Κάζο… και στον αναπνευστήρα η Νέα Σαλαμίνα

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος»

Δεν τα κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι» να εκμεταλλευτούν τις βαθμολογικές απώλειες του Εθνικού και της Δόξας, αφού στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, Νέα Σαλαμίνα και Καρμιώτισσα εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Βάγκνερ (40’), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως δύο λεπτα αργότερα ο Ρόμο έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Νέα Σαλαμίνα παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού, μετρώντας πλέον 34 βαθμούς, ενώ η ουραγός Καρμιώτισσα έφτασε τους 23.

Α΄ Ημίχρονο

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο με αρκετές ευκαιρίες, κυρίως από πλευράς Νέας Σαλαμίνας, που υπερείχε στη κατοχή της μπάλας, ενώ οι στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων. Παθητικός ήταν ο ρόλος της Καρμιώτισσας στα πρώτα στάδια του αγώνα, όμως στη συνέχεια ανέβασε στροφές.

Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ μόλις στο 2’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κονφέ, ο Βάγκνερ ανενόχλητος εντός της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα έξω.

Ακολούθησε ένα άστοχο σουτ αλλά και μια άστοχη κεφαλιά του Τσουκαλά, ενώ στο 11’ σημειώθηκε η πρώτη επιθετική προσπάθεια της Καρμιώτισσας. Ο Ρομό σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Κίσσας μπλόκαρε.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Καμισόκο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, εκεί που ήταν μόνο ο Βάγκνερ, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να κοντρολάρει τη μπάλα, με αποτέλεσμα να χαθεί μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του.

Στο 19’, έπειτα από λάθος του Κίττου, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεψαν τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Οσέι, που σούταρε εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από την αντίπαλη εστία.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 32’, όταν ο Τσουκαλάς έπιασε τη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, αλλά ο Κίττος ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε. Ο Ελλαδίτης μέσος απείλησε με νέα κεφαλιά στο 34’, όμως αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.

Οι προσπάθειες του προσφυγικού σωματείου απέφεραν καρπούς καθώς στο 40’, όταν ο Βάγκνερ μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Ντουβεντρού, ένα λεπτό νωρίτερα. Ο Πέρες ανέτρεψε τον μεσοεπιθετικό της Νέας Σαλαμίνας εντός περιοχής.

Ωστόσο, άμεση ήταν η αντίδραση της Καρμιώτισσας, η οποία ισοφάρισε στο 42’ με τον Ρομό. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων, έφυγε στη πλάτη της άμυνας και στο τετ-α-τετ με τον Κίσσα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα

Το συγκρότημα του Χρύση Μιχαήλ προσπάθησε να πάρει εκ νέου προβάδισμα, με άστοχα σουτ των Οσέι και Κονφέ.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Ίδιο ήταν το σκηνικό στην επανάληψη, αφού η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ με αντεπιθέσεις προσπαθούσε να απειλήσει η Καρμιώτισσα. Η διαφορά στο δεύτερο μέρος ήταν το γεγονός πως ο ρυθμός ήταν χαμηλότερος, ενώ οι φάσεις που σημειώθηκαν μπροστά από τις δύο εστίες ήταν σαφώς λιγότερες.

Η πρώτη τελική στον στόχο στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε στο 64’ με ένα σουτ του Κωμοδίκη εκτός περιοχής, όμως ο Κίσσας μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Στο 72’ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους», όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα, μερικά μέτρα εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Κίττος αναγκάστηκε να διώξει με δυσκολία σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ, με ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπρένο εκτός περιοχής, όμως ο Κίττος απόκρουσε με τα ακροδάχτυλα.

Στη συνέχεια, η Νέα Σαλαμίνα πίεσε για το γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και έτσι απώλεσε δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς, για την προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στη κατηγορία.

Νέα Σαλαμίνα (Χ. Μιχαήλ): Κίσσας, Σεργίου, Καμισόκο, Ντουβεντρού (80' Πικής), Βάγκνερ, Οσέι (80' Κρεάν), Τσουκαλάς, Νικολάου (46' Μπρένο), Χριστοφόρου, Κονφέ, Σανκό (68' Βαρέλα).

Καρμιώτισσα (Γ. Ποντικός): Κίττος, Ευσταθίου, Ρομό (88' Δημητρίου), Χριστοφή, Πέρεζ (80' Ντουάρτε), Ι. Σάσι (80' Μ. Σάσι), Χατζηβασίλης, Χρίστου, Καψός, Χέρκοβιτς (59' Κωμοδίκης), Νεοφύτου (88' Σάββα).

Σκόρερ: 40' Βάγκνερ / 42' Ρομό.

Κίτρινες: 60' Σανκό, 67' Καμισοκό, 86' Χριστοφόρου / 7' Ποντικός, 55' Καψός, 59' Νεοφύτου, 69' Ι. Σασί.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή.

Νεα Σαλαμίνα: Τελευταία Ενημέρωση