Το μοίρασαν Νταμπό και Καρώ

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Απόλλων

Σε ένα δυνατό παιχνίδι ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι για τον αγώνα της 14ης αγωνιστικής στο ΓΣΠ με 1-1 σκορ, με τα τέρματα των Νταμπό 42’ και Καρώ 74’. Πολλά μαρκαρίσματα, σφυρίγματα και αρκετά νεύρα είχε το παιχνίδι, που για το μεγαλύτερο διάστημα δεν είχε τις μεγάλες φάσεις και έτσι οι δυο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Α’ Μέρος

Πιο δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα ο Απόλλωνας που για τα πρώτα λεπτά πίεζε ψηλά και είχε την κατοχή της μπάλας. Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου τον Γιοβάνοβιτς, αφού δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις και να μπει στην αντίπαλη περιοχή.

Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε πιο ισορροπημένο, είχε πολλά μαρκαρίσματα και αρκετά σφυρίγματα, όμως δεν είχε ακόμη την μεγάλη ευκαιρία. Μέχρι το 42’, όπου ο Νταμπό με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Η φάση ξεκίνησε λίγο μετά το κέντρο του γηπέδου, με τον Κατελάρη να κάνει την μακρινή μπαλιά, βρήκε τον Γάλλο μέσα στην περιοχή, άδειασε πολύ ωραία με σωστό κοντρόλ τον Θεοδώρου και στη συνέχεια έκανε το δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Σκουφέτ.

Β’ Μέρος

Καλύτερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος, αφού με την είσοδο του ο Ντογκαλά έδωσε στα πρώτα λεπτά του Β’ ημιχρόνου επιθετική ορμή στον ΑΠΟΕΛ και η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή έγινε πιο απειλητική και είχε περισσότερες ενέργειες στον αγώνα. Ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει πολύ ψηλά.

Πολλά νεύρα και πολλά μαρκαρίσματα είχε και το δεύτερο μέρος, αρκετές κίτρινες κάρτες και μια κόκκινη που είδε ο Φιλιώτης – δεύτερη κίτρινη – για μαρκάρισμα στον Νατέλ. Μετά την ένταση έφτιαξε ο ρυθμός του αγώνα και είδαμε ωραίες ενέργειες και ευκαιρίες από τις δυο ομάδες, όπου ακόλουθο είχε το τέρμα του Ανδρέα Καρώ στο 74’ που έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σαμπάλα εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε λανθασμένα τη μπάλα η οποία κατέληξε στον Μάγκλιτσα ο οποίος την προώθησε προς την εστία με προβολή, με τον Κύπριο να την σπρώχνει στα δίχτυα από πολύ κοντά.

Ένταση είχαν τα τελευταία λεπτά ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να γυρίσει τον αγώνα έχασε μερικές ευκαιρίες στα τέλη του ημιχρόνου με κυριότερη αυτή στο 89’ με τον Νατέλ που έκανε την σέντρα στη περιοχή, ο Σόουζα πήγε για την κεφαλιά που ήταν κοντά αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

Έτσι οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να μένουν στη7η θέση με 17 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην πρώτη θέση με 29 βαθμούς.

Εντεκάδες

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Κβιλιτάια,, Οκριασβίλι, Θεοδώρου, Σαμπάλα, Νατέλ και Ντανίλο.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Αλεσάμι, Χαμάς, Κολ, Τζούμ, Ίλιεφ, Ζράντι και Νταμπό.

Σκόρερ: 74' Καρώ / 42' Νταμπό