Μπαμ-πίκα μεγάλης ισχύος!

Νικητής στο τοπικό ντέρμπι της Λεμεσού ο Άρης, ο οποίος κέρδισε τον Απόλλωνα με 2-0

Ο Άρης πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Απόλλωνα με 0-2 ως τυπικά φιλοξενούμενος χάρη σε δύο γκολ του Μπαμπίκα στο 19’ και 53’. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ανέβηκε στους 26 βαθμούς βάζοντας ουσιαστικά «φωτιά» στις πρώτες τρεις θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά από νωρίς στο παιχνίδι καταφέρνοντας να δημιουργήσει δύο τελικές πριν το πρώτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα στο 6’ ο Σπόλιαριτς έχασε μοναδική ευκαιρία αστοχώντας να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα από πολύ κοντά μετά από σέντρα πάρε-βάλε του Καζού. Ένα λεπτό αργότερα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απείλησε εκ νέου την εστία του Γιοβάνοβιτς αυτή την φορά με τον Πακέ ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή από τα δεξιά αλλά ο Γιοβάνοβιτς έδειξε ετοιμότητα και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Ο Απόλλωνας έμοιαζε χαμένος στον αγωνιστικό χώρο και δεν μπορούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα των «κυανόλευκων» και ευτύχησε να σκοράρει στο 19’ με τον Μπαμπίκα. Ο Πακέ ταλαιπώρησε τον Αλεσάμι και έκανε το γύρισμα από τα αριστερά με τον Γιοβάνοβιτς να μην μπορεί να διώξει αποτελεσματικά και τον Μπαμπίκα να ευνοείται από την κόντρα στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ ο Απόλλωνας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και έδειχνε πιο ορεξάτος για να επιτεθεί και να ισοφαρίσει. Παρ’ όλα αυτά δεν κατάφερε να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του Άρη. Στο 36’ βρήκε τη μοναδική ευκαιρία που θα μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Άλβες. Μετά από σέντρα του Νταμπό, ο Στορ βρέθηκε σε πολύ πλεονεκτική θέση αλλά δε βρήκε δυνατά την μπάλα χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία.

Στο 39’ ο Άρης έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Στεπίνσκι ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Πακέ αναγκάζοντας τον Γιοβάνοβιτς σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας μπήκε ορεξάτος για να βρει ένα γρήγορο γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 51’ οι «κυανόλευκοι» είχαν δοκάρι με τον Νταμπό ο οποίος έκανε το συρτό δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Αυτή η φάση αποδείχτηκε μοιραία για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ καθώς ο Άρης δύο λεπτά αργότερα κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Μπαμπίκα. Ο Στεπίνσκι έβγαλε τον νεαρό μεσοεπιθετικό φάτσα με τον Γιοβάνοβιτς από τα δεξιά και ο 21χρονος έκανε το πλασέ βλέποντας τη μπάλα να χτυπά πρώτα στο δοκάρι και μετά να καταλήγει στα δίκτυα.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Απόλλωνας προσπάθησε για ένα 15λεπτο να πιέσει έντονα την άμυνα του αντιπάλου του αλλά υστερούσε στην τελική πάσα. Γύρω στο 70’ έπεσε ο ρυθμός του αγώνα κάτι που σαφώς ευνοούσε τους τυπικά φιλοξενούμενους που είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο 87’ οι «κυανόλευκοι» κατέγραψαν ευκαιρία με τον Νταμπό ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Χαμάς αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ο Απόλλωνας προβλημάτισε με τη σημερινή του εμφάνιση και δεν έδειξε σε καμία φάση του αγώνα ότι μπορούσε να γυρίσει τα εις βάρος του δεδομένα με αποτέλεσμα να δεχθεί την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Με τη σημερινή του νίκη ο Άρης ανέβηκε στους 26 βαθμούς και είναι σε απόσταση αναπνοής από την ΑΕΚ που έχει 27 (με αγώνα λιγότερο) και από τον σημερινό του αντίπαλο που έχει 28.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

Απόλλωνας (Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Αλεσάμι (Ίντζια 56'), Βούκασιν Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Τζουμ (Φιλιώτης 56'), Κολ, Ζράντι, Αλμπάνης (Ψύχας 10'), Στορ (Πίττας 56'), Νταμπό

Άρης (Λουκά): Άλβες, Γκαρθία, Σπόλιαριτς (Σικόρσκι 62'), Στεπίνσκι (Σιμιόν 77'), Ντελμίρο, Καζού, Φράγκος (Κβάσιουκ 77'), Γιανγκό, Πακέ (Ρονκάλια 77'), Σίλντενφελντ, Μπαμπίκα (Πατσέκο 58')

Σκόρερ: -/Μπαμπίκα 19', 53'

Κίτρινες κάρτες: Ψύχας 46', Φιλιώτης 72'/Σπόλιαριτς 15', Ντελμίρο 50', Καζού 72'