Καληνύχτα Εθνική...καληνύχτα Κύριε Βάλεμ

Τραγική εμφάνιση από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα

Την ήττα με 4-0 γνώρισε η Εθνική μας από το Μαυροβούνιο στο στάδιο Gradski στην Ποντγκόριτσα, για την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων για το Nations League. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν πολύ κατώτερο των περιστάσεων και υπέστη δίκαια βαριά ήττα. Το αποτέλεσμα αυτό μας έστειλε την τελευταία θέση του ομίλου και πλέον θα δώσουμε μπαράζ για να μην πέσουμε κατηγορία...

Με αμυντικό προσανατολισμό μπήκε στο ματς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που θέλησε να κτυπήσει στην κόντρα και στο 11’ είχε την πρώτη φάση με τον Κακουλλή ο οποίος έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων με τα πόδια.

Στο 14’ το Μαυροβούνιο άνοιξε το σκορ με τον Γιόβετιτς ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έκανε το 1-0. Στο 25’ η Εθνική μας εκτέλεσε κόρνερ και από εκεί προήλθε το 2-0 καθώς ο Μπόλιεβιτς βγήκε στην αντεπίθεση και με πλασέ έκανε το 2-0. Ο ίδιος παίκτης με πλασέ έκανε και το 3-0, διαλύοντας την Εθνική μας από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Στο 60ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τέταρτο γκολ στο παιχνίδι με τον Μουγκόσα ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και νίκησε τον Δημητρίου για το 4-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, μιας και η έκβαση του ματς είχε οριστεί από το πρώτο με το Μαυροβούνιο να παίρνει δίκαια την νίκη και την άνοδο στην 2η κατηγορία.

Μαυροβούνιο: Μιγιάτοβιτς, Βούκσεβιτς, Βούγιατσιτς, Σίμιτς, Μάρουσιτς, Μπόλιεβιτς, Μπάκιτς (Κόσοβιτς 61'), Σέκιτς, Χακσαμπάνοβιτς, Μουγκόσα, Γιόβετιτς (Σαβίσεβιτς 61')

Κύπρος: Δημητρίου, Σιέλης, Ν.Ιωάννου, Κυριάκου, Κούσουλος (Λοίζου 65'), Κακουλλής (Τζιωνής 65'), Θ.Ιωάννου (Γκόγκιτς 65'), Αρτυματάς (Χάμπος 46'), Λαϊφης, Κάστανος, Πίττας

Σκόρερς: Γιόβετιτς, Μπόλιεβιτς, Μουγκόσα /-

Κίτρινες Κάρτες:  Γιόβετιτς, Μπάκιτς / Κάστανος