Εθνικός-Ερμής 1-1: Στη λήξη έχει Μαρτίνιουκ

Άλλο ένα γκολ στο τέλος για τον Ερμή

Κρατούσε δική του μια σπουδαία νίκη ο Εθνικός απέναντι στον Ερμή, όμως ο Μαρτίνιουκ μίλησε και πάλι στο τέλος για να δώσε βαθμό με το 1-1 στην ομάδα του. Ο Κυπριανού το γκολ του Εθνικού.

Ο Εθνικός ήταν η ομάδα που έδειχνε να θέλει περισσότερο να επιτεθεί, κρατούσε τη μπάλα και πλαγιοκοπούσε για να απειλήσει τον Στυλιανού. Αλλά σε αναλογία της υπεροχής που είχε, δεν έφτιαξε τις πολλές φάσεις που θα περίμενε κανείς, κυρίως γιατί οι του Ερμή έβρισκαν τρόπο να κόβουν τις μπαλιές. Στη μια φορά που έγινε λάθος, ο Κατσαράβα βρήκε τη φάση του πρώτου μέρους στο 15’, αλλά σε τετ α τετ δε νίκησε το Στυλιανού. Από πλευράς του, ο Ερμής έψαξε αντεπιθέσεις και απείλησε. Καλύτερη στιγμή το σουτ του Γκραντίν στο 43’.

Η εικόνα στο ξεκίνημα της επανάληψης ήταν ίδια, με τον Εθνικό να βρίσκει την καλή φάση με την αλλαγή του Ιβανάουσκας, Ιλουρίντζε, στο 49’ αλλά ο Στυλιανού ήταν κι αυτή τη φορά νικητής. Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο Ερμής γινόταν και καλύτερος μιας και έπαιζε χωρίς άγχος. Παρόλα αυτά, ήταν ο Εθνικός που σκόραρε σε μια ανύποπτη φάση που έφερε κόρνερ στο 77’ και με κεφαλιά του Κυπριανού ήρθε το γκολ. Ακολούθησε προσπάθεια του Ερμή να ισοφαρίσει και του Εθνικού να κρατήσει. Όλα έδειχνα πως θα το έπαιρναν οι γηπεδούχοι αλλά ένα φάουλ του Μαρτίνιουκ στις καθυστερήσεις άλλαξε την ιστορία.

Εθνικός (Ιβανάουσκας): Μπογκατίνοφ, Αράμπαλ(64’ Τσικάρσκι), Κιπιάνι(44’ Ιλουρίντζε), Κατσαράβα, Ενέσκου, Κυπριανού, Φιλίποφ, Κρατσούνοφ, Αρέστη, Ντόβνια, Ζελάγια.

Ερμής(Κορμπεράν): Στυλιανού, Ντε Μέλο, Αρτάμπε, Μαρτίνιουκ, Μασίνουα, Χριστοφή, Ψάλτης, Γκραντίν, Λίλλης, Κυπριανού, Αντωνίου.