Απόλλων-Αλκή 3-0: Με σβηστές μηχανές

Έπιασαν την ΑΕΛ στην πρώτη θέση οι «κυανόλευκοι»

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Απόλλωνας επικράτησε της Αλκής με 3-0 στο Τσίρειο, φτάνοντας στη δεύτερη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν εμφανέστατη. Οι «κυανόλευκοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη.

Ο Φακούντο Περέιρα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Απόλλωνα. Ο Αργεντινός πέτυχε δυο γκολ και έφτασε αισίως τα εννιά στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ. Το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα του Απόλλωνα πέτυχε ο Φαπουάλα.

Με τη νίκη τους οι «κυανόλευκοι» έφτασαν τους 22 βαθμούς και προσπέρασαν τον ΑΠΟΕΛ στη βαθμολογία, πιάνοντας την ΑΕΛ στην πρώτη θέση, η οποία θα αγωνιστεί αύριο με τη Νέα Σαλαμίνα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις προθέσεις του. Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν στο 11ο λεπτό με ένα άστοχο σουτ του Ζελάγια. Στο 18’ η ομάδα της Λεμεσού πήρε προβάδισμα στο σκορ με ένα πανέμορφο σουτ του Περέιρα από το ύψος της περιοχής. Η μοναδική καλή φάση της Αλκής στο πρώτο 45λεπτο καταγράφηκε στο 26’ με ένα σουτ του Κωνσταντίνου το οποίο απόκρουσε ο Βάλε. Στο 30’ ο Απόλλωνας πέτυχε και δεύτερο με μια κοντινή προβολή του Περέιρα έπειτα από γύρισμα του Ζελάγια. Οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή δημιούργησαν άλλες 2-3 καλές φάσεις μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με την κορυφαία να καταγράφεται στο 38ο λεπτό, όταν ο Μάγκλιτσα αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής.

Η πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη καταγράφηκε στο 58ο λεπτό για λογαριασμό της Αλκής. Ο Κωνσταντίνου έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βάλε. Στο 74’ ο Απόλλωνας πέτυχε και 3ο γκολ με ένα ωραίο σκαφτό πλασέ του Φαπουάλα μέσα από την περιοχή. Το 3-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΣΩΦΡΟΝΗΣ ΑΥΓΟΥΣΤΗ (ΑΠΟΛΛΩΝ): Ο Απόλλωνας παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο  με το συνηθισμένο σχηματισμό. Οι «κυανόλευκοι» ανέλαβαν τα ηνία από το πρώτα λεπτά του αγώνα και δεν επέτρεψαν στους παίκτες της Αλκής να διεκδικήσουν κάτι καλό από το ματς.

ΚΩΣΤΑΣ ΣΑΚΚΑΣ (ΑΛΚΗ): Η Αλκή είχε παθητικό ρόλο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι «κυανέρυθροι» άντεξαν μέχρι και το 18ο λεπτό όμως στη συνέχεια υπέκυψαν στην ανωτερότητα των παικτών του Απόλλωνα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Φακούντο Περέιρα έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του πετυχαίνοντας δυο γκολ. Μάλιστα, το πρώτο γκολ του Αργεντινού ήταν χάρμα ιδέσθαι.

ΑΛΚΗ: Ο νεαρός Σταυρινός Κωνσταντίνου κατέβαλε φιλότιμες προσπάθειες από πλευράς Αλκής και θα μπορούσε να χρηστεί σκόρερ στη φάση του 58ου λεπτού.