Ερμής - Απόλλων 0-6: Πάρτι με καλεσμένο τον Ερμή

Τρένο χωρίς σταματημό ο Απόλλων

Ένας δαιμονισμένος Απόλλων πέρασε σαν σίφουνας από το ΓΣΖ και τον Ερμή. Το τελικό 0-6 μιλά από μόνο του και αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζελάγια που σημείωσε χατ τρικ, ενώ σκόραρε ο Γιάκολις, ο Μαρτίνες και ένα αυτογκόλ ο Ψάλτης.

Με το καλημέρα του αγώνα ο Απόλλων κατάφερε να σκοράρει. Μόλις στο 2’ του αγώνα ο Πέδρο έκανε ένα εξαιρετικό γύρισμα, με τον Μαρτίνες να κάνει με μιας το σουτ και να γράφει το 0-1. Στο 9’ ο Άλεξ Κωνσταντίνου έψαξε την ισοφάριση όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω. Στο 13’ ο Μαρτίνες προσπάθησε με απευθείας κτύπημα φάουλ να διπλασιάσει το τέρματα της ομάδας του, όμως η μπάλα σταμάτησε στο τοίχος. Στο 18’ του αγώνα ήρθε το 0-2, όταν ο Σκέμπρι έστειλε μια μαγική κάθετη πάσα στον κενό χώρο με τον Ζελάγια να μην έχει πρόβλημα στο τετ α τετ και να γράφει το 0-2. Στο 23’ χάθηκε μοναδική ευκαιρία για τον Απόλλων για ένα τρίτο τέρμα όταν με μετά από δυνατό σουτ του Σακέτι, η μπάλα κόντραρε, δεν την συγκράτησε ο Αραμπατζής ήρθε ο Σκέμπρι να πλασάρει, έσωσε και πάλι ο Αραμπατζή, με το σουτ του Μαρτίνες να φεύγει έξω. Στο 32’ ο Σακέτι δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω. Στο 35’ ήρθε και το 0-3 μετά από ωραίο συνδυασμό του Ζελάγια με τον Γιάκολις, ο πρώτος πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής και έγραψε το 0-3. Ο Απόλλων δεν είχε φρένο. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου σημείωσε και τέταρτο τέρμα όταν ο Ζελάγια αυτή τη φορά σέρβιρε τον Γιάκολις που από το ύψους του πέναλτι έγραψε το 0-4.

Το παιχνίδι μετά το 0-4 ήταν ουσιαστικά τελειωμένο. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τον Απόλλων από το να συνεχίσει να αγωνίζεται σε καλό ρυθμό. Στο 49’ ο Σκέμπρι έφυγε από αριστερά, έστειλε μια μπαλιά στην περιοχή του Ερμή με εξωτερικό φάλτσο, όμως η προβολή του Ζελάγια έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα καταγράφηκε τελική για τον Ερμή μετά από αυτή του Άλξε στο 9’. Ο Σανδραβέλης είχε βρεθεί σε καλή θέση, όμως το σουτ του, πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γιάκολις στο 54’. Στο 66’ ο Πατσέκο δοκίμασε επίσης το πόδι του, με τον Βάλε όμως να είναι έτοιμος και να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα μετά από μπαλιά του Γιάκολις, ο Ζελάγια έπιασε τη κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να νικήσει για 3η φορά τον Αραμπατζή. Στο 78’ ο Ταραλίδης δοκίμασε να νικήσει τον Βάλε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο πορτιέρο του Απόλλων είπε όχι. Στο 84’ ο Σκέμπρι έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Ζελάγια δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, όμως ο Ψάλτης που δοκίμασε να διώξει τη μπάλα σημείωσε το αυτογκόλ με το δείχτη του σκορ να πηγαίνει στο 0-5. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζελάγια πέτυχε το χατ τρικ μετά από μαγική ασίστ του Μπεντόγια. Το 0-6 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ερμής (Μιλόγεβιτς): Αραμπατζής, Σανδραβέλης, Κέζος, Ιμερέκοφ, Εμεγκάρα, Κωνσταντίνου (13' Τσούμου), Πατσέκο, Τσίνα, Νταμτσέφσκι, Ψάλτης, Θεοδώρου (30' Ταραλίδης)

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Σακέτι (59' Μπεντόγια), Μαρτίνες (69' Σπόλιαριτς), Ζελάγια, Αλαν, Πέδρο (45' Σαρδινέρο), Σαντάνα, Ρομπέρζ, Σκέμπρι, Γιούστε, Γιάκολις

Σκόρερς: - / Μαρτίνες, Ζελάγια (2x), Γιάκολις

Κίτρινες Κάρτες: Σανδραβέλης, Τσούμου /-

Κόκκινες Κάρτες: -/-

Το φιλμ του αγώνα:

91' Τέλος του αγώνα μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας

90' Ένα το επιπλέον λεπτό

89' Μαγική κάθετη από τον Μπεντόγια που έβγαλε σε τετ α τετ τον Ζελάγια για να πετύχει το χατ τρικ

88' ΓΚΟΛ! 0-6

86' ο Σκέμπρι έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Ζελάγια δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, όμως ο Ψάλτης που δοκίμασε να διώξει τη μπάλα σημείωσε το αυτογκόλ

85' ΓΚΟΛ! 0-5

81' Στην περιοχή ο Μπεντόγια, έτοιμος για το σουτ, τον σταματά όμως ο Ιμερέκοφ

78' Εκτελεί ο Ταραλίδης, σώζει όμως ο Βάλε

77' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ερμή, πέντε περίπου μέτρα έξω από την περιοχή

