«Καθάρισε» με τριάρα και έπιασε τετράδα!

Ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στα τρίποντα και ανέβηκε βαθμολογικά

Μεγάλη σε έκταση νίκη πήρε ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στη ΑΕΛ σήμερα το απόγευμα (6/11), στο ΓΣΠ για το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής.

Με δυο γκολ του Κβιλιτάια και ένα του Σόουζα που αποδείχτηκαν οι πρωταγωνιστές του αγώνα, το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή «καθάρισε» το ντέρμπι με 3-0, θύμισε ΑΠΟΕΛ από τα παλιά και επέστρεψε στις νίκες απέναντι σε ένα από τους διεκδικητές του πρωταθλήματος. Η ΑΕΛ από την άλλη δεν φάνηκε καθόλου αντάξια των προσδοκιών του ντέρμπι, και κατέβασε ρολά μετά την αποβολή του Σάντος στο 55’ .

Ά Μέρος

Ένταση, διαμαρτυρίες και οκτώ(!!!) λεπτά για τη απόφαση του πέναλτι, είχαμε στο πρώτο μέρος του αγώνα στο ΓΣΠ. Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο 38ο λεπτό του αγώνα έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Γκιόργκι Κβιλιτάια. Οι «κιτρινόμαυροι» της Λεμεσού είχαν έντονες διαμαρτυρίες για φάουλ στο κέντρο της περιοχής, πριν την παράβαση του πέναλτι. Ο κ Δημητρίου έκανε την κίνηση αρχικά να πάει στο VAR αλλά… τελικά δεν πήγε και έπειτα από επικοινωνία που είχε με τους υπεύθυνους του VAR η απόφαση για το πέναλτι ίσχυσε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και ήταν καλύτεροι στο πρώτο τέταρτο δείχνοντας μεγάλες φυσικές δυνάμεις, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, μετά το πρώτο τέταρτο και ειδικά μετά το 20' είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έχασαν καλές ευκαιρίες για να προηγηθούν.

Από δυο καλές ευκαιρίες είχαν οι δυο ομάδες με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 11ο και 25ο λεπτό. Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ, σουτ του Νατέλ μέσα από τη περιοχή ο Κεραυνός όμως απέκρουσε σε κόρνερ. Τεράστια στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στη συνέχεια, πρώτο σουτ του Εντογκαλά μέσα στη περιοχή κοντράρει σε σώματα και καταλήγει στον Σόουζα που επιχειρεί το σουτ αλλά καταλήγει εκτός. Μεγαλύτερη φάση για την ομάδα του Αυγουστή το πέναλτι και το προβάδισμα στο σκόρ.

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη βρήκαν τις δικές τους ευκαιρίες στο 15ο και στο 29ο λεπτό με τη πρώτη φάση να έρχεται από τον Ριέρα που έκανε την σέντρα μέσα στη περιοχή, βρήκε τον Τσέποβιτς, αυτός έκανε τη κεφαλιά αλλά κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν ένα δυνατό σουτ του Σάντος στο σουτ στο ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε και πάλι εκτός.

Αξίζει να σημειωθεί πως δεν έγινε καθόλου σωστή διαχείριση από τη διαιτησία στη φάση του πέναλτι αφού χρειάστηκαν οκτώ λεπτά για να παρθεί η απόφαση!

Β’ Μέρος

Δυο γκολ, μια κόκκινη, αρκετή ένταση και μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, που φυσικά αυτή ήταν η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ δεν δημιούργησε καμία ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο και δεν ανταποκρίθηκε καθόλου στις προσδοκίες του ντέρμπι, ειδικότερα μετά την κόκκινη κάρτα στον Σάντος στο 55ο λεπτό και το δεύτερο γκολ που δέχθηκε στα επόμενα δύο λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμό, κατέβασαν ρολά, λες και χάθηκαν από τον αγωνιστικό χώρο.

Από την αντίθετη πλευρά οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους αφού προηγούνταν ήδη σκορ, απέκτησαν στη συνέχεια και την αριθμητική υπεροχή, διπλασίασαν τα τέρματα τους (57’ Σόουζα) δύο λεπτά αργότερα και «καθάρισαν» το παιχνίδι στο 72’ με τον Κβιλιτάια, που διπλασίασε τα τέρματά του. Ακόμη ένα τέρμα σημειώθηκε προς το τέλος του αγώνα στο 89’ από τον Γιώργο Εφραίμ που μπήκε ως αλλαγή στο 73’, αλλά ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη οφ-σαιντ.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο δέυτερο μέρος του αγώνα είχαμε επτά κίτρινες κάρτες – έξι για ΑΕΛ, μια για ΑΠΟΕΛ – και μια κόκκινη κάρτα για την ΑΕΛ.

ΤΑ ΤΕΡΜΑΤΑ

57’ Σόουζα: Μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Οκριασβίλι ο Καρώ πήρε τη πρώτη κεφαλιά, η οποία κατέληξε στα πόδια του Σόουζα και από κοντινή απόσταση έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

72’ Κβιλιτάια: Από τα δεξιά τη σέντρα ο Σόουζα βρήκε πανέμορφα τον Γεωργιανό που με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματά του.