«Κόλλησε» στο Μακάρειο

Η Δόξα έκοψε την φόρα του ΑΠΟΕΛ με την ισοπαλία στο Μακάρειο

24news.com.cy

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους, Δόξα και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 2-2 και πήραν από ένα βαθμό που δεν αφήνει κανένα ικανοποιημένο και ειδικά τον ΑΠΟΕΛ που δεν πήρε 3η συνεχόμενη νίκη πριν το πρόγραμμα φωτιά.

Α΄ ημίχρονο

Χωρίς κάποια μεγάλη φάση ξεκίνησε ο αγώνας στο Μακάρειο αλλά με τον ΑΠΟΕΛ να έχει ρυθμό στο παιχνίδι του και διάθεση να επιτεθεί και να σκοράρει.

Προτού γίνει η πρώτη φάση στον αγώνα, στο 6ο λεπτό ήρθε ένας τραυματισμός του Σάβιτς στο κεφάλι και χρειάστηκε επίδεσμο για να μπορέσει να συνεχίσει. Μετά και τον τραυματισμό του Σάβιτς το ΑΠΟΕΛ εξακολουθούσε να είναι επικίνδυνο αλλά να αγνοεί την καλή φάση μέχρι και το 16ο λεπτό.

Μετά από κόρνερ που κέρδισε ο Κβιλιτάια από την δική του προσπάθεια, έγινε η εκτέλεση από δεξιά και ο Σάβιτς με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά και την βοήθεια του δοκαριού. Ωστόσο υπήρχε μία καθυστέρηση, καθώς το γκολ ελέγχθηκε κατά πόσον η μπάλα πέρασε την γραμμή αλλά τελικά επικυρώθηκε. Η συνέχεια έφερε μεγαλύτερη πίεση από τον ΑΠΟΕΛ με τους Θεοδώρου και Ντονγκαλά να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι και να δημιουργούν ρήγματα στην άμυνα της Δόξας από αριστερά.

Πλησιάζοντας στο πρώτο μισάωρο η Δόξα στην πρώτη της απόπειρα να απειλήσει κέρδισε πέναλτι. Ο Μπαλντέ από αριστερά έκανε την ατομική ενέργεια και την σέντρα, με τον διαιτητή Κωνσταντίνο Φωτίου να δείχνει την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Βινίσιους κάτω χαμηλά. Η φάση ελέγχθηκε από το ΒΑΡ αλλά έμεινε η αρχική απόφαση. Ο Σαντίκ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Σκουφέτ που έπεσε σωστά και λίγο έλειψε να πει όχι.

Μετά το γκολ του Σαντίκ ο ρυθμός κάπως έπεσε αλλά ο ΑΠΟΕΛ εξακολουθούσε να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να κάνει κάποια άλλη καλή στιγμή μέχρι να αναλάβει ξανά δράση ο Ρομάριο Μπαλντέ. Ο δαιμόνιος εξτρέμ της Δόξας από αριστερά κουβάλησε μπάλα, μπήκε στην περιοχή και τελείωσε εντυπωσιακά την φάση καθώς το σουτ που επιχείρησε και με την βοήθεια του δοκαριού κατέληξε στα δίχτυα για την ανατροπή της Δόξας.

Μετά και το 2-1 για την προσφυγική ομάδα ο ΑΠΟΕΛ έκανε την τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος που ήταν και μεγάλη. Μετά από σέντρα του Ντονγκαλά από δεξιά ο Νατέλ ξεπετάχτηκε στην περιοχή αλλά δεν βρήκε μπάλα και στην συνέχεια ο Σισκόφσκι απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.

Β΄ ημίχρονο

Με καλή φάση για την Δόξα ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, καθώς μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαλντέ από αριστερά ο Σκουφέτ έδιωξε με υπερένταση.

Μετά και από αυτή την φάση ουσιαστικά αυτό που βλέπαμε ήταν μία δόξα να αμύνεται και να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις και από την άλλη έναν ΑΠΟΕΛ να έχει κατοχή αλλά να μην μπορεί να την μετουσιώσει σε ευκαιρίες.

Στο 65ο λεπτό η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σόουζα αλλά μετά και απόν έλεγχο στο ΒΑΡΑ το γκολ ακυρώθηκε γιατί στην αρχή της φάσης και την πάσα του Νατέλ, ο Κβιλιτάια ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το σκηνικό ίδιο στην συνέχεια με κατοχή του ΑΠΟΕΛ και άμυνα της Δόξας, με την νέα μεγάλη ευκαιρία να έρχεται στο 75ο λεπτό όταν από εκτέλεση φάουλ του Ζαμπάλα, ο Σάβιτς πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε έξω.

Όσο περνούσε ο χρόνος αύξανε περισσότερο την πίεση του και αυτό είχε αποτέλεσμα στο 86ο λεπτό όταν η ομάδα ισοφάρισε. Το γκολ προήλθε από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά και μετά την πρώτη κεφαλιά του Καρώ, ο Τιντζιανί άθελα του πλήγωσε την Δόξα.

Τα επόμενα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τον ΑΠΟΕΛ να κυνηγάει την ανατροπή και την Δόξα με αντεπιθέσεις να θέλει να κλέψει το τρίποντο. Παρά το γεγονός ότι ο ΑΠΟΕΛ είχε στο μισό γήπεδο την Δόξα, η προσφυγική ομάδα ήταν αυτή που έφτιαξε την τελευταία καλή ευκαιρία στον αγώνα όταν ο Σαντίκ εντός περιοχής έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς.

Ισόπαλο αποτέλεσμα στο Μακάρειο, κανείς δεν είναι ευχαριστημένος με τον ΑΠΟΕΛ να κάνει το καλύτερο παιχνίδι του απόψε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και την Δόξα να δείχνει ότι τα βρίσκει με τους μεγάλους.