Απόλλων-Νέα Σαλαμίνα 1-0: Ο Περέιρα «ξεπάρκαρε» το «κόκκινο λεωφορείο»

Ο Αργεντινός έλυσε τον γόρδιο δεσμό και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του

Ο Απόλλωνας ίδρωσε αλλά στο τέλος κατάφερε να επιβληθεί με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας χάρη στο γκολ του Φακούντο Περέιρα στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες όμως δυσκολεύτηκε αφάνταστα από την πολυπρόσωπη αμυντική διάταξη των «ερυθρολεύκων», με τον Αργεντινό να δίνει τη λύση στα τελευταία λεπτά.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με τον Πέδρο. Ο Καραγιόλ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πορτογάλος έπιασε το σουτ από πλεονεκτική θέση όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 3ο λεπτό με τον Σαρδινέρο. Ο Βασιλείου έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ισπανός έπιασε την κεφαλιά με τον Βεσελόφσκι να αποκρούει τη μπάλα ασταθώς. Η πρώτη τελική στο παιχνίδι για τη Σαλαμίνα καταγράφηκε στο 20ο λεπτό με ένα άστοχο σουτ του Νουρ. Στο 28’ ο Παύλου έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάλε. Δυο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας είχε δοκάρι με τον Ζελάγια. Ο Καραγιόλ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Αργεντινός έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα χτύπησε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και έφυγε άουτ.

Στο 33’ εξαπέλυσε ένα κεραυνό έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βεσελόφσκι. Στο 42’ ο Χριστοφόρου απομάκρυνε την τελευταία στιγμή και πήρε τη μπουκιά μέσα από το στόμα του Παπουλή, ο οποίος ήταν έτοιμος να σουτάρει και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η τελευταία καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ελουντού έπιασε ένα κεραυνό από μακριά όμως ο Βάλε ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα σε κόρνερ.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 53’ για λογαριασμό του Απόλλωνα με ένα άστοχο σουτ του Σαρδινέρο μέσα από την περιοχή. Στο 57’ ο Βασιλείου έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Βεσελόφσκι ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 61’ ο Μάρκοβιτς τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με ένα κεραυνό από τα 30 μέτρα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ζελάγια δοκίμασε το πόδι του όμως ο Βεσελόφσκι είπε ξανά όχι, αποκρούοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 69’ ο Μάγκλιτσα συνδυάστηκε με τον Περέιρα, ο τελευταίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι όμως δεν βρήκε στόχο, σπαταλώντας μια μεγάλη ευκαιρία. Στο 74’ ο Τιάγκο έβγαλε τον Κίνγκσλεϊ απέναντι στον Βάλε με μια εξαιρετική κάθετη πάσα όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από τον κήπερ του Απόλλωνα. Στο 77’ ο Βεσελόφσκι πραγματοποίησε τεράστια διπλή επέμβαση, πρώτα στην καρφωτή κεφαλιά του Περέιρα και ακολούθως στο σουτ του Ζελάγια, κρατώντας το μηδέν. Στο 87’ ο Απόλλωνας έλυσε τον γόρδιο δεσμό με τον Φακούντο Περέιρα. Ο Πέδρο έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Αργεντινός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Σωφρόνης Αυγουστή παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1, βάζοντας τον Μάρκοβιτς δίπλα από τον Σακέτι στη μεσαία γραμμή. Ο Απόλλωνας ξεκίνησε το ματς με τους Καραγιόλ και Σαρδινέρο στα φτερά και τον Παπουλή πίσω από τον προωθημένο Ζελάγια.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης παρέταξε την ομάδα του με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και σχηματισμό 3-4-3, έχοντας μπακ-χαφ τους Κορέια και Παύλου.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Φακούντο Περέιρα ήταν ο παίκτες που έλυσε το γόρδιο δεσμό για τον Απόλλωνα. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Γιώργος Βασιλείου όπως επίσης και οι Πέδρο και Σαρδινέρο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ο Βεσελόφσκι πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις και κράτησε ζωντανή την ομάδα του μέχρι το τέλος.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μέτρια εμφάνιση είχε ο Φώτης Παπουλής ο οποίος αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Ο Ελλαδίτης έδειξε σημάδια κόπωσης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ο Ελουντού έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό. Βέβαια δεν βοηθήθηκε ούτε από την αγωνιστική προσέγγιση που είχε η ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Πολύ καλή ήταν σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Λούκα Σωτηρίου και των βοηθών.

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-0

ΓΚΟΛ: 87’ Περέιρα

ΑΠΟΛΛΩΝ (ΑΥΓΟΥΣΤΗ): Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου, Μάρκοβιτς, Σακέττι, Καραγιόλ (56’ Περέιρα), Παπουλής (46’ Μάγκλιτσα), Ζελάγια, Σαρδινέρο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΠΟΥΡΣΑΪΤΙΔΗΣ): Βεσελόφσκι, Παύλου, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Κορέια, Μιντίκκης (6’ Μιντίκκης), Μαργκάσα, Νουρ, Τιάγκο (90’ Αζίζ), Ελουντού, Κίνγκσλεϊ (79’ Σικόρσκι).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Βασιλείου, Μάρκοβιτς - Σικόρσκι

ΓΗΠΕΔΟ: Τσίρειο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου