Νέα Σαλαμίνα-ΕΝΠ 0-0: Δεν «Χ»άρηκε κανείς!

Δίκαιη μοιρασία στη Λάρνακα

Νέα Σαλαμίνα και ΕΝΠ έμειναν στο 0-0 σε παιχνίδι για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος μας, σε μια δίκαιη μοιρασιά. Χαμένο πέναλτι στο 84' για τους γηπεδούχους με τον Τιάγκο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι στη Λάρνακα άρχισε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στον αγώνα και να ψάχνουν το γρήγορο γκολ. Η πρώτη φάση του αγώνα δημιουργήθηκε στο 10’, όταν ο Γιάννης Πίττας μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που πραγματοποίησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Βεσελόφσκι. Η Νέα Σαλαμίνα απείλησε για πρώτη φορά στο 17’, όταν το πολύ καλό σουτ του Τιάγκο εντός περιοχής απέκρουσε ο Κλέιμαν με εντυπωσιακό τρόπο. Προς τα τέλη του ημιχρόνου, η ΕΝΠ ήταν αρκετά καλύτερη και έχασε ξεκάθαρες ευκαιρίες. Στο 38’, ο Ζάρατε με δυνατό και ευθύβουλο σουτ ανάγκασε τον Βεσελόφσκι σε δύσκολη απόκρουση, ενώ στην επόμενη φάση ο Ουντότζι με πολύ δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Ο Ζάρατε στο 43’ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ με πολύ δυνατό σουτ, ενώ η Σαλαμίνα απείλησε για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο με εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο που πέρασε άουτ.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με ένα σουτ του Ζάρατε και πάλι, το οποίο απέκρουσε ο Βεσελόφσκι, ενώ ο Πίττας είχε ένα καλό πλασέ, το οποίο απέκρουσε σωτήρια και πάλι ο Σλοβάκος τερματοφύλακας στο 54’. Η Νέα Σαλαμίνα είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνο Μιντίκκη στο πρώτο 10λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Η ΕΝΠ έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 62’, όταν το σουτ του Ζάρατε απέκρουσε ο Βεσελόφσκι, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά. Ο Μαργκάσα στο 80’ εκτέλεσε φάουλ με τον Κλέιμαν να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ δύο λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Αμπαρτζουμιάν (δεν ήταν) μέσα στην περιοχή. Ο Τιάγκο το εκτέλεσε, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! Η ΕΝΠ είχε την δική της τεράστια ευκαιρία στο τέλος, όταν ο Ζάρατε εκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Βεσελόφσκι πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα!

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Μαργκάσα και Βεσελόφσκι οι κορυφαίοι των «ερυθρολεύκων». Κλέιμαν και Ζάρατε ξεχώρισαν από την ΕΝΠ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ο Τιάγκο ήταν ο μοιραίος για τους γηπεδούχους με το χαμένο πέναλτι, ενώ ούτε ο Κίνγκσλεϊ δεν φάνηκε. Ο Ρασμούσεν δεν φάνηκε από πλευράς ΕΝΠ.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης άρχισε τον αγώνα με την καλύτερη δυνατή του ενδεκάδα κόντρα στην ΕΝΠ. Ρίσκαρε προς το τέλος με τις αλλαγές του, αλλά δεν τα κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Από την άλλη, ο Κάριτ Φελκ παρέταξε την ομάδα του με επιθετικούς προσανατολισμούς, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο. Οι αλλαγές του ήταν προς αυτή την κατεύθυνση και ο βαθμός κρίνεται ικανοποιητικός στο τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Αναστάσης Αναστάση είχε λάθη στον πρώτο του αγώνα στην Α' Κατηγορία. Αρνήθηκε καθαρό πέναλτι στον Κορέια της Νέας Σαλαμίνας στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ το πέναλτι που έδωσε δεν ήταν παράβαση. Σωστές οι κάρτες που έδειξε.

Οι συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Μιντίκκης (66' Σιαθάς), Κορέια, Νουρ, Μαργκάσα, Τιάγκο, Ελουντού (90' Σικόρσκι), Κίνγκσλεϊ

ΕΝΠ (Φελκ):  Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ (69' Μαϊσουράντζε), Ζαράτε, Ουντόντζι (66' Κουμής), Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα (80' Μουλαζίμης), Αγγελή, Ρασμούσεν, Κυριάκου, Πίττας