Πολύ σκληρός... για να πεθάνει

Σε ματς γκράν γκινιόλ ο ΑΠΟΕΛ απέδειξε κόντρα στον Ολυμπιακό ότι έχει ακόμη την ψυχή να σώσει ότι σώζεται για την είσοδο του στην εξάδα

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ που επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-3 στο Μακάρειο Στάδιο στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη σημείωσαν οι Κλωναρίδης, Ενσούε και Γκάρνερ, ενώ για τον Ολυμπιακό που μείωσε δύο φορές στο παιχνίδι, οι Ουζόχο με αυτογκόλ και Μάντζης με κεφαλιά. Με την νίκη τους αυτή οι γαλαζοκίτρινοι πηγαίνουν στους 27 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Δόξα που βρίσκεται στην 6η θέση και πλέον τρέχουν για να προλάβουν...

Καλύτερα ξεκίνησε στο ματς ο ΑΠΟΕΛ που θέλησε να δημιουργήσει ευκαιρίες και να πιέσει τον αντίπαλο του. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη τελική, με τον Κα που έκανε το σουτ από το γύρισμα του Ψάλτη, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά εκτός.

Στο 24’ ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Γκάρνερ έκλεψε καθαρά την μπάλα από τον Σαμπίνια και στην συνέχεια γύρισε την μπάλα στον Κλωναρίδη που με πλασέ έκανε το 0-1.

Λίγα λεπτά μετά ο Γκάρνερ ήταν έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Ψάλτης έκοψε την τελευταία στιγμή, από την σέντρα του Κλωναρίδη.

Στο 44’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με την κεφαλιά του Σαμπίνια μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λεπτου ο Κατσαντώνης με εντυπωσιακό τρόπο κατέβασε την μπάλα και έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Τσούπιτς.

Στο 56’ ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του με τον Ενσούε που έπιασε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι και έκανε το 0-2. Στο 60’ ο Ζαχίντ μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε πάνω στον Ανδρέου.

Στο 62’ ο Σάλι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και σταμάτησε στο δοκάρι, όμως, στην επιστροφή της χτύπησε στην πλάτη του Ουζόχο και πήγε στα δίχτυα για το 1-2. Παρ’ όλα αυτά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκάρνερ έκανε με πλασέ το 1-3 μετά το γύρισμα του Κλωναρίδη.

Στο 72’ ο Ολυμπιακός επέστρεψε και πάλι στο παιχνίδι καθώς ο Μάντζης έπιασε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Μανρίκε και έκανε το 2-3, το οποίο ήταν εν τέλει το τελικό σκορ του αγώνα.

Ολυμπιακός: Τσούπιτς (Μιχαήλ 68'), Ψάλτης, Σαμπίνια, Μίλετιτς (Γκουστάβο 68'), Σάλι (Μανρίκε 68'), Μάντζης, Κα, Σαντάνα, Σαρφό, Νανίσιο, Ανδρέου (Πεχλιβάνης  68')

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους, Μερκής, Γουίλερ, Ενσούε, Ζαχίντ (Ντογκαλά 86'), Ανουάρ, Λουντέμο (Ντε Βινσέντι 46'), Κλωναρίδης, Κατσαντώνης (Εφραίμ 81'), Γκάρνερ (Σαχάρ 86')

Σκόρερς: Ουζόχο (αυτ.), Μάντζης / Κλωναρίδης, Ενσούε, Γκάρνερ

Κίτρινες Κάρτες:  Ανδρέου, Σαντάνα / Ντε Βινσέντι, Γκάρνερ