Υπερηχητική Πάφος, σκορποχώρι το ΑΠΟΕΛ

Άριστα στην ομάδα του Μίλανιτς, μεγάλο... μηδενικό για τους «Γαλαζοκίτρινους»

Μια εντυπωσιακή Πάφος σκόρπισε το ΑΠΟΕΛ στους τέσσερις ανέμους. Η ομάδα του Μίλανιτς παρουσιάστηκε απόλυτα έτοιμη για την πρόκληση αυτή και πήρε άριστα, εν αντίθεση με την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη που δέχθηκε τέσσερα τέρματα, έχασε δυο παίκτες με τραυματισμούς και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να παρουσιαστεί ανταγωνιστική.

Α' ημίχρονο

Με το καλημέρα του αγώνα η Πάφος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα του ΑΠΟΕΛ, με τον Σεμέδο να χρίζεται σκόρερ μόλις στο 1’. Ο Κοβάτσεβιτς ήταν αυτός που κέρδισε μια κόντρα έδωσε τη μπάλα στον Αμντουσαλάμοφ που την σειρά του σέρβιρε τον Σεμέδο στην περιοχή για να γράψει το 1-0.

Το ΑΠΟΕΛ έψαξε την απάντηση και στο 4’ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Οκριασβίλι που βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή μετά από κόρνερ, έκανε το σουτ, με τη μπάλα όμως να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει σε κόρνερ.

Με την πάροδο του χρόνο το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα και έψαξε με ορθόδοξο τρόπο να βγει στην επίθεση, όμως την ίδια ώρα τα κενά πίσω ήταν πολλά και κάθε επιθετική ενέργεια της Πάφου μύριζε… τέρμα.

Στο 16’ η κεφαλιά του Κβιλιτάια δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 21’ το σουτ του Βαλακάρι σταμάτησε στα πόδια του Βινίσιους. Μεγάλη ευκαιρία κατάγραφηκε και στο 30’ όταν ο Αμντουσαλάμοφ πάτησε περιοχή από αριστερά, έδωσε στον Πάνιτς, όμως το σουτ του τελευταίου στα΄ματησε στο κεφάλι του Γουήλερ.

Στο 41’ ο Βαλακάρι βρέθηκε και πάλι στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έκανε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στον Νταουσβίλι, εν συνεχεία έφθασε στον Σεμέδο που δεν κατάφερε να νικήσει τον Ουζόχο. Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή όμως πήγε στο VAR και καταλόγησε πέναλτι υπέρ της Πάφου για χέρι του Νταουσβίλι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλακάρι που νίκησε τον Ουζόχο και έγραψε το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήρθε και το τρίτο τέρμα για την Πάφο. Ο Κοβάτσεβιτς με μαγική πάσα βρήκε τον Σεμέδο που έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, πέρασε τον Ουζόχο και πλάσαρε σε κενή εστία για το 3-0.

Με το 3-0 υπέρ της Πάφου, το ΑΠΟΕΛ ήταν υποχρεωμένο να βγει μπροστά για βρει τέρμα. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου αυτό προσπάθησε να κάνει. Στο 47’ το σουτ του Ντε Βινσέντι απ’ το ύψος της περιοχής δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 49’ και το 50’ ο Ρούντκο είχε σωστές εξόδους σε μπαλιές των παικτών του ΑΠΟΕΛ. Στο 54’ ο Εφραίμ δοκίμασε από απόσταση ένα σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Με το πέρασμα του χρόνου, η Πάφος ξεκίνησε και πάλι να αντιδρά και στο 62’ έφθασε σε ακόμη ένα τέρμα. Μετά από λάθος του Οκριασβίλι, ο Ζαϊρό έδωσε τη μπάλα στον Βαλακάρι όντας στην περιοχή έκανε τις προσποιήσεις και αφού άνοιξε το χώρο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο για το 4-0. Κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει στο παιχνίδι και το ζήτημα ήταν το τελικό σκορ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε και το 4-0 ήταν το τελικό σκορ. Η ομάδα του Μίλανιτς πήρε άριστα σε όλα τα σημεία του αγώνα, ενώ για το ΑΠΟΕΛ ήταν ένα μεγάλο μηδενικό.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Αουρέλιο, Κβίντα, Μπάριτς, Μιχαήλ, Χότσκο (73′ Πάντσεον), Πάνιτς, Βαλακάρι, Σεμέδο (46′ Ζαϊρο), Κοβάσεβιτς (80′ Nτ. Αουρέλιο), Αμπντουσαλάμοφ (61′ Μπεριγκό)

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Τσεμπάκ (43′ Σάντος), Καρώ (64′ Κούτσακος), Βινίσιους, Γουίλερ (72′ Σαμπάλα), Θεοδώρου (46′ Εφραίμ), Νταουσβίλι, Ντε Βινσέντι, Οκριασβίλι (71′ Λουντέμο), Ντανίλο, Κβιλιτάια