Εθνικός - Νέα Σαλαμίνα 0-3: «Ερυθρόλευκο» τρίμπαλο παραμονής!

Σημαντικό τρίποντο για την ομάδα του Πουρσαϊτίδη

Πήρε τον αγώνα της χρονιάς η Νέα Σαλαμίνα με το θριαμβευτικό 0-3 μέσα στο «Δασάκι». Με σκορερς τους Καρλάο στο 19’ με κεφαλιά, στο 27’ με προβολή και τέλος, το κερασάκι στη τούρτα με τον Πόλιανετς στο 88’, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της μάχης αυτής. Ο Εθνικός σ’ αυτόν τον αγώνα παρέδωσε τα όπλα και τα περιθώρια στενεύουν για να αποφύγει την διαβάθμιση καθώς απομένουν μόνο 6 αγώνες.

Α΄ Ημίχρονο:

Καλό ξεκίνημα με γρήγορο ρυθμό από πλευράς Σαλαμίνας. Η πρώτη τελική στο παιχνίδι σημειώθηκε μόλις στο 3’ με τον Ελουντού, το σουτ όμως ήταν άστοχο. Στο 5’, ο Κάστρο απάντησε με ένα σουτ η μπάλα έφυγε κόρνερ. Στο 7’ έγινε ένα ακόμη πολύ όμορφο χαμηλό σουτ από τα πλάγια δεξιά από τον Μιντίκκη με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει σε κόρνερ. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που πίεσε, ήταν επικίνδυνη και είχε την πρωτοβουλία κινήσεων στα πρώτα λεπτά. Στο 9’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι με τον Ελουντού, αφού μετά από κόρνερ, έπιασε ένα σουτ με την μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς και να απομακρύνεται.

Η Νέα Σαλαμίνα εξαργύρωσε την πολύ επιθετική της εμφάνιση στο 19’ με πρωταγωνιστή τον νεοφερμένο Καρλάο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καρλάο σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Η Νέα Σαλαμίνα ευτύχισε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 28’ και πάλι με τον Καρλάο. Προηγήθηκε εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Κούσουλο, ο οποίος πήρε την μπάλα λίγο πιο κάτω από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, ο Μπογκατίνοφ επέκρουσε ασταθώς και ο Βραζιλιάνος πήρε το ριμπάουντ και νίκησε με προβολή τον πορτίερο του Εθνικού για δεύτερη φορά.

Στο 37’ η Νέα Σαλαμίνα λίγο έλειψε να φτάσει και σε τρίτο γκολ και να καθαρίσει τον αγώνα, στάθηκε όμως άτυχη καθώς το δυνατό, γεμάτο σουτ του Παπαδόπουλου τράνταξε τη συμβολή των δοκαριών του Μπογκαντίνοφ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με δύο φάσεις για την Νέα Σαλαμίνα. Στο 41’ έγινε μια κεφαλιά από τον Καρλάο, πανομοιότυπη φάση με αυτή του πρώτου γκολ, αλλά η μπάλα δεν βρήκε στόχο. Ενώ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ελουντού έκανε ένα σουτ εντός περιοχής που κόντραρε στον Σικάρσκι και έφυγε άουτ.

Β΄ Ημίχρονο:

Με την επανέναρξη του αγώνα, μόλις στο 46’ ο Καρλάο πέτυχε γκολ με το κεφάλι αλλά ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Αξιόλογη φάση έγινε και στο 55’, όταν ο Τιάγκο από μακριά προσπάθησε να αιφνιδιάσει με μακρινό σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού απέκρουσε και μάζεψε. Η καλύτερη στιγμή στο παιγνίδι ήρθε στο 64’ για τον Εθνικό, ο οποίος προσπάθησε στο επόμενο δεκάλεπτο να επιτεθεί και να φτάσει στην εστία του Βεσελόφσκι. Ο νεοεισελθών Ανδρέας Ηλία, βρέθηκε εντός της περιοχής από τα αριστερά πλάγια, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Στο 67’ μεγάλη φάση διαρκείας στα καρέ του Μάρτιν Μπογκαντίνοφ, με Καρώ, Καρλάο και τέλος ο Νταμάχου με σουτ έστειλε την μπάλα έξω, ολοκληρώνοντας τη φάση. Ο Ελουντού ανάγκασε τον Μπογκαντίνοφ σε σπουδαία επέμβαση και στο 79ο λεπτό. Ο Καμερουνέζος επιθετικός με εξαιρετικό τεχνικό σουτ εντός της περιοχής είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να εκτινάσσεται και να αποκρούει πολύ δύσκολα.

Δύο λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα του αγώνα και λίγα δευτερόλεπτα αφότου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, ο Νταβίντ Πόλιανετς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο διπλό της Νέας Σαλαμίνας κάνοντας με κοντινό πλασέ το 0-3, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Αναλυτικά, ο Πόλιανετς έπειτα από σουτ του Τιάγκο, βρέθηκε απέναντι από τον Μπογκαντίνοφ και με πλασέ τον νίκησε για τρίτη φορά. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στον αγώνα, αφού ότι απέμεινε ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Εθνικός (Τσιχράντζε): Μπογκατίνοφ, Ρόγκατς, Κιπιάνι, Ιλουρίτζε (Ηλία Κ. 80'), Κυπριανού, Σικάρσκι, Παπαγεωργίου, Ιωάννου (Ηλία Α. 54'), Κάστρο (Χαραλάμπους 15’), Αρέστη, Ντόβμπνια

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Καρώ, Κούσουλος, Νταμάχου, Παπαδόπουλος (Λεμέσιος 82'), Τιάγκο, Μιντίκκης, Καρλάο (90' Μπριτζίτο), Κορέια, Ρέινολντς, Ελουντού (Πόλιανετς 87')

Διαιτητής:  Γιώργος Νικολάου

Κίτρινες: Αρέστη (10'), Ρόγκατς (77') / Κούσουλος (57'), Κορέια (70')