Δια ποδός Ζαχίντ και Κλωναρίδη…

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ 1-0

Μια μαγική ασσίστ απ’ τον Γκάγιας Ζαχίντ προς τον Κλωναρίδη και ένα ωραίο τελείωμα ήταν αυτά που καθόρισαν το σημερινό φιλικό παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ με την ΑΕΚ. Ένα παιχνίδι χωρίς πολλές τελικές ευκαιρίες, με μοιρασμένη κατοχή και στο οποίο φάνηκε πως οι ομάδες χρειάζονται ακόμη δουλειά περίπου 15 μέρες πριν το πρώτο τους επίσημο παιχνίδι.

Από νωρίς οι δυο ομάδες έδειξαν όρεξη να γυρίσουν τη μπάλα και με υπομονή να βρουν επιθέσεις προς την αντίπαλη. Η πρώτη προϋπόθεση ήρθε στο 5’ όταν ο Ματίας Σπόλιαριτς έκανε μια καλή μπαλιά από αριστερά με τη μπάλα όμως να περνά από όλους. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο επόμενο λεπτό όταν ο Κλωναρίδης έδωσε ωραία στον Χάνι με τακουνάκι, αυτός πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα με τον Γένσνεν να σκοράρει, όμως το τέρμα δεν μέτρησε ορθά μιας και πριν τη μπαλιά του Χάνι η μπάλα είχε περάσει εκτός της επανορθωτικής γραμμής. Η πρώτη τελική ευκαιρία εντός εστίας στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 15’ όταν ο Σπιρόφσκι εκτέλεσε ένα φάουλ από αρκετή απόσταση απευθείας και παρά τη δύναμη του ο Σίλβα μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα. Στο 19’ και μετά από κόρνερ του Ματίας Σπόλιαριτς οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ έδιωξαν σε πρώτο χρόνο με τον Άμπραχαν να κάνει ένα σουτ εκτός ισορροπίας και να μην βρίσκει εστία. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 27’ με τον Φερνάντεζ να δοκιμάζει το πόδι του, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και έτσι έφθασε χωρίς κανένα πρόβλημα στον Σίλβα. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε παράπονα απ’ τους ποδοσφαιριστές του για την κυκλοφορία και κυρίως τις αποστάσεις των γραμμών. Σε εκείνο το σημείο η κατοχή ήταν στο 56% υπέρ της ΑΕΚ. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου τα πράγματα με το ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή και το 44-56 να γίνεται 51-49, ενώ με καλή κυκλοφορία έφτιαξε μια καλή προϋπόθεση και μια ευκαιρία στο 45’ όταν ο Κλωναρίδης δοκίμασε το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα απ’ την εστία του Τόνιο.

Στα δεύτερο μέρος ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε να αλλάξει πλευρές του Χάνι και Τάμαρι, κάτι που πρώτη φορά συνέβη απ’ τον καιρό που οι δυο συνυπάρχουν στο ΑΠΟΕΛ. Στο 49΄ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τάμαρι να πατά περιοχή από αριστερά, να κάνει το σουτ, όμως να μην βρίσκει στόχο. Αφού όμως προειδοποίησε το ΑΠΟΕΛ, στο 51’ βρήκε το τέρμα όταν ο Τάμαρι έκλεψε τη μπάλα λίγο πιο μπροστά απ’ το χώρο του κέντρου, έδωσε στον Ζαχίντ που ήταν στην περιοχή, αυτός με τακουνάκι ελευθέρωσε δίπλα στον Κλωναρίδη που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Τόνιο για το 1-0. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με μια καλή ευκαιρία στο 57’ όταν μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Ματίας, ο Μόισοφ κέρδισε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Δυο λεπτά αργότερα ο Τάμαρι πάτησε περιοχή από αριστερά, έκανε την ντρίμπλα και το σουτ, όμως βρήκε την εξωτερική πλευρά της εστίας. Στο 63’ ο Γένσεν εκτέλεσε ένα φάουλ σε πολύ καλή θέση, 1-2 μέτρα εκτός περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ την εστία του Τόνιο. Στο 67’ ο Τρισκόφσκι βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή μόνος, όμως ο Σίλβα απέκρουσε το σουτ του. Μετά το 70’ οι δυο ομάδες αρκέστηκαν κυρίως σε κάποιες προϋποθέσεις για ευκαιρίες χωρίς όμως κάτι το ουσιαστικό. Τελική ευκαιρία καταγράφηκε στο 86’ όταν ο Ζαχίντ βρήκε το χώρο στο ύψος της περιοχής, όμως το σουτ πέρασε δίπλα απ’ την τα δοκάρια του Τόνιο. Τρία λεπτά αργότερα ο Τολεμές κέρδισε μια κεφαλιά στην περιοχή, όμως ο Σίλβα μπλόκαρε σταθερά. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Γουήλερ, Σάντος (58′ Λαφράνς), Σιέλης (58′ Μερκής), Μιχαϊλοβιτς (80′ Αποστολάκης), Χάνι (71′ Γαβριήλ), Γένσεν, Λουντέμο (46′ Ζαχίντ), Σατσιάς (80′ Πολυκάρπου), Τάαμαρι (71′ Γιάκολις), Κλωναρίδης (75′ Κατσαντώνης).

ΑΕΚ (Νταβίδ Κανέδα): Τόνιο, Θ. Ιωάννου (26′ Πλάνας), Τρουγιόλς (77′ Μ. Γκονθάλεθ), Μοϊσοφ (77′ Γκολομπάρντ), Αναστασίου (46′ Τολμές), Φερνάντεθ (61′ Ταντί), Σπόλιαριτς (77′ Ράσπας), Σπιρόφσκι (50′ Κάσες), Α. Γκονσάλες, Μακρής (77′ Θωμά), Τρισκόφσκι (77′ Κωνσταντίνου).

Σκόρερς: Κλωναρίδης (51') / -

Κίτρινες Κάρτες: - / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -