Εθνικός-Πάφος 3-0: Η αποτελεσματικότητα στο μεγαλείο της

Πρώτη νίκη για τον Εθνικό στο πρωτάθλημα

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

«Πελώρια» νίκη του Εθνικού επί της Πάφου με 3-0 για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Δασάκι Άχνας. Κιπιάνι με δύο γκολ και Χαραλάμπους τα γκολ της ομάδας του Γιώτη Εγκωμίτη. Από την άλλη, η ομάδα της Πάφου προβλημάτισε και ο Λούκα Έλσνερ πρέπει να διορθώσει πολλά για την συνέχεια.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στο Δασάκι άρχισε με γκολ. Στο 5’, ο Τσικάρσκι έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Κυπριανού έκανε το κοντρόλ και σούταρε που απέκρουσε ο Κόπριβετς και στην επαναφορά ο Κιπιάνι σκόραρε για το 1-0. Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 16’, ο Γιαγκουδάκης είχε ένα καλό σουτ άουτ. Στο 24’ ο Γιάντζα και στο 30’ ο Σικόρσκι είχαν καλές ευκαιρίες για την ομάδα του Λούκα Έλσνερ που έψαχνε την ισοφάριση στο σκορ. Κόντρα στην ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι σκόραραν και δεύτερο γκολ στο 38’. Ο Κυπριανού έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Χαραλάμπους με κοντινό πλασέ σκόραρε για το 2-0. Η ομάδα της Πάφου είχε ευκαιρία στο 43’ με σουτ στην κίνηση του Γκάμποφς που κατέληξε μόλις άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου που έληξε με τον Εθνικό μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη άρχισε με την Πάφο να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Εθνικό να έχει το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας και την ψυχολογία υπέρ του.Στο 53’, ο Στόιτσεφ είχε μια κεφαλιά άουτ από κόρνερ του Κιπιάνι σε καλή ευκαιρία για την ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη. Δέκα λεπτά αργότερα ο Εθνικός πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Κυπριανού με φαλτσαριστό σουτ ανάγκασε τον Κόπριβετς σε δύσκολη απόκρουση και στην επαναφορά ο Κιπιάνι με κεφαλιά σκόραρε για το 3-0. Μετά το τρίτο γκολ, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όπως ήταν φυσιολογικό, με την Πάφο να προσπαθεί για την μείωση χωρίς όμως να φαίνεται απειλητική. Από την άλλη, ο Εθνικός διαχειριζόταν το υπέρ του προβάδισμα με ευκολία.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και ο Εθνικός πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η ομάδα της Πάφου έχει πολλά να διορθώσει για την συνέχεια.

Οι συνθέσεις:

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Στόιτσεφ, Ρόγκατς, Πιντσέλι, Κυπριανού, Κιπιάνι (87' Ενέσκου), Σικάρσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Γκαβρίλα (34' Χαραλάμπους), Ντόβμπνια (71' Αρέστη)

Πάφος FC: Κόπριβετς, Χόριτς, Λότριτς (71' Ζαχαρίου), Σικόρσκι, Ντεούλ, Γκαμπόφς, Σταύρου (79' Δημοσθένους), Γιαγκουδάκης (46' Καλεμπό), Φυλακτού, Τσερνομόρτις, Γιάντζα