Νέα Σαλαμίνα - Δόξα 4-1: Με τεσσάρα ξεπλένεις την τεσσάρα

Μια Σαλαμίνα για φίλημα

Μια εξαιρετική και αποτελεσματική Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να φθάσει στη νίκη επί της Δόξας με 4-1. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη νίκησε κατά κράτος την αντίπαλο της και δίκαια έφθασε σε αυτή τη μεγάλη νίκη σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με. Η Δόξα δεν είχε την τύχη με το μέρος της καθώς οι παίκτες της σημάδεψαν 3 φορές το δοκάρι, ενώ και η Σαλαμίνα είχε ευκαιρίες για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ. Αξίζει πάντως να θυμίσουμε πως η Δόξα είχε κερδίσει στη φετινή σεζόν με 4-1 τη Νέα Σαλαμίνα και αυτό είναι κάτι σαν απάντηση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Όταν ένα παιχνίδι είναι αδιάφορο βαθμολογικά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να δεις ένα πολύ καλό και ανοικτό παιχνίδι. Έτσι ακριβώς μπήκαν οι δυο ομάδες, με όρεξη για επίθεση και καλό ρυθμό. Μόλις στο 2’ ήρθε το πρώτο σουτ του αγώνα, με τον Ελουντού να το δοκιμάζει όμως ο Χατζηφραγκίσκου μπλόκαρε σταθερά. Η Δόξα βγήκε μπροστά όμως το πρόβλημα ήταν η τελική πάσα. Δυο φορές πρόλαβαν αμυντικοί ή ο Βεσελόφσκι μέχρι το 10’ τους αντίπαλους ποδοσφαιριστές πριν το σουτ. Στο 12’ ο Μουχτάρης κέρδισε μια κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών. Στο 14’ η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ, μετά από ωραία ενέργεια του Ελουντού η μπάλα έφθασε στον Κωστή, αυτός έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε το δοκάρι και έφθασε στα πόδια του Νικολάου που μόνος πλάσαρε σωστά για το 1-0. Στο επόμενο λεπτό ο Λουίς Κάρλος έφυγε σε τετ α τετ, έκανε το πλασέ όμως ο Βεσελόφσκι του είπε όχι. Στο 17’ η Νέα Σαλαμίνα διπλασίασε τα τέρματα της, όταν ο Κωστή δοκίμασε το πόδι του, και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Η Δόξα μετά και το δεύτερο τέρμα βγήκε μπροστά, όμως και πάλι υπήρχε πρόβλημα στην τελική πάσα. Στο 32’ ο Ασαμόα βρέθηκε στην περιοχή, έκανε την προσποίηση και το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών. Στο 35’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το δυνατό σουτ από αρκετή απόσταση, με τη μπάλα να φεύγει μόλις πάνω απ’ τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα το δοκάριμα Στο 43’ ο Ελουντού έκανε εξαιρετική ενέργεια, βρέθηκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση σε ένα ημίχρονο πολύ καλό για τη Νέα Σαλαμίνα και μέτριο για την Δόξα.

Με το καλημέρα η Δόξα έδειξε τις προθέσεις τις για να βρει κάποιο τέρμα. Στο 48’ ο Ασαμόα βρέθηκε μόνος στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Βεσελόφσκι του είπε όχι. Στο επόμενο λεπτό ο Λουίς Κάρλος έκανε το δυνατό σουτ από καλή θέσε, όμως και πάλι ο πορτιέρο της Νέας Σαλαμίνας είπε όχι. Στο 53’ ο Ελουντού έφυγε σε τετ α τετ έκανε τη λόμπα νίκησε τον Χατζηφραγκίσκου και έγραψε το 3-0 για τη Νέα Σαλαμίνα. Η απάντηση ήρθε στο 56’ όταν μετά από μπαλιά στην περιοχή ο Σαντίκ με κεφαλιά μείωσε σε 3-1. Στο 60’ μάλιστα ο Λουίς Κάρλος θα μπορούσε να βάλει φωτιά στο παιχνίδι, όμως η σέντρα σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 67’ βγήκε η πάσα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, με τον Βεσελόφσκι να βγαίνει προ του Λουίς Κάρλος. Στο 71’ ο Νάαρ εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ με τον Χατζηφραγκίσκου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Από το κόρνερ ο Καρώ με κεφαλιά έγραψε το 4-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καρλάο εκτέλεσε δυνατά ένα φάουλ από καλή θέση με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 79’ ο Ζατλ βρέθηκε μόνος στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, με τον Βεσελόφσκι να λέει όχι. Το σουτ του ίδιου παίχτη στο 82’ δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 83’ ο Καρώ λίγο έλειψε με σουτ να σημειώσει και δεύτερο τέρμα. Στο 89’ ο Ασαμόα δοκίμασε το πόδι του και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Ξεκάθαρος ο στόχος για τη νίκη. Από την αρχή ήθελε γρήγορες εναλλαγές της μπάλας και τελειώματα. Οι παίκτες του τον άκουσαν και στο πρώτο ημίχρονο σκόραραν δυο φορές. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του έριξαν στροφές όμως είχαν καλή εμφάνιση με αποτέλεσμα να κτυπούν στις αντεπιθέσεις.

Δόξα (Πιπίας): Ζήτησε απ’ την ομάδα του να βγει μπροστά από νωρίς και να ψάξει το τέρμα. Έλειψε η τελική πάσα και παρά τις οδηγίες του οι παίκτες του δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν κάποιες καλές στιγμές σε τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο η οδηγία για φουλ επίθεση ήταν ξεκάθαρη κάτι που στο τέλος το πλήρωσε καθώς ήρθε η βαριά ήττα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Νέα Σαλαμίνα: Ωραίο παιχνίδι απ’ τον Κωστή που είχε δοκάρι στη φάση του πρώτου γκολ και φυσικά σημείωσε και το δεύτερο. Ο Ελουντού και πάλι με όπλο την ταχύτητα του έκανε άνω κάτω την άμυνα της Δόξας ενώ σημείωσε και τέρμα

Δόξα: Δύσκολα βάζεις κάποιο παίχτη στην κατηγορία αυτή, όμως ο Λουίς Κάρλος ήταν ότι καλύτερο είδαμε στο γήπεδο από πλευράς Δόξας.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Νέα Σαλαμίνα: Αν πούμε πως κάποιος ποδοσφαιριστής ήταν κακός θα είμαστε τουλάχιστον άστοχοι, αυτό που θα σημειώσουμε όμως είναι πως ο Καρλάο μας συνήθισε σε πιο υψηλές πτήσεις. Δεν ήταν κακός, όμως ξέρουμε τι μπορεί να προσφέρει

Δόξα: Δεν ήταν στα καλά της η αμυντική γραμμή της Δόξας γενικά καθώς δέχθηκαν τέσσερα τέρματα. Ο Ασαμόα βρέθηκε σε μέτριο απόγευμα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χαθεί ο χώρος του κέντρου.