Καρμιώτισσα - Απόλλων 1-5: «Έκλεισε» θέση στους «4» με ένα ημίχρονο

Οι γαλάζιοι σκόραραν τέσσερα τέρματα στο Α΄ μέρος και αύξησαν κατά πολύ τις πιθανότητες πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Νίκη και μάλιστα με ευρύ σκορ, όπως στόχευε πέτυχε ο Απόλλων στο σημερινό (πρώτο) παιχνίδι του κόντρα στην Καρμιώτισσα στο ΓΣΖ. Οι γαλάζιοι επιβλήθηκαν με 1-5 της ομάδας των Πολεμιδιών μετατρέποντας την ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας σε διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Περέιρα (3΄, 7΄) και Καραγίολ (26΄) έδωσαν προβάδισμα στον Απόλλωνα με 0-3, πριν ο Νεοφύτου στο 29ο λεπτό μειώσει σε 1-3. Ο Φαουμπαλά σκόραρε πριν την λήξη του ημιχρόνου (32΄) για να αυξήσει ξανά τη διαφορά. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Παπαμιχαήλ με ωραίο πλασέ στο 77ο λεπτό.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Μόλις στο 3ο λεπτό ο Απόλλων βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Ο Βασιλείου σέντραρε στο 2ο δοκάρι και ο Περέιρα εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Πιερή σκοράροντας με το κεφάλι! Τρία λεπτά αργότερα ο Καραγιόλ έκανε την ατομική ενέργεια και έδωσε εντός περιοχής στον Περέιρα που με πλασέ έκανε το 0-2. Η πρώτη φάση των γηπεδούχων ήρθε στο14΄ όταν ο Οζίας πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι αλλά ο Κίσσας μάζεψε εύκολα. Δυο λεπτά αργότερα ο Σελίμοβιτς έκανε την κεφαλιά αλλά αυτή κατέληξε στα χέρια του Πιερή. Στο 19΄ ο Απόλλων έφτιαξε μια φάση με καλές προϋποθέσεις. Ο Καραγιόλ πήγε ταχύτατα στην γραμμή με τη μπάλα και γύρισε στον Πέδρο αλλά το τελείωμα του Πορτογάλου έφυγε πολύ ψηλά. Στο 25΄ ο Μάρκου γύρισε στην περιοχή στον Μασίνουα αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Κίσσα. Στην επόμενη φάση ο Απόλλων έκανε το 0-3. Ο Πέδρο σέντραρε στον Καραγιόλ που με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Πιερή. Η Καρμιώτισσα κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 29ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και πολλές κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Νεοφύτου που από κοντά έκανε το 1-3. Τρία λεπτά αργότερα ωστόσο ο Απόλλων αύξησε και πάλι την διαφορά στα τρία τέρματα. Ο Φαουμπαλά με 2η προσπάθεια έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίκτυα του Πιερή για το 1-4! Τελευταία φάση πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήταν το σουτ εκτός περιοχής από τον Βαττή στο 38΄ το οποίο όμως κατέληξε πάνω από την εστία.

Β΄ Ημίχρονο: 6Χωρίς την πίεση και την επιθετικότητα του Α΄ μέρους μπήκε στην επανάληψη ο Απόλλων με αποτέλεσμα η Καρμιώτισσα να είναι η ομάδα που βρήκε τις πρώτες φάσεις . Στο 66ο και 69ο λεπτό ο Α. Κυριάκου έπιασε τις κεφαλιές αλλά και οι δυο προσπάθειές του έφυγαν εκτός εστίας. Στο 77ο λεπτό ο Παπαμιχαήλ, με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-5.

Κοουτσάρισμα:

Δημητρίου (Καρμιώτισσα): Δε δούλεψε το πλάνο του τεχνικού της Καρμιώτισσας που ήταν να κρατήσει όσο το δυνατό μακριά τους αντίπαλους ποδοσφαιριστές και να πάρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Η ομάδα του αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο δείχνοντας ανήμπορη να βρει αντίδοτο.

Αυγουστή (Απόλλων): Θέλησε να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι και το κατάφερε. Μπήκε δυνατά στο ματς, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα ο Κύπριος προπονητής να κάνει τις αλλαγές του νωρίς και να κάνει συντήρηση στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, καθώς ακολουθεί δύσκολη συνέχεια για το πρωτάθλημα.

Διακριθέντες: Περέιρα, Καραγιόλ και Πέδρο ξεχώρισαν μέσα στον επιθετικό «παροξυσμό» που έδειξε σήμερα ο Απόλλων. Πέτυχαν γκολ, έδωσαν ασσίστ, ντρίπλαραν και γενικά αναστάτωσαν την ομάδα της Καρμιώτισσας.

Απογοητεύσαντες: Ήταν εξ αρχής δύσκολα τα δεδομένα για την Καρμιώτισσα, επιβεβαιώθηκαν στον αγωνιστικό χώρο. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας των Πολεμιδιών δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην ποιότητα των γαλάζιων με αποτέλεσμα κάθε ενέργεια του Απόλλωνα να «μυρίζει» γκολ.

Διαιτησία: Το σκορ και η μεγάλη αγωνιστική διαφορά μεταξύ των δυο αντιπάλων επέτρεψαν στο Ροβέρτο Κώστα να έχει ένα ήσυχο 90λεπτό χωρίς τις μεγάλες και αμφισβητούμενες φάσεις.

Καρμιώτισσα: Πιερή, Οζίας, Βαττής (Κ.Πιερή 57΄), Α. Κυριάκου, Παναγίδης (Πάντος 68΄), Π. Κυριάκου, Γενεθλίου (Χάτζιος 81΄), Μάρκου, Μασίνουα, Θανελάς, Νεοφύτου.

Απόλλων: Κίσσας, Βασιλείου, Γιούστε (Ουεντραόγκο 66΄), Σελίμοβιτς, Πέδρο, Σπόλιαριτς, Μπρου, Καραγιόλ, Περέιρα (Βασιλειάδης 46΄), Παπουλής, Φαουπάλα (Παπαμιχαήλ 66΄).

Σκόρερ: Νεοφύτου (29΄) / Περέιρα (3΄, 7΄), Καραγιόλ (26΄), Φαουμπαλά (32΄), Παπαμιχαήλ (77΄)

Κίτρινες κάρτες: - / Σελίμοβιτς, Βασιλείου, Ουεντραόγκο

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κώστας Ροβέρτος