Στο 77’ ο Ισραηλινός διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα το οποίο έγινε στον Τάμαρι, το οποίο ωστόσο ήταν εκτός περιοχής. Ο Ιορδανός ανέλαβε την εκτέλεση όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο, στέλνοντας τη μπάλα στα ύψη. Στο 88’ ο Ιωάννου έπιασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο ήταν απελπιστικά άστοχο. Οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0 και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε μοιραία σε ημίωρη παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε μια πολύ καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Σάντος έκανε την κοντινή προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ όμως δεν βρήκε στόχο. Ο ΑΠΟΕΛ έλυσε τον γόρδιο δεσμό με μια ωραία οργανωμένη προσπάθεια. Ο Ντε Βινσέντι βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Εντογκαλά ο οποίος έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Εφραίμ νίκησε τον Κολίτσι με κεφαλιά ψαράκι. Στο 108’ ο Μπεν Σαχάρ δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής όμως δεν βρήκε. Στο 114’ ο Εντογκαλά βρέθηκε απέναντι από τον Κολίτσι όμως καθυστέρησε και τον πρόλαβαν οι αμυντικοί της Τζιλάνι. Δυο λεπτά αργότερα ο Κονγκολέζος νίκησε τον Κολίτσι με ωραίο πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Ντε Βινσέντι κάνοντας το 2-0 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Τζιλάνι: Κολίτσι, Ράπα (73’ Φραασέρι), Καστράτι, Βέλιου, Τζάκσον, Χίλα, Χουσεϊνι, Αζίζ, Πρόγκνι, Νίκατς, Χατζάρι.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ιωάννου, Μιχαήλοβιτς, Σάντος, Μερκής, ,Λουντέμο, Γένσεν, Ζαχίντ (66’ Μπεν Σαχάρ), Τάμαρι (90’ Εφραίμ), Ντε Βισνέντι, Κλωναρίδης (79’ Εντογκαλά).

Κίτρινες κάρτες: Χατζάρι, Χουσείνι, Ράπα, Αζίζ – Ντε Βινσέντι, Μερκής, Μιχαήλοβιτς