Κύπρος–Νορβηγία 0-2: Φινάλε με ήττα για την Κύπρο που… απογοήτευσε

Οι διεθνείς μας υπέκυψαν στην ανωτερότητα των Νορβηγών

Κατώτερο των περιστάσεων εμφανίστηκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και έχασε με κατεβασμένα τα χέρια από ένα σαφώς καλύτερο αντίπαλο. Το τελικό 0-2 μπορεί να κολακεύει την ομάδα του Μπεν Σιμόν που σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίθηκε στο παιχνίδι. Σκόρερ και των δυο τερμάτων ο Καμαρά με τους Σιέλη και Ελιουνούσι να βλέπουν κόκκινη κάρτα. Πρωτιά στον όμιλο για τους Νορβηγούς.

Η Εθνική μας θα περιμένει τον αυριανό αγώνα ανάμεσα στο Μαυροβούνιο και τη Ρουμανία, αποτέλεσμα του οποίου θα κρίνει την υπόθεση παραμονή. Αν ηττηθεί το Μαυροβούνιο τότε η Κύπρος θα παραμείνει στη Γ’ Κατηγορία. Οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα στέλνει την Εθνική μας στη Δ’ Κατηγορία ως χειρότερη τρίτη.

Το παιχνίδι:

Α' Ημίχρονο

Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο με την ομάδα μας να μην παρουσιάζεται καθόλου στο γήπεδο. Οι Νορβηγοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά χωρίς να δείχνει να μπορεί να κάνει κάτι το ουσιαστικό στο παιχνίδι της. Ολοκληρωτικά άνηκε το πρώτο ημίχρονο στην ομάδα του Λάρς Λάγκερμπακ που είχε πλην του τέρματος ακόμα δυο πολύ καλές ευκαιρίες. Ο πρώην άσσος του Ολυμπιακού Ταρίκ Ελιουνούσι προσπάθησε με δυο πολύ καλά σουτ να απειλήσει την εστία του Παναγή με τον πορτιέρο της Ομόνοιας να του λέει όχι στις δυο περιπτώσεις. Από εκεί και πέρα είδαμε τους Νορβηγούς να βάζουν πίεση ψηλά στην άμυνα της Κύπρου με αποτέλεσμα να οι Κύπριοι διεθνής να κάνουν αρκετά λάθη. Σε ένα από αυτό ο Τ. Ελιουνούση έβαλε πίεση στον Σιέλη που κόντραρε πάνω του η μπάλα και βρίσκοντας κατά τύχη τον Ελαμπντελαουί. Ο ακραίος αμυντικός του Ολυμπιακού έκανε την σέντρα στον Καμαρά και αυτός με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.

Ένα πολύ άσχημο ημίχρονο από πλευράς του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος που σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Γαρστέϊν. Από την άλλη η Νορβηγία είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά μια φλύαρη υπεροχή.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα μας. Στην πρώτη ουσιαστική φάση που βρήκαν οι Νορβηγοί στο κόρνερ του Σέλνες ο Καμαρά με προβολή από κοντά έκανε το 0-2.Ο Καμαρά έδωσε την πάσα σε κενή εστία στον επιθετικό της Κρύσταλ Πάλας όπου άργησε να κάνει το σουτ δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Παναγή να απομακρύνει σε κόρνερ. Στην συνέχει είδαμε την απευθείας κόκκινη κάρτα στο Σιέλη. Ο αμυντικός της Κύπρου έκοψε καθαρή επίθεση για από τον Σέλνες με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει απευθείας την κόκκινη κάρτα. Η Νορβηγία δεν έλεγε να σταματήσει και έχασε ακόμη μια κραυγαλέα ευκαιρία. Μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Όντεγκαρντ έδωσε την πάσα στον Σέρλοφ ο οποίος σε καενή εστία δεν κατάφερε να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού ο Ελιουνούσι σε φάουλ πάνω στον Κούσουλο αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και είδε τα άγουσα για τα αποδυτήρια.

Αυτά έγιναν στο ΓΣΠ με την Νορβηγία να κερδίζει άξια την ομάδα μας σε ένα σκορ που θα μπορούσε να ξεφύγει αν οι επιθετικοί της Νορβηγίας έβλεπαν στόχο. Αποκαρδιωτική ήταν η εμφάνιση από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που δεν κατάφερε να πιάσει τα στάνταρτ που ζητούσε το παιχνίδι από την αρχή.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα άσχημο παιχνίδι από την ομάδα μας. Από τα παιδιά που αγωνίστηκαν πολύ καλά τα πήγε σε ακόμη ένα παιχνίδι ο Παναγιώτης Ζαχαρίου που προσπάθησε και κυνήγησε αρκετές φάσεις. Ο Χάμπος Κυριάκου στο χώρο του κέντρου προσπάθησε να κάνει ότι μπορούσε μιας και η δουλειά του ήταν πολύ δύσκολη.

Καθαρά ο Καμαρά είναι ο ποδοσφαιριστής του αγώνα. Ο μέσος των LA Galaxy έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι και σκόραρε μάλιστα και δυο τέρματα. Αισθητή έκανε την παρουσία του και ο νεαρός άσσος της Ρεάλ, ο Μάρτιν Όντεγκαρντ όπου με το που μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε πολλούς κινδύνους με την τεχνική του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Απογοητευτική ήταν η παρουσία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος αφού σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν στο παιχνίδι. Όχι και τόσο καλή αμυντική λειτουργία όπου με την πίεση που έβαλε η Νορβηγία ανάγκασε τους διεθνής μας σε αρκετά λάθη.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Κύπρος (Μπεν Σινόν): Ο προπονητής της Εθνικής μας φοβήθηκε τον αγώνα και αγωνίστηκε με πέντε αμυντικούς πίσω στην άμυνα. Δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να ελέγξει το παιχνίδι και δίκαια δέχτηκε την ήττα.

Νορβηγία (Λάρς Λάγκερμπακ): Μπήκε στο παιχνίδι με καθαρό σκοπό να κερδίσει. Έτσι και έκανε και χωρίς να δυσκολευτεί. Η ομάδα του ήταν καλύτερη από την Κύπρο καθώς θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερα τέρματα στην αναμέτρηση.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε ένα ήσυχο βράδυ αφού το παιχνίδι των δυο ομάδων τον βοήθησε. Οι δυο κόκκινες κάρτες που έδωσε ήταν σωστές.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Κύπρος (Μπεν Σιμόν): Παναγή, Κούσουλος, Μερκής, Σιέλης, Λαϊφης, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κάστανος, Χάμπος (Φυλακτού), Ζαχαρίου (Μακρής), Αβραάμ (Εφραίμ)

Νορβηγία (Λάρς Λάγκερμπακ): Γιαρστάιν, Μέλιγκ, Ρόστεντ, Νορτβάιτ, Καμαρά, Τ. Ελιουνούσι (Σέρλοθ), Φ. Ελιουνούσι, Ελαμπντελαουί, Σέλνες, Χένρικσεν, Φόσουμ (Όντεγκαρντ)

Διαιτητής: Ιστβάν Βαντ

Σκόρερ: -/Καμαρά (35', 48')

Κίτρινες: -/ Τ. Ελιουνούσι x2

Κόκκινες: Σιέλης / Ελιουνούσι