Απόλλων-Δόξα 2-0: Απλός, λιτός, περιεκτικός...

Άνετη επικράτηση χωρίς να εντυπωσιάσει η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή

Σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα, επικράτησε με 2-0 της Δόξας στο Τσίρειο Στάδιο, χάρις τα γκολ των Μάγκλιτσα και Ζελάγια από το 1ο ημίχρονο. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λεμεσού πάει στους 40 βαθμούς και συνεχίζει το κυνήγι για τον τίτλο. Από την άλλη η Δόξα ήταν πολύ μέτρια, έχοντας κάποια καλά διαστήματα στο 2ο ημίχρονο, ενώ έχασε και πέναλτι με τον Παβλόφ, το οποίο απέκρουσε ο Βάλε. Η ομάδα της Κατωκοπιάς παραμένει 8η στους 17 βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με στόχο το γρήγορο γκολ ξεκίνησε η ομάδα της Λεμεσού κι αυτό επίτευξε από πολύ γρήγορα και συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό όταν από το γύρισμα του Σαρδινέρο, ο Μάγκλιτσα έκανε το 1-0, φτάνοντας με αυτό το τρόπο τα 50 γκολ με την γαλανόλευκη φανέλα. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν πολύ στην ανάπτυξη με αποτέλεσμα να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Βάλε, ενώ από την άλλη η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή ήταν επικίνδυνη κυρίως από τα άκρα και τις σέντρες των Πέδρο και Βασιλείου. Στο 28’ ο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ζελάγια πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έκανε το 2-0 για τον Απόλλωνα. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα για την Δόξα ήταν στο 43΄ με τον Παβλόφ, ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά ο Βάλε έδιωξε και έτσι το 2-0 ήταν το σκορ του 1ου μέρους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με διάθεση να αυξήσει το υπέρ του σκορ ξεκίνησε και στο 2ο μέρος ο Απόλλωνας, με 1η καλή στιγμή στο 49’ όταν ο Βασιλείου έκανε τη σέντρα αλλά ο Μάγκλιτσα δεν πρόλαβε. Στο 53’ ο Ρομπέρζ κτύπησε μέσα στην περιοχή τον Παβλόφ και έτσι δόθηκε πέναλτι. Ο αρχηγός της Δόξας το εκτέλεσε αλλά ο Βάλε απέκρουσε άλλο ένα πέναλτι τη φετινή σεζόν. Στο 62’ ο Σαρδινέρο βρέθηκε μόνος με τον Γκρεμσλ αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Δόξας. Στο 70΄ο Νελσίνιο έκανε το σουτ, με τον Βάλε αρχικά να αποκρούει και στην εξέλιξη της φάσης ο Ασαμόα έκανε το δυνατό σουτ αλλά έδιωξε ο Χάμπος. Στο 76ο λεπτό ο Μπόλιεβιτς έκανε το σουτ με την μπάλα να πηγαίνει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 89’ ο Καραγιόλ έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής αλλά απέκρουσε ο Γκρεμσλ και έτσι το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Διακριθέντες:

Απόλλωνας: Καλή εμφάνιση γενικά από τους ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή, δεν εντυπωσίασε κάποιος με την απόδοση του. Ο Βάλε απέκρουσε για άλλη μια φορά πέναλτι, το 5ο του φέτος.

Δόξα: Μέτρια εμφάνιση για την ομάδα της Κατοκωπιάς, δεν ξεχώρισε ιδιαίτερα κάποιος.

Απογοήτευσαν:

Απόλλωνας: -

Δόξα: Δύο καλές στιγμές είχε στον αγώνα η Δόξα, με τον Παβλόφ, ο οποίος βγήκε πλάγια σε τετ-α-τετ με τον Βάλε και δεν σκόραρε, ενώ έχασε και πέναλτι στο 2ο ημίχρονο.

Κοουτσάρισμα:

Απόλλωνας (Αυγουστή): Άνετη επικράτηση για την ομάδα του, χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της και πλέον βλέπει τη δύσκολη συνέχεια μιας και ακολουθούν τα ντέρμπι με Ανόρθωση και ΑΕΛ.

Δόξα (Χατζηλούκας): Μέτρια εμφάνιση για την ομάδα του, εάν σκόραρε το πέναλτι ο Παβλόφ, θα μπορούσε να έμπαινε ξανά στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος.

Απόλλωνας: Βάλε, Σακέτι, Ζελάγια (Σκέμπρι 72'), Περέϊρα (Καραγιόλ 61'), Ντιλάν, Πέδρο, Ρομπέρζ, Χάμπος, Σαρδινέρο (Παπουλλής 80'), Βασιλείου, Μάγκλιτσα

Δόξα: Γκρεμσλ, Μπα, Μπόλγιεβιτς, Ασαμόα, Αλεξάνδρου (Τίνγκου 80'), Ζατλ (Χατζηβασίλης 63'), Αρτάμπε, Παβλόφ, Μιτρέα, Σωτηρίου (Άδωνη 85'), Νέλσον

Σκόρερς: Μάγκλιτσα, Ζελάγια /-

Κίτρινες Κάρτες: Ρομπέρζ / Παβλόφ (3η), Αρτάμπε