Ήταν (μόνο) μια… κακή στιγμή

Την ήττα με 1-0 γνώρισε στην Ριέκα η Εθνική μας ομάδα

Την πρώτη της ήττα για την προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022, γνώρισε η Εθνική μας ομάδα, που έχασε στην Ριέκα από την Κροατία με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε από τον Πάσαλιτς (40’), ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το μοναδικό ίσως λάθος που έκαναν σήμερα οι αμυντικοί του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Συνέχισε από εκεί που έμεινε απέναντι στην Σλοβακία η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου, που απέναντι στον σαφώς ανώτερο αντίπαλο της, ήταν αρκετά πειθαρχημένη και πολύ καλή στα αμυντικά της καθήκοντα. Εκεί που υστέρησαν οι διεθνείς μας ήταν στη εκδήλωση επιθέσεων, αφού δεν δημιούργησαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Κροάτες έφτασαν τους τρεις βαθμούς στον όμιλο, ενώ στον ένα βαθμό παρέμεινε η Εθνική μας.

Α΄ Ημίχρονο

Φανερές από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα έγιναν οι προθέσεις των δύο ομάδων. Οι Κροάτες ήταν εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και υπερείχαν στην κατοχή της μπάλας. Παθητικός ήταν ο ρόλος της Εθνικής μας, ενώ ελάχιστες φορές που κατάφερε αν φτάσει στην αντίπαλη περιοχή.

Παρόλα αυτά, στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους οι διεθνείς μας ήταν αρκετά πειθαρχημένοι, κρατώντας για μεγάλο διάστημα τον αντίπαλο τους έξω από τη μεγάλη τους περιοχή.

Οι Κροάτες δυσκολεύονταν να φτιάξουν κάποια ξεκάθαρη ευκαιρία και μέχρι το 40’ είχαν καταφέρει να απειλήσουν μόνο με άστοχες κεφαλιές του Πάσαλιτς αλλά και άστοχα σουτ που επιχείρησαν οι Βρσάλικο, Μόντριτς και Μπρόζοβιτς εκτός περιοχής.

Στο 39΄ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός, Νίκος Κωστένογλου, αναγκαστικέ να κάνει τη πρώτη του αλλαγή αφού τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας της ομάδας, Δημήτρης Δημητρίου, στη θέση του οποίου πέρασε ο Νεόφυτος Μιχαήλ.

Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Πάσαλιτς εντός περιοχής. Οι Κροάτες εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική ολιγωρία των διεθνών μας.

Το μόνο που κατάφερε η Εθνική Κύπρου ήταν να απειλήσει με ένα άστοχο σουτ του Χάμπου εκτός περιοχής και μια αδύναμη κεφαλιά του Κωνσταντίνου Σωτηρίου εντός περιοχής, αλλά ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε με ευκολία.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη της επανάληψης η Εθνική μας προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική, κερδίζοντας και κάποια μέτρα εντός αγωνιστικού χώρου, όμως οι Κροάτες συνέχισαν να υπερέχουν στη κατοχή της μπάλας και να είναι σαφώς πιο επικίνδυνοι.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 51’ με ένα άστοχο σουτ του Μπάρισιτς, ενώ το πρώτο σουτ στον στόχο ήρθε από τον Χάμπο στο 62’. Ο μέσος του Απόλλωνα έκανε ένα μακρινό σουτ, όμως ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά χωρίς να καταγραφεί κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες, καθώς οι Κροάτες έλεγξαν τον αγώνα, φτάνοντας έτσι στη πρώτη τους νίκη για την προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022.

Αυτό που αξίζει αναφοράς είναι ότι οι διεθνείς μας παρά το γεγονός ότι δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα ήταν ιδιαίτερα προσεκτικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Highlight: Η φάση του 40’, όπου καταγράφηκε το μοναδικό σοβαρό αμυντικό λάθος των διεθνών μας, πράγμα που εκμεταλλευτήκαν οι Κροάτες, οι οποίοι σκόραραν το γκολ που έκρινε τον αγώνα.

Κροατία (Ζ. Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Βρσάλικο (46' Γιουράνοβιτς), Λόβρεν, Τσαλέτα-Τσαρ, Μπάρισιτς, Μπρόζοβιτς, Πάσαλιτς (65' Όρσιτς), Μόντριτς, Μπρέκαλο (65' Βλάσιτς), Πέρισιτς (76' Κόβασιτς), Μπούντιμιρ (56' Κράμαριτς).

Κύπρος (Ν. Κωστένογλου): Δημητρίου (39' Μιχαήλ), Κούσουλος, Κ. Σωτηρίου, Λαΐφης (82' Ανδρέου), Ψάλτης, Ιωάννου, Κυριάκου, Αρτυματάς (66' Κάστανος), Τζιωνής (66' Παπουλής), Πίττας, Ηλία (46' Πιέρος).

Σκόρερ: 40' Πάσαλιτς, 69' Πέρισιτς / -

Κίτρινες: 48' Τσαλέτα-Τσαρ / 89' Κωστένογλου

Διαιτητής: Kristo Tohver.