Την γρατζούνισε...Και σκαρφαλώνει

Πήρε τους τρεις βαθμούς και περιμένει τα αποτελέσματα των ντέρμπι

Σε ένα ματς με μέτριο πρώτο ημίχρονο και αρκετά καλύτερο δεύτερο, ο Απόλλωνας πήρε την δύσκολη νίκη με 1-3 μέσα στο Αμμόχωστος. Τα γκολ για τους γαλάζιους της Λεμεσού οι Παπουλής, Ματέι και Σαρδινέρο ενώ για την Νέα Σαλαμίνα σκόραρε ο συνήθης ύποπτος, Κίνγκσλει. Αρκετά καλή η Νέα Σαλαμίνα, με το τελικό σκορ να την αδικεί ως προς την έκταση του σκορ.

‘Α ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας μπήκε ελαφρώς καλύτερα. Στο 8’ η πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλων με σουτ του Παπουλή μετά από πάσα του Ματέι από δεξιά, το σουτ από κεντρικό σημείο λίγο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κίσσας.

Στο 13’ πέναλτι για τον Απόλλωνα, το κέρδισε ο Παπουλής μετά από ατομική ενέργεια. Το εκτέλεσε, απέκρουσε ο Κίσσας όμως στην επαναφορά δεν έκανε κάποιος αμυντικός κίνηση με αποτέλεσμα να ξανά πλασάρει και να σκοράρει κάνοντας το 0-1. Είδαμε όμορφους συνδυασμούς τα επόμενα λεπτά για τον Απόλλων.

Στο 26’ η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους, καλή μπαλιά του Ελουντού στον Νουρ, έκανε το σουτ από πλάγια θέση ο Δημητρίου σε κόρνερ… Γενικότερα η Σαλαμίνα κάπου εκεί ξεκίνησε να παίρνει μέτρα στο ματς.

Πρώτο μισάωρο λοιπόν, με τον Απόλλωνα να μπαίνει δυνατά – να πιέζει και να σκοράρει με το πέναλτι του Παπουλή στο 13’. Μέχρι το 20 ήταν μονόλογος το ματς, κάπου στο 25 και μετά η Σαλαμίνα ξύπνησε και κέρδισε μέτρα.

Στο 36’ κεφαλιά του Σίμψον μετά από σέντρα του Νουρ, στα χέρια του Δημητρίου η μπάλα. Ο Απόλλωνας έλεγχε το ματς μέχρι εκείνο το σημείο, καθώς αμυνόταν ομαδικά και πολύ καλά. Στο 40’ ένα σουτ του Παπουλή, από πλάγια θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ατομική ενέργεια από τον Μπένσοπ, που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, άστοχο όμως εκτός η μπάλα.

Τρελός ο ρυθμός στο γήπεδο από το 48 – 53, πάνω – κάτω η μπάλα με κόντρα επιθέσεις και κάποια νεύρα στο γήπεδο. Στο 54’ προβολή του Κίνγκσλει από πολύ κοντά απέκρουσε με δυσκολία ο Δημητρίου, κρατώντας το μηδέν. Στο 57’ ο Ελουντού αποχώρησε τραυματίας και φάνηκε να πονάει αρκετά ο παίκτης της Νέας Σαλαμίνας.

Στο 62’ ο Κίνγκσλει με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-1 … 2 λεπτά αργότερα, στο 64’ δηλαδή άμεση απάντηση για τον Απόλλων με τον Ματέι και 1-2 !!! Είναι ανοιχτό – τρελό ματς εκείνα τα λεπτά.

Στο 74’ μια κεφαλιά του Μπαραβίκας... σε κόρνερ ο Δημητρίου με δυσκολία. Η Σαλαμίνα ήταν αρκετά απειλητική στο δεύτερο μισό. Στο 84’ καλή ευκαιρία για την Σαλαμίνα, μετά από λάθος του Σακέτι, ο Σιαθάς έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ήταν αδύναμο και είχε καλύτερες επιλογές.

Στο 88’ στην αντεπίθεση ο Μπένσοπ έδωσε έτοιμο γκολ στον Σαρδινέρο και ο Ισπανός εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-3.

Διακριθέντες: Η τριπλέτα Ματέι – Μπένσοπ – Παπουλής (πριν βγει) έκαναν πολύ καλό ματς. Θετικός και ο Ντένιτς ανά διαστήματα. Από πλευράς Σαλαμίνας, ο Κίνκσλει ήταν ο κινητήριος μοχλός της ομάδας, καλό ματς και από τον κίπερ της ομάδας τον Κίσσα. Ο Ροντρίγκεζ επίσης ήταν αρκετά καλός.

Απογοήτευσαν: Ο Σελίμοβιτς έκανε κακό ματς, ήταν ο παίκτης που έκανε την παράβαση στην φάση του πέναλτι. Από πλευράς Σαλαμίνας, ο Κορέια ίσως μπορούσε να ήταν καλύτερος.

Ενδεκάδες

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπό, Κορέια, Μαριάνοβιτς, Μπαραβίκας, Νουρ (Μαουρίτσιο 83'), Ροντρίγκεζ, Ελουντού (Σιαθάς 58'), Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ

Απόλλων: Δημητρίου, Ενσούε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Βασιλείου (Αντωνιάδης 90'), Σακέτι, Ντένιτς, Ματέι (Περέιρα 75'), Παπουλής (Πίττας 57'), Σαρδινέρο, Μπένσοπ

Σκόρερς: Παπουλής 13' , Κίνκσλει 62' , Ματέι 64', Σαρδινέρο 87'

Κίτρινες Κάρτες: Ροντρίγκεζ // Μπένσοπ , Σελίμοβιτς