Κύπρος-Ελλάδα 1-2: Πολύτιμη νίκη η Ελλάδα, πάλεψε η Κύπρος

Σε ένα αγώνα όπου ξεχώρισε η Εθνική ομοψυχία η Εθνική Ελλάδος κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Κύπρου

Σε ένα αγώνα όπου ξεχώρισε η Εθνική ομοψυχία η Εθνική Ελλάδος κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Κύπρου και να πάρει την νίκη που την ανεβάζει στη δεύτερη θέση του ομίλου. Η Ελλάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να πάρει την νίκη με ανατροπή. Η Κύπρος ήταν η ομάδα που προηγήθηκε με 1-0 χάρις σε γκολ του Πιέρου Σωτηρίου και γενικά έδειξε ότι δεν είχε πρόθεση να χαρίσει σήμερα.

Πίερος, λάθη και ανατροπή

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο ΓΣΠ αν και κινήθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς μας χάρισε καλές φάσεις και από τις δύο ομάδες. Η πρώτη φάση ήρθε από την Ελλάδα όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μανωλάς έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Η Ελλάδα είχε την κατοχή της μπάλας αλλά στο 18’ ο Κάστανος πέρασε ωραία κάθετη πάσα στον Πιέρο, αυτός έκανε το πλασέ με τον Καρνέζη να αποκρούει αλλά και πάλι ο Πιέρος στην επαναφορά πλάσαρε σε κενή εστία για να κάνει το 1-0. Στο 24’ η Ελλάδα ισοφάρισε όταν ο Λαΐφης έκανε λάθος και ο Μάνταλος έκλεψε και έδωσε στον Μήτρογλου που πλάσαρε ψύχραιμα απέναντι από τον Παναγή για το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα η Ελλάδα ολοκλήρωσε την ανατροπή όταν μετά από κόρνερ ο Τζιόλης που ήταν αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά και έκανε το 2-1. Στο 32’ η Ελλάδα έχασε μεγάλη φάση με τον Μάνταλο όταν έφυγε στην αντεπίθεση αλλά ο Ελλαδίτης διεθνής δεν έδωσε σωστά στον αμαρκάριστο Μήτρογλου, προηγουμένως η Κύπρος δικαιούτο πέναλτι σε χέρι στην περιοχή αλλά ο Μαγιένκο δεν έδωσε την παράβαση. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 2-1.

Πολλές φάσεις η Ελλάδα, δεν είδαμε άλλο γκολ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα ήταν πολύ καλύτερη και έφτιαχνε διαρκώς φάσεις για να αυξήσει το δείκτη του σκορ. Στο 48’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τοροσίδης αν και αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την κεφαλιά που επιχείρησε έξω. Στο 50’ ο Μήτρογλου έφυγε στο τετ-α-τετ με τον Παναγή αλλά ο Τζέισον του έβαλε πίεση και τον ανάγκασε σε χλιαρό πλασέ που απομακρύνθηκε. Στο 55’ η Ελλάδα έφυγε στην αντεπίθεση αλλά ο Μήτρογλου ήταν σε πλάγια θέση και αντί να δώσει στον Φορτούνη τελείωσε μόνος την φάση με την μπάλα να φεύγει έξω. Στο 57’ η Ελλάδα έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία όταν ο Μάνταλος πέρασε ωραία τον Αντωνιάδη και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ και δεν βλέπαμε καλές φάσεις. Στο 79’ ο Χάμπος έκανε ένα καλό σουτ που απέκρουσε δύσκολα ο Καρνέζης. Ο αγώνας στα υπόλοιπα λεπτά δεν μας χάρισε κάτι ουσιαστικό και έτσι η Ελλάδα πήρε μια πολύτιμη νίκη με 2-1 με την Κύπρο ωστόσο να δίνει πολλές δυνάμεις.

Σκόρερς: 18' Πιέρος / 24' Μήτρογλου, 26' Τζιόλης

Κίτρινες: 36' Λαμπάν / 7' Τοροσίδης, 90' Μανωλάς, 93' Σάμαρης

Οι εντεκάδες:

Κύπρος: Κ. Παναγή, Τ. Δημητρίου, Φ. Κατελάρης, Μ. Αντωνιάδης (60' Νεκτάριος), Κ. Λαϊφης, Ρ. Μαρκάσα (85' Μυτίδης), Β. Λαμπάν, Κ. Αρτυματάς, Γ. Κάστανος (79' Οικονομίδης), Χ. Κυριάκου, Π. Σωτηρίου

Ελλάδα: Καρνέζης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης (69' Ρέτσος), Τζαβέλλας, Ζέκα, Τζιόλης, Φορτούνης (75' Δώνης), Σταφυλίδης, Μάνταλος, Μήτρογλου (89' Σάμαρης)