ΑΕΛ - Απόλλων 0-3: Εμφατική επιστροφή στις νίκες!

Η ομάδα του Αυγουστή πήρε τους τρεις βαθμούς στο ντέρμπι της Λεμεσού

Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα ο οποίος επικράτησε με 0-3 της ΑΕΛ. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν ουσιαστική και κατάφερε να φθάσει σε ένα πολύτιμο «τρίποντο». Σκόρερ για τον Απόλλωνα οι Ζελάγια, Βασιλείου και Περέιρα. Μοιραίος για την ΑΕΛ ο Ντα Σίλβα που έχασε αρκετές ευκαιρίες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Με δύναμη, ένταση και πάθος ξεκίνησαν οι δυο ομάδες το ντέρμπι. Μόλις στο 3’ είχαμε την πρώτη τελική και ήρθε από πλευράς Απόλλωνα, όταν μετά από ένα λάθος του Τεξέιρα, ο Παπουλής βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Πρόσεκ μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο 6’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ το Ντα Σίλβα που πέρασε λίγο δίπλα απ’ την εστία του Βάλε. Δυο λεπτά αργότερα ο Χουράδο κέρδισε μια κεφαλιά στην περιοχή και υποχρέωσε τον Πορτογάλο κίπερ του Απόλλωνα σε μια σπουδαία επέμβαση. Στο 12’ ο Τεξέιρα δοκίμασε το πόδι του από μακριά με τη μπάλα να φεύγει έξω. Οι τρεις σερί φάσεις της ΑΕΛ ξύπνησαν τον Απόλλωνα, που στο 14’ απάντησε με τέρμα. Ο Μάγκλιτσα βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, όμως ο Τεϊσέρια έσωσε στη γραμμή με τη μπάλα να καταλήγει στον Ζελάγια από πολύ κοντά έγραψε το 0-1. Εφτά λεπτά αργότερα ο Πέδρο έκανε τη μπαλιά από δεξιά, ο Παπουλής βρέθηκε μόνος στην καρδιά της περιοχής, όμως το σουτ του κατέληξε πάνω απ’ την εστία του Πρόσεκ. Και αφού προειδοποίησε ο Απόλλωνας στο 23’ έφθασε και σε δεύτερο τέρμα. Ο Περέιρα έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ζελάγια με πλασέ σημάδεψε το δοκάρι και κερδισμένος βρέθηκε ο Βασιλείου που από πολύ κοντά έγραψε το 0-2. Στο 29’ ο Περέιρα βρέθηκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του πέρασε μπλόκαρε ο Πρόσεκ. Στο επόμενο λεπτό ο Παπουλής έκανε τη γνωστή του κίνηση, όμως το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 37’ η ΑΕΛ έχασε διπλή ευκαιρία για να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Αρχικά το σουτ του Τόρρες μπλόκαρε ο Βάλε και στη συνέχεια το σουτ του Τεξέιρα σταμάτησε στα πόδια του Ντιλάν. Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 44’ όταν ο Μάγκλιτσα από καλή θέση στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα πάνω απ’ την εστία του Πρόσεκ.

Η ΑΕΛ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να βρει το τέρμα που την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι. Στο 47’ ο Ντα Σίλβα δοκίμασε το πόδι του, με τον Βάλε να μπλοκάρει σταθερά. Στο 54’ ο Φακούντο Περέιρα δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Ντα Σίλβα επεχείρησε νέο σουτ, με τον Βάλε να σώζει δύσκολα. Στο 75’ ο Σίλβα βρέθηκε στην περιοχή, έκανε την προβολή, όμως ο Βάλε για ακόμη μια φορά είπε όχι. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντα Σίλβα, με τον Βάλε να του λέει όχι, τόσο στην εκτέλεση του πέναλτι όσο και στην προβολή του από κοντά. Στο 84’ ο Φαουπαλά, δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής με τη μπάλα όμως να σταματά στο δοκάρι. Στο 88’ ο Σαρδινέρο βρέθηκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Σίλβα δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, με τον Βάλε να μαζεύει με διπλή προσπάθεια τη μπάλα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΛ (Κέρκες): Ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές του να κρατήσουν μπάλα και να βγουν ψηλά. Όταν όμως δεν είχαν τη μπάλα ήθελε πίεση ψηλά. Ο Γουίλερ και ο Αβραάμ βρέθηκαν σε κακή βραδιά και έτσι η ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ζήτησε το τέρμα. Η ΑΕΛ είχε την κατοχή, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Δέχθηκε τρίτο τέρμα και έχασε και πέναλτι.

Απόλλων (Αυγουστή): Ζήτησε απ’ την ομάδα του το γνωστό της παιχνίδι και αυτό είδαμε στο πρώτα λεπτά. Όταν εντόπισε την αδυναμία στο αριστερό άκρο της ΑΕΛ ζήτησε επιθέσεις από εκεί και η ομάδα βγήκε μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ζήτησε διαχείριση απ’ τους ποδοσφαιριστές και την είχε.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΛ: Δύσκολα μπορεί να βρει κάποιος ποδοσφαιριστή που να ξεχώρισε θετικά.

Απόλλων: Ο Ζόαο Πέδρο ήταν ο ποδοσφαιριστής που ξεχώρισε για ακόμη μια φορά. Ταλαιπώρησε σε τεράστιο βαθμό τους αμυντικούς της ΑΕΛ και ήταν συνεπείς και στα αμυντικά του καθήκοντα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΛ: Ο Γουίλερ ήταν ο αδύναμος κρίκος της ΑΕΛ. Έμεινε εκτεθημένος πολλές φορές, όμως πρέπει να σημειώσουμε πως δεν είχε και τις αναγκαίες βοήθειες απ’ τον Αβραάμ. Ο Ντα Σίλβα έχασε επίσης πέναλτι αλλά και άλλες καλές στιγμές.

Απόλλων: Μετά από τριάρα σε ντέρμπι Λεμεσού, δεν μπορείς να βρεις ποδοσφαιριστή που να απογοήτευσε.

ΔΙΑΤΗΣΙΑ

Δεν τα πήγε άσχημα ο Βασίλης Δημητρίου στο σημερινό ντέρμπι. Μικρά λαθάκια υπήρχαν όμως σε καμιά περίπτωση δεν επηρέασαν την έκβαση του αγώνα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΛ (Κέρκες): Πρόσεκ, Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα (65' Σίλβα), Αβραάμ (45' Μπενίτεθ), Νταβόρ, Ντα Σίλβα, Λαφράνς, Τόρρες, Χουράδο, Γουίλερ, Τεξέιρα

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Ρομπέρζ, Πέδρο, Βασιλείου (35' Ντιλάν), Κυριάκου, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Περέιρα, Παπουλής (77' Σαρδινέρο), Ζελάγια (63' Φαουπαλα), Μαγκλίτσα

Σκόρερς: - / Ζελάγια (14'), Βασιλείου (23'), Περέιρα (76')

Κίτρινες Κάρτες: Τεξέιρα / Παπουλής, Μάγκλιτσα, Μάρκοβιτς, Ρομπέρζ

Κόκκινες Κάρτες: - / -