Ξανά κορυφή με…τρελαμένο Γιαν-Γιαν!

Με δυο γκολ και μια ασίστ ο Ελλαδίτης έβαλε την υπογραφή του στη νίκη με 4-0 επί του Ερμή

Σε παιχνίδι που έγινε στο Τσίρειο για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο Απόλλωνας κέρδισε τον Ερμή με 4-0. Τα γκολ για τους «κυανόλευκους» σημείωσαν οι Γιαννιώτας (32’ και 51’), Ματέι (35’) και Πίττας (80’). Ο Ρουμάνος ποδοσφαιριστής σκόραρε μετά από εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Πέδρο έπειτα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Παντελή.

Ανώτερος ο Απόλλωνας καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, αφού η ομάδα της Λεμεσού είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ενώ αν δεν ήταν οι Καικέ και Φιρινίδης, το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Γιαννιώτας, που σκόραρε δύο γκολ και σημειώσε μια ασιστ.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας έφτασε τους 32 βαθμούς και ανέβηκε στη κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους από την δεύτερη Ανόρθωση. Επίσης οι «κυανόλευκοι» μετράνε ένα ματς λιγότερο από την ομάδα της Αμμοχώστου.

Στη 10η θέση και τους 15 βαθμούς έμεινε ο Ερμής.

Σαφώς ανώτερος στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας, που κρατούσε περισσότερο μπάλα, έχασε τις καλύτερες ευκαιρίες και κατάφερε να σκοράρει δύο φορές. Άντεξε για τριάντα λεπτά ο Ερμής, αλλά μετά το πρώτο γκολ των γηπεδούχων, δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση.

Μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 3’ έχασαν οι «κυανόλευκοι», με τον Πίττα να βγαίνει μόνος απέναντι από τον Καικέ, αλλά αφού πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στον Σιντιμπέ και πέρασε σε κόρνερ.

Στο 9’ ήταν η σειρά του Ερμή να απειλήσει με άστοχο σουτ του Ρουσιά εντός περιοχής. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μέιρα έκανε νέο σουτ για την ομάδα του, επίσης εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δημητρίου.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 33’ με τον Γιαννιώτα. Ο Σάλαι έκανε πολύ καλή ενέργεια από τα αριστερά και αφού μπήκε περιοχή, έδωσε στον Γιαννιώτα, που σούταρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Ένα λεπτό μετά το γκολ του Γιαννιώτα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Πέδρο από τον Παντελή, εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ματεί, που ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας έγινε ακόμη πιο απειλητικός και αν δεν ήταν ο Καικέ το σκορ θα ξέφευγε.

Πιο συγκεκριμένα, στο 37’ ο Γιαννιώτας έκανε το πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Καικέ απόκρουσε. Επίσης ο Καικέ κατέβασε τα ρολά στο 39’ σε πλασέ των Ντιγκινί και Χάμπο, που ήταν αμαρκάριστοι εντός περιοχής.

Στο 44’ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα σπουδαία ευκαιρία με τον Ντιγκινί να βγαίνει μόνος απέναντι από τον Καικέ και να κάνει ένα ψηλοκρεμαστό σουτ. Ο Βραζιλιάνος κίπερ απόκρουσε με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια ο Καισερλίδης απομάκρυνε με ψαλιδάκι! Στη συνέχεια της φάσης ο Σάλαι σούταρε εντός περιοχής, αλλά η μπάλα βρήκε σε ποδοσφαιριστή του Ερμή και κατέληξε σε κόρνερ για τον Απόλλωνα

Το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί που έμεινε το πρώτο μέρος συνεχίστηκε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Απόλλωνας συνέχισε να υπερέχει και να πιέζει ασφυκτικά τον αντίπαλο του.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη σημειώθηκε στο 50’, όταν ο Πίττας σούταρε εντός περιοχής και ανάγκασε τον Καικέ σε δύσκολη επέμβαση με τα πόδια.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων, με τον Γιαννιώτα να βρίσκει δίκτυα για δεύτερη φορά. Ο Ελλαδίτης ακραίος επιθετικός με συρτό σουτ εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Καικέ.

Οι «κυανόλευκοι» δεν κατέβασαν ταχύτητα και συνέχισαν να πιέζουν.

Στο 53’ ο Ματέι από πλάγια θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ, αλλά ο Καικέ απομάκρυνε με το σώμα. Στη συγκεκριμένη φάση ο Καικέ τραυματίστηκε και αποχώρησε ως τραυματίας. Στη θέση του Βραζιλιάνου πέρασε ο Φιρινίδης.

Στη συνέχεια ακολούθησαν τρεις επεμβάσεις του Φιρινίδη σε σουτ που έκαναν οι Ματέι, Ψύχας και Μπένσοπ εντός περιοχής.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να σκοράρει και τέταρτο γκολ με τον Πίττα στο 80’. Ο Κύπριος διεθνής πήρε από τον Γιαννιώτα εντός περιοχής και ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά και το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων, το μόνο που καταγράφηκε ήταν ένα μακρινό σουτ του Κύπρου, ο οποίος είδε τη μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Δημητρίου.

Highlight: Το πρώτο γκολ του Γιαννιώτα, καθώς αυτό απέβαλε το άγχος από τους γηπεδούχους, που ανέβασαν στροφές και άσκησαν περισσότερη πίεση στον Ερμή.

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο (73' Παναγιώτου), Γιούστε, Ρομπέρζ (58' Κατελάρης), Σάλαϊ, Ντένιτς (46' Μάρκοβιτς), Χάμπος, Πίττας, Γιαννιώτας, Ματέι (58' Ψύχας), Ντιγκινί (58' Μπένσοπ)

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Κατελάρης, Χαραλάμπους, Ορφανίδης, Γεωργίου, Ψύχας, Μάρκοβιτς, Μπένσοπ

Ερμής: Καϊκέ (55' Φινιρίδης), Καραγκούνης, Δημητρίου, Γαβριήλ (55' Γεωργίου), Μέιρα, Ρουσιάς (82' Αλαμπρίτης), Καϊσερλίδης, Ντίας, Ραφίνια (27' Λέμος), Παντελή (55' Κύπρου), Σιντιμπέ

Στον πάγκο: Φινιρίδης, Χριστοφόρου, Παπαθανασίου, Χριστοδούλου, Οκόε, Κύπρου, Αλαμπρίτης, Γεωργίου, Λέμος

Σκόρερς: 32' και 51' Γιαννιώτας, 35' Ματέι, 80' Πίττας/-

Κίτρινες: 28' Ματέι/ -