Είχε την ουσία ο Εθνικός!

Εθνικός Άχνας - ΕΝΠ 2-0

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Εθνικός Άχνας κατάφερε να επιβληθεί με 2-0 της ΕΝΠ και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην πρεμιέρα της αγωνιστικής. Το σκόρ άνοιξε στο 5’ με πέναλτι ο Μάριος Ηλία, ενώ διπλασίασε τα τέρματα του Εθνικού ο Μιγκελίτο με ωραίο πλασέ στο 84’. Έτσι η ομάδα του Κλάφουριτς έφθασε σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Από νωρίς οι δυο ομάδες έδειξαν πως είχαν όρεξη για ποδόσφαιρο και όχι να κλειστούν στην άμυνα τους. Μόλις στο 1’ ο Εθνικός απείλησε με ένα κόρνερ, το οποίο έδιωξε δύσκολε με γροθιές ο Πέτρου, ενώ στην αντεπίθεση η πάσα προς τον Ντένινγκ ήταν λίγο πιο δυνατή με αποτέλεσμα ο Μπογκατίνοφ να μαζέψει τη μπάλα. Στο 4’ ο Εθνικός Άχνας κέρδισε πέναλτι, όταν ο Μπαρμπόσα στην προσπάθεια του να διώξει γκρέμισε τον Κυπριανού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάριος Ηλία που έστειλε τη μπάλα αριστερά, με τον Πέτρου να πέφτει σωστά, να ακουμπά στη μπάλα, αλλά να μην μπορεί να αποτρέψει την πορεία που είχε προς τα δίχτυα.

Η ΕΝΠ προσπάθησε να αντιδράσει και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Στο 11’ ο Λουσέρο έστειλε έξυπνη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Κυνηγόπουλος δεν πρόλαβε την έξοδο του Μπογκατίνοφ. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντένινγκ δοκίμασε το πόδι του από δύσκολη θέση, με τον πορτιέρο του Εθνικού να είναι σε σωστή θέση. Στο 15’ η ΕΝΠ σκόραρε όμως το τέρμα σωστά δεν μέτρησε καθώς ο Θεοδώρου ήταν εκτεθειμένος μετά την πάσα του Κυνηγόπουλου. Επόμενη καλή στιγμή ήταν και πάλι για την ΕΝΠ και ήρθε στο 28’ όταν ο Μπελόνε έκλεψε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής του Εθνικού, έκανε το σουτ, με τον Μπογκατίνοφ να διώχνει δύσκολα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ριμπέριο δοκίμασε το πόδι του από απόσταση, όμως δεν είχε καμιά τύχη, με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ τα δοκάρια. Μέχρι το φινάλε δεν υπήρξε άλλη τελική ευκαιρία και το αποτέλεσμα έμεινε στο 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι η ΕΝΠ μπήκε πιο δυνατά για να βρει την ισοφάριση. Στο 48’ ο Θεοδώρου δοκίμασε το πόδι του από μακριά προσπαθώντας να πιάσει στον «ύπνο» τον κίπερ του Εθνικού, με τον Μπογκατίνοφ όμως να του λέει όχι. Μετά από 7 λεπτά ο Ίπερ δοκίμασε το πόδι του, όμως δεν είναι καμιά τύχη. Η απάντηση του Εθνικού ήρθε στο 59’ όταν ο Ηλία μετά από προσποιήσεις βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, με το σουτ του όμως, να περνά έξω. Μάλιστα ο Εθνικός κόντεψε στο να διπλασιάσει τα τέρματα του, όμως ο Πέτρου είπε όχι στον Κοστόφσκι.

Τα λεπτά περνούσαν και η κούραση των ποδοσφαιριστών άρχισε να κάνει την εμφάνιση της. Επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 71’ όταν ο Ριμπέριο δοκίμασε ένα σουτ από πολύ μακριά, με τον Μπογκατίνοφ να του λέει όχι. Η ΕΝΠ έδειχνε να ξεμένει από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά… Έτσι ο Εθνικός Άχνας βρήκε την ευκαιρία και με τον Μιγκελίτο στο 84’ έγραψε το 2-0, καθώς σε αντεπίθεση εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του και ευστόχησε σε τετ α τετ. Μέχρι το φινάλε δεν υπήρξε άλλη τελική ευκαιρία και το αποτέλεσμα έμεινε στο 2-0.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Εθνικός Άχνας: Mπογκατίνοφ, Μιγκελίτο, Γκονσάλο, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Κουμής (Παπαγεωργία 60'), Χουντόμπιακ, Ηλία (Γκόρουπετς 75'), Κονέ (Κοστόφσκι 34'), Χριστοφή, Κυπριανού

ΕΝΠ: Πέτρου, Φαν Άνχολντ (Κοσμά 74'), Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Ίρεπ (Ουντόζι 85'), Μπελόνε (Μαρκόφσκι 74'), Λουσέρο, Φελίπε, Κυνηγόπουλος, Θεοδώρου, Ντένινγκ

Σκόρερς: Ηλία (5'), Μιγκελίτο (84') / -

Κίτρινες Κάρτες: Χριστοφή, Πρόγιτς, Κυπριανού, Κουμή / Μπαρμπόσα, Ίρεπ

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου

Εθνικός Άχνας: Τελευταία Ενημέρωση