Ερμής - Νέα Σαλαμίνα 0-1: Ο Χριστοφόρου είπε την τελευταία λέξη

Οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με σκόρερ τον Κύπριο αμυντικό

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν τελικά η νικήτρια του παιχνιδιού κόντρα στον Ερμή στο «Ν.Παπάς γκρουπ Αμμόχωστος Επιστροφή» για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα στο 92΄ με σκόρερ τον Κύπρο Χριστοφόρου. Άξιζε καλύτερης τύχης ο Ερμής ο οποίος βρήκε ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά ο Βεσελόφκσι ήταν, για ακόμη ένα παιχνίδι, ανίκητος.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Με επιθετικές διαθέσεις παρουσιάστηκε στο παιχνίδι ο Ερμής που βρήκε τη πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα. Στο 4΄ ο Ντε Μέλο, μόνος μπροστά από το τέρμα, πήρε την καρφωτή κεφαλιά αλλά αυτή δεν πήρε πορεία προς το τέρμα. Στο 9΄ ο ίδιος ποδοσφαιριστής, μπήκε από δεξιά στη περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Βεσελόφσκι απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 16ο λεπτό είχαμε τη πρώτη πολύ καλή φάση για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Κίγκσλεϊ βρέθηκε σε θέση εκτέλεσης εντός περιοχής αλλά το πλασέ του έφυγε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φιρινίδι. Δυο λεπτά αργότερα, ο Ντε Μέλο με ατομική ενέργεια, μπήκε στη περιοχή αλλά σούταρε εκτός εστίας. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να απειλήσει με μακρινά σουτ αλλά αυτά δεν είχαν αποτέλεσμα. Τελευταία καλή φάση στο Α΄ μέρος ήταν το δυνατό σουτ που έπιασε στη κίνηση Ταραλίδης στο 39΄, μετά από εκτέλεση κόρνερ της ομάδας του, και που απέκρουσε στη γωνιά του ο Βεσελόφκσι.

Β΄ Ημίχρονο:

Πιο δυνατά μπήκε η Νέα Σαλαμίνα στην επανάληψη, βρίσκοντας την ευκαιρία με τον Κίγκσλεϊ στο 46΄. Μετά από μπαλιά του Μαργάσα στη πλάτη της άμυνας, ο επιθετικός των ερυθρολεύκων πήρε τη κεφαλιά από κοντινή απόσταση προς την εστία αλλά αυτή κατέληξε έξω. Ο Ερμής απάντησε στο 50΄ με το σουτ του Εμπαλό εντός περιοχής το οποίο μάζεψε ωραία στη γωνιά του ο Βεσελόφσκι. Στο 57΄ η Νέα Σαλαμίνα είχε μεγάλη προϋπόθεση ευκαιρίας όταν ο Κίγκσλεϊ δεν κατάφερε από πολύ κοντά να πλασάρει τον Φιρινίδη με το Πηλέα να το προλαβαίνει. Στο 65΄ ο Ταραλίδης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ στη γωνιά αλλά ο Βεσελόφκσι ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Στο 68΄ ο Κίγκσλεϊ κατάφερε και γύρισε εντός περιοχής, κάνοντας το γυριστό που, όμως, έφυγε πλάγια εκτός εστίας. Τρία λεπτά αργότερα είχαμε το μακρινό σουτ από τον Μαργκάσα, όπου η μπάλα έσκασε μπροστά στον Φιρινίδη, αλλά τελικά μάζεψε ο τερματοφύλακας του Ερμή. Στο 80΄ ο Αζίζ βρήκε το χώρο και πλάσαρε εντός περιοχής αλλά ο Φιρινίδης μάζεψε εύκολα. Στο 87΄ ο Ερμής είχε καλή ευκαιρία όταν ο Βεσελόφκσι απέκρουσε θεαματικά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνιουκ. Την τελευταία λέξη στο ματς την είπε η Νέα Σαλαμίνα η οποία στο 92΄ βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα με τον Κύπρο Χριστοφόρου. Ο αμυντικός της Νέας Σαλαμίνας, βρέθηκε σε θέση εκτέλεσης μετά από κόντρες και λάθος διωξήματα στη περιοχή και με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-1 χαρίζοντας στην ομάδα του μια πολύ σημαντική νίκη.

Κοουτσάρισμα:

Ερμής (Δασκαλάκης): Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη για ακόμα ένα παιχνίδι ο Ερμής, οποίος με βάση την εικόνα που έδειξε εντός αγωνιστικού χώρου, κυρίως στο Α΄ μέρος, δικαιούτο περισσότερα. Στο πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή της μπάλας, βρήκε τις φάσεις για να απειλήσει αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στην επανάληψη δεν διατηρήθηκε στο ίδιο επίπεδο, έδωσε μέτρα στην Νέα Σαλαμίνα και ατύχησε στην τελευταία φάση του παιχνιδιού να δεχθεί το τέρμα.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Με το γνωστό παιχνίδι πίσω από την μπάλα, κατέβασε την ομάδα του στον σημερινό αγώνα ο τεχνικός των ερυθρολεύκων. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε τις μεγάλες φάσεις αλλά στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή της και τελικά πήρε τη νίκη.

Διακριθέντες: Ιδιαίτερα κινητικός ήταν στο πρώτο μέρος ο Ντε Μέλο ο οποίος δημιούργησε αρκετά προβλήματα στη Νέα Σαλαμίνα. Μάλιστα, οι τρεις από τις τέσσερις φάσεις που βρήκαν οι φτεροπόδαροι προήλθαν από δικές του προσπάθειες.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, για ακόμη μια αναμέτρηση ο Βεσελόφκσι ήταν από τους διακριθέντες για τη Νέα Σαλαμίνα. Σε όλη την αναμέτρηση, όποτε χρειάστηκε, δήλωσε παρών με σπουδαίες επεμβάσεις και απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του.

Απογοητεύσαντες: Λίγα πράγματα, επιθετικά, από τον Κιπιάνη, καθώς δεν βοήθησε δημιουργικά την ομάδα του.

Διαιτησία: Σωστός στις αποφάσεις του ο Βασίλης Δημητρίου. Οι υποδείξεις του στις κίτρινες κάρτες ήταν ορθές, ενώ και στην φάση του πέναλτι που ζήτησε η Νέα Σαλαμίνα σωστά έδειξε να συνεχιστεί η φάση.

Ερμής (Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα (Δημητρίου 58΄), Κιπιάνι, Πηλέας, Εσσόμπε (Μαύρου 69΄), Ψάλτης (Γεωργίου 76΄), Φυλακτού, Εμπαλό, Ντε Μέλο

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Φούσταρ, Κίνγκσλει (Σικόρσκι 79΄), Ντομίνγκεθ, Παύλου, Χριστοφόρου, Μαργκάσα (Κωστή 88΄), Τιάγκο, Νουρ, Κορέια, Ελουντού (Αζίζ 73΄)

Σκόρερ: - / Χριστοφόρου 91΄

Κίτρινες κάρτες: Ντεβέσα / Ντομίνγκεθ, Χριστοφόρου 92΄

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου