«Απόδραση» με Οσέι!

Βαθμολογική ανάσα για την Νέα Σαλαμίνα

Πολύ σημαντική νίκη για την Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε της Καρμιώτισσας με 0-1 στο στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Οσέι στο 5ο λεπτό μετά την ασίστ του Βάγκνερ. Με την νίκη τους αυτή οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν την αποψινή τους αντίπαλο στην 11η θέση και τους 11 βαθμούς.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε το ματς η Σαλαμίνα καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Οσέι πλάσαρε σε κενή εστία μετά το γύρισμα του Βάγκνερ και έκανε το 0-1.

Στο 21’ η Σαλαμίνα απείλησε με το σουτ του Ανδρέου, η μπάλα όμως κάπου κάπου κόντραρε και πήγε σε κόρνερ. Στο 29’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με το σουτ του Σάσι, έδιωξε με δυσκολία ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων.

Στο 39’ η Σαλαμίνα έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με το σουτ του Ντανίλο από την σέντρα του Κονφέ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 52’ ο Ρομό έκανε το σουτ εντός περιοχής, ο Βεσελόφσκι όμως πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση, ενώ λίγα λεπτά μετά η κεφαλιά του Νεοφύτου από κοντά κόντραρε σε παίκτη της Σαλαμίνας.

Στο 69’ η Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία με το ψιλοκρεμαστό πλασέ του Οσέι, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια πολύ σημαντική νίκη.

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Χριστοφή (Μπαργκάν 70'), Ευσταθίου (Μαλεκκίδης 70'), Μπαράνοφ, Πέρεζ, Ρέινολντς, Χρίστου (Νεοφύτου 46'), Ι. Σάσι, Μ. Σάσι (Καπαρτής 82), Χατζηβασίλης, Ρομό

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου (Παύλου 62'), Νικολάου, Αντιόλο, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Οσέι, Κονφέ, Ντανίλο, Κρεχίν (Βινίσιους 62'), Βάγκνερ (Σιαθάς 82')

Σκόρερς: -/ Οσέι

Κίτρινες Κάρτες:  Χρίστου, Νεοφύτου, Μαλεκκίδης, Πέρεζ  / Βάγκνερ