Τρίμπαλο σε εφτά λεπτά και…πεντάρα!

Πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα

Πολύ σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα καθώς επικράτησε της ΕΝΠ με 1-5 στο «Τάσος Μάρκου» στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη σημείωσαν οι Γιαννιώτας, Ντιγκινί, Πέδρο και Πίττας που σκόραρε δύο φορές, ενώ για την ΕΝΠ είχε μειώσε ο Ντένιγνκ. Ανώτερος καθ' όλη τη διάρκεια τους αγώνα ο Απόλλωνας, πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Με μεγάλη ευκαιρία στο 7ο λεπτό ξεκίνησε το ματς ο Απόλλωνας, με τον Πίττα να κάνει το πλασέ από κοντινή απόσταση, αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 19’ ο Κύπριος διεθνής έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο με την μπάλα να περνάει εκτός.

Στο 29’ η λεμεσιανή ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Γιαννιώτα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Πέτρου και με πλασέ έκανε το 0-1. Λίγα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Πίττα να βρει δίχτυα με κοντινό πλασέ μετά από εναλλαγές της μπάλας από τους παίκτες του Απόλλωνα και έκανε το 0-2.

Στο 42’ ο Πίττας έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ μετά από πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι για πολύ λίγο.

Με χαμηλό ρυθμό κύλησαν τα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου, με τον Απόλλωνα να κρατάει σχετικά εύκολα το υπέρ του προβάδισμα. Στο 69’ η Ένωση μπήκε και πάλι στο παιχνίδι με τον Ντένινγκ ο οποίος έβαλε την προβολή μετά το σουτ του Ουντόζι και μείωσε σε 1-2.

Στο 85’ ο Απόλλωνας καθάρισε το παιχνίδι στην αντεπίθεση, με τον Γιαννιώτα να γυρίζει στον Πίττα και αυτός με πλασέ έκανε το 1-3, σκοράροντας το 2ο του γκολ στην αναμέτρηση. Στην επόμενη φάση ο Πίττας έκανε το πλασέ, ο Πέτρου απέκρουσε και ο Πέδρο σε κενή εστία έκανε το 1-4. Στο 92’ ο Ντιγκινί με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

ΕΝΠ: Πέτρου, Ιρέπ, Βαν Άνχολντ (Μουλαζίμης 65'), Λουσέρο, Μπελόνε (Ουντόζι 41'), Μαϊσουράτζε (Θεοδώρου 41'), Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι, Μαρκόφσκι (Ντένινγκ 65')

Απόλλων: Δημητρίου, Βασιλείου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σακέττι, Μάρκοβιτς (Χάμπος 55'), Ματέι, Πίττας, Γιαννιώτας, Μπένσοπ (Ντιγκινί 63')

Σκόρερς: Ντένιγκ / Γιαννιώτας, Πίττας, Πέδρο, Ντιγκινί

Κίτρινες Κάρτες: Ουντόζι / Σακέτι, Βασιλείου, Ρομπέρζ