Απόλλων-Ομόνοια 1-0: Ελαφρύ προβάδισμα στη βροχή

Η ομάδα της Λεμεσού απέκτησε προβάδισμα για πρόκριση

Μικρό προβάδισμα απέκτησε ο Απόλλωνας για πρόκριση, αφού κέρδισε την Ομόνοια με 1-0 στο Τσίρειο Στάδιο για τον θεσμό του Κυπέλλου. Το γκολ, ο Μάγκλιτσα με κεφαλιά στο 11’. Υπό συνεχή βροχή διεξήχθη ο αγώνας στο Τσίρειο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στη Λεμεσό. Ο Απόλλωνας ανέλαβε την πρωτοβουλία από πολύ νωρίς και ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη του ξεκάθαρη ευκαιρία στον αγώνα. Στο 11’, ο Καραγιόλ σέντραρε από αριστερά και ο Άντον Μάγκλιτσα με άπιαστη κεφαλιά σκόραρε το 1-0. Η Ομόνοια απάντησε στις ευκαιρίες στο 23’ με σουτ του Ζίβετς που απέκρουσε σωτήρια ο Βάλε μετά από λάθος της άμυνας του Απόλλωνα. Στο 28’, ο Καραγιόλ έκανε το γύρισμα προς τον Σαρντινέρο, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά ο Μεχίας απέκρουσε σωτήρια. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα της Λεμεσού είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η Ομόνοια έμεινε με 10 παίκτες στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο Μίκαελ Γκαφούρ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Κώστα Ψευδιώτη για σκληρό φάουλ στον Σάσα Μάρκοβιτς.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να χάνει μια καλή ευκαιρία στο 49’, όταν ο Πέδρο έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά που κατέληξε άουτ. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 58’. Ο Γκόμεθ βρήκε τον Λόπεθ, αυτός βρήκε τον Νταρμπισάιρ, αυτός έκανε το πλασέ, ο Βάλε απέκρουσε και στην επαναφορά ο Λόπεθ και πάλι σούταρε απελπιστικά άουτ! Στο 64’ ο Βάλε απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Σοάρες μετά την ωραία αντεπίθεση της Ομόνοιας. Ο Απόλλων έχασε καλή ευκαιρία στο 68’, όταν ο Μεχίας απέκρουσε σουτ του Ζελάγια από πλάγια. Στο 76’, ο Βασιλείου έκανε την σέντρα και ο Μάρκοβιτς πήρε την κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ. Στο 77’ ο αγώνας διακόπηκε για περίπου οκτώ λεπτά, αφού έπεσαν τα φώτα στο Τσίρειο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ζόρντι Γκόμεθ έκανε ένα καλό σουτ που απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Βάλε. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σκέμπρι σούταρε άουτ εντελώς μόνος απέναντι από τον Μεχίας.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Βάλε και Μάγκλιτσα ξεχώρισαν για τον Απόλλωνα. Ο Γκόμεθ ξεχώρισε για την Ομόνοια.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ο Μπρου δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Από την Ομόνοια, ο Ντάρμπισαιρ ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο Σωφρόνης Αυγουστή προχώρησε σε μια αλλαγή στο αρχικό του σχήμα κόντρα στην Ομόνοια σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος. Ο Μουσταφά Καραγιόλ μπήκε στην ενδεκάδα στη θέση του Αντρέ Σκέμπρι. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.

Ο Γιάννης Αναστασίου πέρασε τον Γιόρντι Γκόμεθ στο αρχικό του σχήμα κόντρα στον Απόλλωνα στην θέση του νεαρού Μαρίνου Τζιωνή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην ΕΝΠ. Στο ημίχρονο πέρασε τον Λόρα αντί του Ραμίρεθ, λόγω της αποβολής του Γκαφούρ. Η αλλαγή του Εντρένα αντί του Ζίβετς ήταν καθαρά αλλαγή προσώπων.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σωστή η αποβολή του Γκαφούρ από τον Κώστα Ψευδιώτη. Θα μπορούσε να δώσει και ένα πέναλτι στην Ομόνοια σε χέρι του Μπρου εντός περιοχής στο δεύτερο ημίχρονο.

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Μάρκοβιτς, Μπρου, Σαρντινέρο, Καραγιόλ (58' Ζελάγια), Παπουλής (72' Σκέμπρι), Μάγκλιτσα

Ομόνοια: Μεχίας, Γκαφούρ, Κούσουλος, Λόπεθ, Βύντρα, Σοάρες, Κατελάρης, Γκόμεθ, Ζίβετς (68' Εντρένα), Ραμίρεζ (46' Λόρα), Ντάρμπισαιρ

Σκόρερς: 11' Μάγκλιτσα/-

Κίτρινες:  Χάμπος, Ζελάγια / Γκαφούρ, Σοάρες

Κόκκινες: -/ 45+1' Γκαφούρ

Διαιτησία: Κώστας Ψευδιώτης ( Χαράλαμπος Γεωργίου, Χρίστος Χρίστου)