Ασθενής... στη Λάρνακα

Συνεχίζουν τις... προβληματικές εμφανίσεις οι «γαλαζοκίτρινοι»

Άλλο ένα μέτριο και προβληματικό παιχνίδι από πλευράς ΑΠΟΕΛ καθώς εξήλθε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τον Ερμή Αραδίππου στο Στάδιο Αμμόχωστος για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν πολύ κακή με αποτέλεσμα ο Ερμής να απειληθεί ελάχιστες φορές καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης και να παίρνει στο τέλος τον υπερπολύτιμο, για την συνέχεια, βαθμό.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει τα ηνία και να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 16’ ο Σιέλης έκανε το λάθος, ο Ρουσιάς πήρε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του βρήκε το δοκάρι, στην πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Στο 20’ είδαμε το πρώτο σουτ από πλευράς ΑΠΟΕΛ, με τον Ζεράλδες αλλά ήταν πολύ άστοχο και πέρασε εκτός.

Στο 33’ ο Ατζίλι μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε. Δεν άλλαξε κάτι στο πρώτο 45λεπτο και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Με μέτριο ρυθμό ξεκίνησε και το 2ο μέρος, με τα πολλά φάουλ να μην βοηθούν τις δυο ομάδες να παράξουν καλό ποδόσφαιρο.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη έβγαζαν πολλή νευρικότητα στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα ο ΑΠΟΕΛ να μην είναι καθόλου δραστήριος και απειλητικός για την αντίπαλη εστία.

Στο 78ο λεπτό ο Γιένσεν έκανε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα κάπου κόντραρε και πήγε σε κόρνερ στην ίσως καλύτερη φάση που είδαμε μέχρι εκείνο το λεπτό στο 2ο ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε και με σουτ του Ντε Βινσέντι στο 86’ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Εν τέλει ο ΑΠΟΕΛ πήρε όσα έδωσε και έτσι φεύγει από την Λάρνακα με μόλις έναν πόντο δίνοντας συνέχεια στα άσχημα αποτελέσματα.

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Ρουσιάς (Παπαθανασίου 81'), Αλαμπρίτης (Παντελή 61'), Ντίας, Φούφλια, Χολτ, Κυριακίδης, Παραγκούλγκοφ (Σιντιμπέ 68'), Λέμος

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Αρτούρ, Ντε Βινσέντι, Μπεν Σαχάρ, Κλωναρίδης (Κατσαντώνης 72'), Ατζίλι (Ζαχίντ 62'), Ζεράλδες, Γένσεν, Γουίλερ, Σιέλης, Ντονγκαλά (Εφραίμ 62')