Αλκή – Απόλλων 1-4: Αγχώθηκε προς στιγμήν όμως καθάρισε στο τέλος

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με μπόλικες φάσεις, δοκάρια και τέρματα ο Απόλλων κατάφερε να κερδίσει την Αλκή με 4-1

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με μπόλικες φάσεις, δοκάρια και τέρματα ο Απόλλων κατάφερε να κερδίσει την Αλκή με 4-1. Η νίκη για τους «Κυανόλευκους» της Λεμεσού ήρθε πολύ πιο δύσκολα από όσο φαντάζει καθώς η μαχητική Αλκή έχασε σπουδαίες ευκαιρίες σε καίρια χρονικά σημεία του αγώνα. Σκόρερ για τον Απόλλων οι Ζάντερ, Σκέμπρι και Μάγκλιτσα (2), ενώ για την Αλκή είχε ισοφαρίσει σε 1-1 προσωρινά ο Φαμπρίτσιο.

Με όρεξη για επιθετικό ποδόσφαιρο ξεκίνησαν οι δυο ομάδες. Μόλις στο 2’ ο Φαμπρίτσιο βρέθηκε στην περιοχή του Βάλε, έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Βάλε ήταν έτοιμος. Η επόμενη φάση πάντως έφερε και τέρμα για τον Απόλλων στο 7’, όταν βγήκε η μπαλιά προς τον Ζάντερ, που πέρασε από τον Πάρντο και μόνος από πλάγια θέση έκανε σωστά το πλασέ για το 0-1. Στο 11’ ο Μαρτίνες σέρβιρε εξαιρετικά τον Μάγκλιτσα που από τα δυο μέτρα πλάσαρε με τον Πάρντο με υπερένταση να διώχνει τη μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε μια μπαλιά προς τον Μάγκλιτσα που πέρασε από τον Πάρντο, όμως ο βοηθός υπέδειξε λανθασμένα τον Κροάτη σε θέση οφσάιντ. Και ενώ σιγά σιγά ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε στο 39’ ο Φαμπρίτσιο με ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Βάλε και έγραψε το 1-1. Ο Απόλλνω έψαξε την απάντηση στο 40’, ο Μάγκλιτσα έδωσε στον Πάπουλη και αυτό από το σημείο με του πέναλτι, γύρισε έκανε και το σουτ, με τη μπάλα να περνά μόλις πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπιλάλ εξαπέλυσε μια βολίδα, με τον Βάλε να διώχνει με υπερένταση. Στο 45’ ο Ντουβεντρού έκανε μια μαγική ντρίμπλα από αριστερά και πέρασε τον Στυλιανού, έδωσε στον Ψύχα και αυτός στον Μπιλάλ που ήταν στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σακέτι και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ίδιο γρήγορο ρυθμό που τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος. Στο 49’ το σουτ του Άλαν πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο, όπως και η κεφαλιά του Ρομπέρζ στο 51’. Δυο λεπτά αργότερα σε αντεπίθεση του Απόλλων, ο Γιάκολιτς έκανε τη μπαλιά με την προβολή του Μαρτίνες να μην είναι η κατάλληλη και τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 56’ ο Ντιγκρουτζιά δοκίμασε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ δύσκολο σημείο και τον Βάλε να λέει όχι. Στο 60’ Αντρέου έδωσε στον Φαμπρίτσιο που βρέθηκε απέναντι στον Βάλε, με τον πορτιέρο του Απόλλων να σώζει. Ένα λεπτό αργότερα ο Ζάντερ έφυγε σε μια γρήγορη αντεπίθεση, έκανε το γύρισμα και ο Σκέμπρι με προβολή έγραψε το 1-2. Στο 66’ o Απόλλων κέρδισε ένα φάουλ σε καλό σημείο, οι «γαλάζιοι» το εκτέλεσαν γρήγορα και ο Γιάκολιτς με πάσα του σέρβιρε τον Μάγκλιτσα που σαν σε προπόνηση έγραψε το 1-3. Στο 74’ ο Μάγκλιτσα βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια όντας στην περιοχή, έκανε ένα αδύναμο σουτ το οποίο όμως ξεγέλασε τον Πάρντο και έτσι το 1-4 ήταν γεγονός. Στο 78’ και μετά από κόρνερ της Αλκής, ο Βασίλιεφ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Βάλε. Και κάπως έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη φάση.

Αλκή (Δαμιανού): Πάρντο, Λοϊζίδης, Χαρής, Θεοχάρους, Ιτούα, Ντικρουζά, Αντρέου, Ντουβεντρού, Μπιλάλ,  Ψύχας (72' Βασίλιεφ), Φαμπρίτσιο (79', Μανώλη)

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Σακέτι, Μαρτίνες (55' Σκέμπρι), Άλαν, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Παπουλής (73' Ντα Σίλβα), Στυλιανού (55' Σαρδινέρο), Γιούστε, Γιάκολις, Μάγκλιτσα

Κίτρινες κάρτες: Ιτούα / Άλαν (3η), Σακέτι

Κόκκινες κάρτες: - / -