Φυγάς... στη Λευκωσία

Ο Απολλωνας δραπέτευσε απο τον Ολυμπιακο...κυνηγώντας την ΑΕΚ απο το -2

Ο Απόλλωνας ήταν σοβαρός από την αρχή του αγώνα και ήξερε τι ζητούσε από τον αγώνα και στο τέλος πήρε αυτό που άξιζε μετά από την καλύτερη πιθανόν εμφάνιση του φέτος. Γιάνκα και Νταμπό τα γκολ κόντρα σε ένα Ολυμπιακό που υστέρησε απόψε.

Α΄ ημίχρονο

Ξεκίνησε με ευκαιρία η αναμέτρηση και λογαριασμό του Απόλλωνα, ο οποίος είχε διάθεση και έβαζε πίεση ψηλά, με το σουτ του Πίττα εκτός περιοχής στα πρώτα δευτερόλεπτα να περάνει έξω.

Η συνέχεια έκανε τον Απόλλωνα ακόμα πιο κινητικό και επικίνδυνο καθώς η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ έφτιαξε την νέα της καλή ευκαιρία στο 15ο λεπτό όταν ο Νταμπό από πλάγια και αριστερά έκανε το σουτ με τον Μολ να αποκρούει με τα πόδια. Αυτή η εικόνα που ήταν και αναμενόμενη έφερε και άλλες φάσεις με τον Ολυμπιακό να μένει σε παθητικό ρόλο και να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Οι γαλάζιοι της Λεμεσού στο 18ο λεπτό έφτασαν πολύ κοντά στο 0-1. Ο Μαυρίας από δεξιά έκανε την σέντρα για τον Νταμπό που κατέβασε με κεφαλιά για τον Ζράντι εντός περιοχής του οποίου το σουτ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μολ στέλνοντας την σε κόρνερ. Μία φάση που ο Απόλλωνας έφτασε μία ανάσα από το γκολ.

Μετά και από αυτή την φάση το σκηνικό ίδιο και απαράλλαχτο. Ο Απόλλωνας εξακολουθούσε να έχει την κατοχή και να είναι επικίνδυνος με την επόμενη ευκαιρία να έρχεται στο 24΄ όταν ο Νταμπό από αριστερά γύρισε για τον Αλμπάνη του οποίου το σουτ μπλόκαρε ο Μολ.

Όσο περνούσε ο χρόνος η ομάδα του Γιώργου Πετράκη προσπαθούσε να ανέβει και στο 32ο λεπτό ήρθε η πρώτη στιγμή, το πρώτο σουτ. Μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας ο Κυριάκου βρέθηκε εκτός περιοχής αλλά το σουτ του πέρασε έξω.

Μετά και το σουτ του Κυριάκου ο ρυθμός άρχισε να πέφτει και ο Ολυμπιακός να ισορροπεί. Αυτή η εικόνα μάλιστα έφερε τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους μαυροπράσινους στο 40ο λεπτό όταν ο Γουίλσον πήρε την κάθετη πάσα από τον Σάλι και απέναντι στο Γιοβάνοβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει με μεγάλη απόκρουση από τον κήπερ του Απόλλωνα.

Η ευκαιρία στο 40ο λεπτό ήταν και η τελευταία για το πρώτο μέρος με το σκορ να μένει στο 0-0.

Β΄ ημίχρονο

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με καλή ευκαιρία για Απόλλωνα στα πρώτα δευτερόλεπτα. Σέντρα ο Πίττας από δεξιά και κεφαλιά του Νταμπό να περνάει έξω.

Τα επόμενα λεπτά θα έφερναν μπόλικη δουλειά στην άμυνα του Ολυμπιακού αλλά και τον Μολ. Στο 49ο λεπτό μετά από κάθετη του Χάμπου, ο Κολ από αριστερά έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα μετά από σέντρα του Μαυρία από δεξιά, η μπάλα έμεινε στην περιοχή και ο Αλμπάνης από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον εξερχόμενο Μολ.

Ο Ολυμπιακός βλέποντας τον Απόλλωνα να ψάχνει με μανία το γκολ, στο 52΄ έφτιαξε μια φάση, όταν το σουτ του Κυριάκου εκτός περιοχής μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.

Την ώρα που όλα έδειχναν ότι θα κοπάσει η κατάσταση ήρθε το γκολ για τον Απόλλωνα. Από δεξιά ξανά (μεγάλο πρόβλημα ο Ολυμπιακός απόψε στην αριστερή δική του πλευρά), ο Μαυρίας έκανε το γύρισμα και ο Νταμπό εντός περιοχής έκανε το τελείωμα και άνοιξε το σκορ για το πρώτο δικό του φετινό γκολ.

Η συνέχεια του αγώνα έβλεπε τον Απόλλωνα να ελέγχει τον αγώνα και μάλιστα στο 63ο λεπτό να φτάνει μία ανάσα από το 0-2 όταν ο Πίττας από αριστερά έκανε το πλασέ και η μπάλα για κακή του τύχη χτύπησε στο δοκάρι. Την ώρα που ο Ολυμπιακός άρχιζε τις διπλές αλλαγές από τον πάγκο μπας και βελτιωθεί, ο Απόλλωνας είχε ακόμα μια καλή ευκαιρία όταν ο Νταμπό από δεξιά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Μπαίνοντας στο τελευταίο εικοσάλεπτο το παιχνίδι ήταν μέτριο, γίνονταν λάθη, εμφανιζόταν η κούραση στους παίκτες, ενώ και οι 2 προπονητές ενεργούσαν από τον πάγκο και τις αλλαγές τους.

Κάποια άλλη φάση δεν δημιουργείτο ούτε από τους γηπεδούχους αλλά ούτε και από τους φιλοξενούμενους. Ο Απόλλωνας έλεγχε το παιχνίδι και στο 85ο λεπτό σφράγισε την νίκη του. Η ομάδα του Τσόρνιγκερ βρήκε ανοιχτούς χώρους και ο Πίττας που κουβάλησε η μπάλα είδε τον Γιάνκα, του πάσαρε και ο φορ του Απόλλωνα έγραψε τον επίλογο με το 0-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Υ.Γ 1… Ο Απόλλωνας απόψε πιθανόν να έκανε την καλύτερη εμφάνιση του φέτος και έδειξε πως μπορεί να μείνει κοντά στην κορυφή αλλά πάντα βήμα βήμα.

Υ.Γ 2… Ο Ολυμπιακός απόψε υστέρησε και έδειξε ότι ναι μεν καλά τα προηγούμενα αποτελέσματα αλλά έχει κάποια πράγματα να βελτιώσει.