76' Από δεξιά ο Γιάκολις, κάνει τη μπαλιά, κεφαλιά του Ζελάγια μπλοκάρει ο Αραμπατζής

73' Δίνει συνεχώς οδηγίες ο Αυγουστή από τον πάγκο του. Δεν θέλει να χαλαρώσουν οι ποδοσφαιριστές του και στόχος του είναι να κρατήσει η ομάδα το μηδέν

69' Τελευταία αλλαγή για τον Απόλλων. Έξω ο Μαρτίνες, μέσα ο Σπόλιαριτς

66' Δυνατό σουτ από τον Πατσέκο, μπλοκάρει ο Βάλε

62' Άψογη διαχείριση του προβαδίσματος από τον Απόλλων. Συνεχίζουν να πιέζουν και να ψάχνουν το τέρμα. Μάλιστα πριν από 2 λεπτά έφυγαν στην κόντρα με πέντε παίκτες εναντίων δυο

59' Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλων. Έξω ο Σακέτι, μέσα ο Μπεντόγια

56' Δυνατό φάουλ του Τσούμου στον Μαρτίνες και κίτρινη κάρτα στον παίχτη του Ερμή

54' Δοκιμάζει το πόδι του ο Γιάκολις, μαζεύει ο Αραμπατζής

51' Μετά από πολύ ώρα καταγράφει τελική ο Ερμής. Ο Σανδραβέλης έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια

49' Εξαιρετική ενέργεια του Σαντάνα, δίνει στον Σκέμρπι, αυτό κάνει τη μπαλιά στην περιοχή, πάει για την προβολή ο Ζελάγια, όμως δεν μπορεί να βρει στόχο

47' Με αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Απόλλων. Ο Πέδρο έμεινε έξω και τη θέση του πήρε ο Σαρδινέρο

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας 45' Τέλος ημιχρόνου μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας

44' ΓΚΟΛ! 0-4 στην τελευταία φάση του πρώτο ημιχρόνου, ο Γιάκολις με σουτ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Αραμπατζή 43' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος

40' Ο Μαρτίνες δίνει μαγική πάσα προς τον Σαντάνα αυτός πατά περιοχή από αριστερά, κάνει το σουτ, μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αραμπατζή η μπάλα

37' Γύρισμα του Γιάκολις, στο ύψος του πέναλτι ο Πέδρο, κάνει το σουτ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

35' Ωραίος συνδυασμός του Ζελάγια με τον Γιάκολις, με τον πρώτο να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής και να γράφει το 0-3

34' ΓΚΟΛ! 0-3 32' Δυνατό σουτ του Σακέτι από το ύψος της περιοχής, δεν βρήκε στόχο όμως και η μπάλα έξω

30' Δεύτερη αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Θεοδώρου, μέσα ο Ταραλίδης

29' Αντεπίθεση για τον Απόλλων, σε καλό σημείο ο Πέδρο, κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, έξω όμως η μπάλα

26' Ο Απόλλων έχει μπει πολύ καλύτερα στο παιχνίδι. Κρατά μπάλα, μοιράζει παιχνίδι και με έξυπνες μπαλιές – πάσες στον κενό χώρο φθάνει εύκολα στην περιοχή του Ερμή. Πρέπει να αλλάξει πολλά ο Μιλόγεβιτς αν θέλει κάτι από το σημερινό παιχνίδι

23' Χάθηκε μοναδική ευκαιρία για τον Απόλλων για ένα τρίτο τέρμα όταν με μετά από δυνατό σουτ του Σακέτι, η μπάλα κόντραρε, δεν την συγκράτησε ο Αραμπατζής ήρθε ο Σκέμπρι να πλασάρει, έσωσε και πάλι ο Αραμπατζή, με το σουτ του Μαρτίνες να φεύγει έξω

19' Απίστευτη ασίστ του Σκέμπρι που έδωσε στον κενό χώρο στον Ζελάγια ο οποίος σε τετ α τετ δεν λάθεψε και έγραψε το 0-2

18' ΓΚΟΛ! 0-2

17' Εξαιρετική πάσα προς τον Γιάκολις που φεύγει μόνος, σε θέση οφσάιντ λέει ο βοηθός. Λάθος απόφαση καθώς ήταν 1 μέτρο πιο πίσω από τον τελευταίο αμυντικό

15' Πέρασε το κόρνερ χωρίς πρόβλημα 14' Εκτελεί ο Μαρτίνες, στο τοίχος η μπάλα, πάει για το γύριμσα ο Ζάντερ, κτυπά στον Εμεγκάρα η μπάλα και έχουμε κόρνερ

13' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Απόλλων, ενώ είδε και κιτρινη κάρτα ο Σανδραβέλης

13' Τώρα η αλλαγή. Έξω ο Κωνσταντίνου μέσα ο Τσούμου

10' Έχει πρόβλημα ο Κωνσταντίνου και σε λίγο θα περάσει έξω ως αλλαγή

9' Έξυπνη πάσα του Εμεγκάρα στον Κωνσταντίνου, που πατά περιοχή, κάνει το σουτ, έξω η μπάλα

6' Θα διώξουν εύκολα αυτή τη φορά οι του Απόλλων

5' Εκτελούν οι του Ερμή, και μετά από παρέμβαση του Ζελάγια έχουμε νέο κόρνερ

4' Στην περιοχή ο Εμεγκάρα, ψάχνει το χώρο για τη μπαλιά, την κάνει τώρα όμως η μπάλα κοντράρει στον Πέδρο και έχουμε κόρνερ

3' Εξαιρετικό γύρισμα του Πέδρο από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους, έφθασε στον Μαρτίνες που έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Αραμπατζή

2' ΓΚΟΛ! 0-1

0' Σέντρα στον αγώνα, μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας