Απόλυτο μηδέν...

Στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς βαθμό και χωρίς γκολ!

Άλλη μια μέτρια εμφάνιση για την Εθνική μας που ηττήθηκε σε ακόμη ένα ματς για το Nations League, αυτή την φορά από το Λουξεμβούργο με 2-0 χάρις τα γκολ του Σινάνι από το πρώτο ημίχρονο. Στο 2ο μέρος ανεβάσαμε στροφές, αλλά και πάλι δεν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και έτσι επιστρέφει χωρίς κάποιο κέρδος.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό.

Στο 11ο λεπτό ο Λαίφης έδωσε λάθος πάσα στο χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βγουν στην κόντρα και ο Σινάνι βγήκε απέναντι από τον Κυριακίδη και με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 26’ ο Τιλ έκανε το σουτ ο Κυριακίδης απέκρουσε σε πρώτο χρόνο αλλά ο Σινάνι ήταν εκεί και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του για το 2-0.

Δεν είδαμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο πρώτο ημίχρονο με την Κύπρο να μην έχει ουτε μια τελική προσπάθεια στην αντίπαλη εστία!

Στο 2ο μέρος η Εθνική μπήκε μέσα με περισσότερη όρεξη και θέληση, στοιχεία όμως τα οποία δεν ήταν αρκετά για να κερδίσει κάτι από το παιχνίδι.

Στο 63ο λεπτό ο Γκόγκιτς έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Λίγα λεπτά μετά ο Χριστοφή σπατάλησε τεράστια ευκαιρία καθώς βρέθηκε σε ευνοική θέση αλλά το σουτ ήταν πολύ άστοχο και πέρασε ψηλά. Στο 89' ο Χριστοφή βρήκε το δοκάρι με σουτ και στην συνέχεια ο Σωτηρίου δεν ήταν εύστοχος από πολύ κοντά.

Παρά τις λιγοστές ευκαιρίες σε όλο το ματς η Εθνική μας δεν κατάφερε να βρει κάποιο γκολ και έτσι το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Λουξεμβούργο: Μόρις, Γκέρσον, Σελίμοβιτς (Μαρτίνς 69'), Κάρλσον, Γιανς, Μπαρέιρο, Ο.Τιλ, Πίντο (Μπένσι 67'), Σινανί, Ροντρίγκες, Β.Τιλ

Κύπρος: Κυριακίδης, Καρώ (Γκόγκιτς 60'), Λαΐφης, Γουίλερ (Ιωάννου 53'), Κούσουλος, Αρτυματάς (Χάμπος 75'), Κάστανος, Χριστοφή, Τζιωνής (Αντωνίου 46'), Πίττας (Λοίζου 75'), Πιέρος

Σκόρερς: Σινάνι (2) /-

Κίτρινες Κάρτες:  Ροντρίγκες, Σελίμοβιτς / Κάστανος