Σούντουβα - ΑΠΟΕΛ 3-1: Ο Καζού μετρίασε το κάζο

Το τέρμα του Καζού δίνει ελπίδες στον ΑΠΟΕΛ

Με μια άκρως αποκαρδιωτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έχασε με 3-1 από την Σούντουβα. Στο πρώτο ημίχρονο και μέσα σε 10 λεπτά ο Σισίλιο σκόραρε τρεις φορές, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι «Γαλαζοκίτρινοι» παρά το γεγονός πως έπαιξαν πολύ καλύτερο βρήκαν το τέρμα που ήθελαν στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Καζού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η Σούντουβα το παιχνίδι. Μόλις στο 7’ έχασε πολύ καλή στιγμή από κόρνερ όταν ο Αζεβέδο εκτέλεσε το κόρνερ, έγινε η κεφαλιά με τον Βάτερμαν να αντιδρά σωστά. Δυο λεπτά αργότερα και αφού οι Λιθουανοί προειδοποίησαν έγραψαν το 1-0. Σε μια αντεπίθεση ο Σισίλια, τρύπωσα στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Και ενώ οι «Γαλαζοκίτρινοι» έψαξαν την αντίδραση και ο Ντελατόρε στο 11’ έχασε καλή ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ο Σισίλια έγραψε το 2-0 στο 13’ όταν και πάλι τρύπωσε στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Στο 17’ ο Σάλαϊ πάτησε περιοχή, πήγε αρκετά πλάγια και έκανε το σουτ, χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 19’ ο Σισίλια έγραψε το 3-0 και ολοκλήρωσε το χατ τρικ στην πρώτη του Ευρωπαϊκή συμμετοχή. Στο 26’ ο Καζού δοκίμασε το πόδι του από αρκετά μακριά όμως ο Κάρντουμ μάζεψε τη μπάλα. Στο 33’ ο Ντέβι εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ήρθε μια γυριστή κεφαλιά η οποία όμως πέρασε έξω. Τελευταία καλή στιγμή ήρθε στο 45’ όταν ο Τάμαρι πέρασε δυο ποδοσφαιριστές όμως έκανε πλασέ από πολύ πλάγια χωρίς καμιά τύχη.

Οι «Γαλαζοκίτρινοι» δεν είχαν άλλη επιλογή απ’ το να ψάξουν το τέρμα. Στο 47’ ο Ποτέ έφυγε σε τετ α τετ, με τον τερματοφύλακα της Σούντουβα να του λέει όχι. Στο 51’ ο Μοράις έκανε τη προβολή στην περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Ποτέ έπιασε μια δύσκολη κεφαλιά με τον Κάρντουμ να μαζεύει πολύ δύσκολα. Στο 60’ ο Μιλάνοφ έστειλε μια καλή μπαλιά στην περιοχή, ο Ποτέ έπιασε την κεφαλιά η οποία πέρασε έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νατέλ έκανε νέα μπαλιά στην περιοχή, με τον Ποτέ να κερδίζει τη κεφαλιά όμως και πάλι να βάζουν κόντρα οι της Σούντουβα. Στο 70’ Αλωνεύτης έφυγε σε τετ α τετ, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Στο 80’ ο Νατέλ εκτέλεσε δυνατά ένα φάουλ όμως η μπάλα έφυγε έξω. Ίδια κατάληξη είχε και το φάουλ του Ντελατόρε. Ο ΑΠΟΕΛ έπαιζε πολύ ψηλά και έψαχνε το τέρμα όμως όλα έδειχναν πως δύσκολα θα το βρει. Την τελευταία λέξη όμως είπε ο Καζού στο 90+4 και στην τελευταία φάση του αγώνα όταν με κεφαλιά μείωσε σε 3-1.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Σούντουβα (Τσεμπούριν): Εξαιρετικό στήσιμο απ’ τον Καζάκο προπονητή της Σούντουβα. Με τους πέντε αμυντικούς έκλεισε όλους τους χώρους ενώ μπροστά είχε τον Σισίλια σε εξαιρετική φόρμα. Τα τρία τέρματα μπήκαν πολύ νωρίς και μετά έκλεισαν όλους τους χώρους.

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Δεν υπολόγισε σωστά το παιχνίδι. Απ’ το πρώτο λεπτό η ομάδα του μπήκε νωθρά και το πλήρωσε. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσε αισθητά την ομάδα. Έβαλε τον Ποτέ μέσα και τον Αλωνεύτη οι οποίοι έκαναν τη διαφορά, χωρίς να έρθει το τέρμα. Τελικά στο 90+4 ο Καζού με κεφαλιά κατάφερε να σκοράρει και να δώσει ελπίδες στον ΑΠΟΕΛ

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Σούντουβα: Έβαλε τρία τέρματα και χάρισε σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Δεν θα μπορούσε να μην ήταν στους διακριθέντες ο Σισίλια. Είναι ο μόνος μαζί με τον τερματοφύλακα που ξεχώρισαν

ΑΠΟΕΛ: Μετά από μια τέτοια ήττα δεν θα μπορούσαμε να βρούμε κάποιο που να διακρίθηκε

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Σούντουβα: Όταν κερδίζεις μια ομάδα που είναι σκαλιά ανώτερη σου και μάλιστα με τέτοιο σκορ, τότε δεν μπορείς να βρεις παίκτη που να απογοήτευσε

ΑΠΟΕΛ: Ο Ντε Βινσέντι δεν ήταν έτοιμος και αυτό ήταν φανερό στο γήπεδο, όμως η χειρότερη εμφάνιση ήταν αυτή του Μερκή ο οποίος ήταν πραγματικά κακός. Λάθος τοποθετήσεις οι οποίες κόστισαν.

Σούντουβα (Τσεμπούριν): Καρντούμ, Λεϊμόνας, Σβερλιούγκα, Ζιβάνοβιτς, Ματουλεβίτσιους, Σλάβιτσκας, Αζεβέδο (59’ Φίνκλερ), Βερπίκας (83’ Ντιμπάλ), Τόπτσαγκιτς (30’ Βεζεβίτσιους), Α. Γιανκάουσκας, Σεσίλια

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Μιλάνοφ (63’ Νατέλ), Καζού, Ταβάρες, Μερκής, Μοράις, Σόουζα, Αλ Τάαμαρι, Σάλαι (46’ Αλωνεύτης), Ντε Βινσέντι (46’ Ποτέ), Ντελατόρε

Σκόρερς: Σισίλια (Χ3) / Καζού

Κίτρινες Κάρτες: Ζιβάνοβιτς / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -