Κι άλλος Κονέ μας βρήκε!

Πρώτο τρίποντο με… άγγιγμα Κονέ και Ανδρονίκου

Την πρώτη του νίκη στο νέο πρωτάθλημα πήρε ο Ερμής, που επικράτησε με 0-2 σε βάρος του Εθνικού στο Δασάκι στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη δράση της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «φτεροπόδαροι» παρουσιάστηκαν σαφώς αλλαγμένοι προς το (πολύ) καλύτερο σε σχέση με το προηγούμενο ματς, όταν και διασύρθηκε από τον Απόλλωνα και πανηγύρισε τους πρώτους του βαθμούς στη νέα σεζόν στο ντεμπούτο του Νίκου Ανδρονίκου στον πάγκο της ομάδας. Ο Κονέ δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ, με τον Ραφίνια να υπογράφει τη νίκη με υπέροχο τέρμα λίγα λεπτά αργότερα.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για τον Εθνικό, που είδε τον ανίκητο Καϊκέ να πιάνει (και) πέναλτι στο 71’, μετά από εκτέλεση του Ηλία.

Το παιχνίδι

Ο Εθνικός είχε την υπεροχή στο σχετικά μέτριο από πλευράς θεάματος πρώτο μέρος του αγώνα. Με τον Μάριο Ηλία σε καλή μέρα στον δημιουργικό τομέα από την αριστερή πτέρυγα και κύριο άξονα των επιθετικών του προσπαθειών τον Κουσιάππα, που είχε από μόνος του τέσσερις τελικές προσπάθειες, ήταν η ομάδα που είχε περισσότερες αξιόλογες στιγμές σε σχέση με τον αντίπαλό του. Ο Ερμής, από πλευράς του, έδωσε χώρο στον αντίπαλό του και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα όποια κενά έβρισκε στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου για να απειλήσει τον Εθνικό. Αυτό του βγήκε σε δύο περιπτώσεις με τον Ραφίνια, τα ισάριθμα πλασέ του οποίου σε 6’ και 20’ κατέληξαν λίγο έξω, ενώ ο Εθνικός είχε τη δική του μεγάλη φάση στο 18’ με τον Κουσιάππα.

Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος του ματς. Άρχισε να καταγράφει τελικές μετά το πέρας του πρώτου πενταλέπτου, τρεις στο σύνολό τους, με μία εξ αυτών να είναι και σπουδαία ευκαιρία (με Κουμή στο 54’). Ο Ερμής, ωστόσο, βρήκε τρόπο να αντιδράσει και αφού έστειλε δύο προειδοποιητικές βολές με Ρουσιά και Δημητρίου, άνοιξε το σκορ στο 59’ με ιδανικό πλασέ του Κονέ, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Πέντε λεπτά αργότερα, μάλιστα, έφτασε και σε δεύτερο γκολ με υπέροχο εκτός περιοχής σουτ του Ραφίνια.

Ο Εθνικός έχασε σπουδαία ευκαιρία να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς στο 71’, όταν ο Ηλία είδε την εκτέλεσή του από τη βούλα του πέναλτι να σταματά στα απλωμένα χέρια του ανίκητου Καϊκέ. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης νέα μεγάλη φάση δεν καταγράφηκε πλην ενός σουτ του Ραφίνια στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα το 0-2 να μείνει αναλλοίωτο ως το τέλος.